MÜTTEFİKLERİN ÇABALARI

1978’de ortaya çıkan belgeler, özellikle İngiltere ve Amerika’nın 1942’den beri neler olup bittiğini açıkça bildiklerini kanıtlıyor. Fakat 1944 ‘e kadar hiçbirşey yapılmadı. Şu soru birçok kez sorulur: Neden hiçbirşey yapılmadı ? Herşeyin demiryolları üstünde işlediğini hatırlayın. Demiryolları olmadan, binlerce Yahudi ölüm kamplarına ulaştırılamazlardı. Rabiler de sürekli yalvarıyodu: “ Lütfen, demiryollarını bombalayın!” verilen cevaplardan biri şuydu:

“ Savaşta kullanduğımız uçakların birini bu iş için ayıramayız. Almanlar’ı yendiğimizde zaten herşey bitecek.” Diğer bir cevap ise: “ Biz kitaplara ve kurallara göre savaşırız, uygunsuz bir şekilde savaşamayız. Gizli bir şekilde bombalamamız imkansız. Bunu yaptığımız tek zaman , Almanlar’ın da bizi bu şekilde bombaladıkları zamandı”.

Fakat, uçakların belli hedeflerin üstünne gidip bombalarını bıraktıklarını hatırlayın. Ya uçakta kalmış olan kullanılmayan bombalar? Bir uçak, İngiltere’ye geri gidip, bombayla birlikte yere inemezdi , çünkü inişteki sarsıntı bombayı harekete geçirebilirdi. “ Bari bombaları kullanın!”

Cevap ise: “ Yapamayız, çünkü siviller de vurulabilir. “ Böylece tüm ekstra bombalar, İngiltere’ye dönerken Kuzey denizi’ne bırakılıyordu. 1944’te Auschwitz’de ,günde 20,000 kişi katlediliyordu. O zamanlar da Müttefikler, kampların 1 mil ötesini bombalıyorlardı. Tüm çevre fabrikalarla doluydu.

‘ Shoah’ adlı bir Fransız belgeselinde, Yahudiler’i kamplara götüren trenin lokomotiv sürücüsüyle bir röportaj yapılmıştı.  “ O günlerde, her tren sürücüsü, Austchwitz’e giden treni isterdi. “ Neden? Müttefik güçlerden bir pilot olduğunuzu ve bir Alman treni bombalamak istediğinizi düşünün.  İdeal olan nedir? Lokomotivi bombalamak.Tabii ki, lokomotiv de , özellikle Almanya savaşı kaybederken, sürücüler için hiç güvenli bir yer değildi. Sürücü şöyle der: “ Tüm savaş boyunca bombalanmayan tek hat Auschwitz’e giden hattı…”