SON ÇABALAR

Savaşın son büyük nakli 1944’te oldu. Savaşın  kaybedileceği anlaşılmıştı.Doğu cephesinde, Rus ordusu, Alman ordusu’nu yeniyordu. Batı cephesinde ise D-günüydü ve Müttefikler ilerliyorlardı. Savaşın kaybedildiği açıktı. Yine de Almanlar, erzak, güç ve asker bakımından umutsuzken Naziler ne yaptı ?   

Almanlar, savaşı kaybettikleri halde, Yahudiler’i öldürmek onlar için daha önemliydi. Son büyük nakil gerçekleştirildi: 450,000 Macar Yahudisi, 8 hafta içinde Auschwitz’e gönderildi. Hareketin başı Adolf Eichmann için, bu direnişin göstergesiydi.  

Geri çekilme başlayınca, kanıtlar da ortaya çıkmaya başladı. Naziler, tüm kanıtları yoketmeye çabalıyorladı. Toplu mezarları açıp ,içlerindeki cesetleri yaktılar ve küllerini tarlalara savurdular. Kampları yoketmeye çalıştılar. Eğer bugün kampların bazılarını ziyeret ederseniz, güzel arazilerle karşılaşırsınız. Peki 6 milyon insanı altında gizleyecek kadar büyük bir halı var mı?  

Savaşın son dönemlerinde, Naziler, Yahudiler’i öldürmeye odaklanmışlardı. Onları ‘Ölüm Yürüyüşleri’ile Alman bölgesinde ilerletirlerdi ve Ruslarla müttefikler yaklaştıkça da iş sırasında Yahudiler’i öldürürlerdi.

Ve sonunda, son geldi. Hitler 1945 Nisanında teslim olduktan sonra intihar etti. 1 Mayıs 1945’te Berlin işgal edildi ve 8-9 Mayıs’ta da Alman askerlerinin teslimiyle 2. Dünya savaşı sona ermiş oldu.

Adolf Eichmann’ın ölüme götürülürken: “Şu an çok mutluyum , çünkü 5 milyon Yahudiyi de beraberimde götürüyorum” dediği söylenir. Bu mantalite, gerçekleri çok daha korkunç hale getirir.Naziler’in savaşı, Yahudiler üstüne kuruluydu.