ALMANYA, RUSYA’DA

1940’ların ortalarına doğru, Naziler, Batı Avrupa’nın neredeyse tümünü ele geçirmişlerdi. ( A.B.D. ise, 1941’de Japonlar’ın Pearl Harbor saldırısıyla savaşa girmeye zorlanana kadar savaşa katılmamıştı .)  

1941’in ortalarında, Stalin’in istihbarat birimleri, Hitler’in Sovyetler Birliği’ne saldırıcağı haberini aldılar. 4,5 milyondan fazla Alman askeri, sınırdaydı. Stalin , gözlerine inanamamıştı!

İnsanlar kurallara göre savaşmaya alışmıştı. 1. Dünya savaşı sırasında, bayram günleri geldiğinde, savaşa ara verilir, herkes evlerine gider, güzel zamanlar geçirirdi. Daha sonra belli bir günün belli bir saatinde yerlerine gelirler, kaldıları yerden savaşmaya, birbirlerini öldürmeye  devam ederlerdi. Hitler’in dünyaya öğrettiği birşey de nasıl kuralsızca savaşılacağıydı. Anlaşmaları bozmuş, bir insanın sözüne asla güvenilemeyeceğini göstermişti.

Rusya’nın işgal edildiği gün , gelişmelere hala inanamayan Stalin, Almanya’ya trenle çok büyük bir kömür   sevkiyatı gerçekleştirmişti. Bu yaptıkları anlaşmanın bir bölümüydü. Sevkiyat o gün yapılmalıydı- Stalin de anlaşmaya uymuştu.

22 Haziran 1941’de 4 milyon kişiden oluşan bir birlik Rusya sınırından içeri girdi. Bir ay içinde, 2,5 milyondan fazla  Rus öldürülmüş, yaralanmış veya esir düşmüştü. Almanya, Rusya içinde, Moskova, Leningrad ve Stalingard’ta çok büyük ilerlemeler kaydetti.

Ve sonra kış geldi. Almanlar’ın , yazlık ünformaları vardı ve o sene de kış çok çetin ve sertti. Stalin, tün kuvvetlerini kullanarak, 2 milyon askerini daha  Almanlar’ın üzerine gönderdi.

Almanlar, önce yavaşlatıldı, sonra durduruldu. Alman ordusu, evlerinden 1800 mil uzaktaydı ve tren yolları da kapalıydı.

Bir sonraki bahar, başka bir Alman saldırı birliği, özellikle Stalingrad ‘a gönderildi. Daha sonra, Alman 6. Ordusu, Rusya’da yaşadığı 9 aylık bir titanik savaşı sonucu yokolacaktı Bu Almanya’nın sonunun başlangıcıydı. Fakat herşeyin bitene kadar  daha 3 senelik umutsuz bir savaş döneminini geçmesi  ve milyonlarca insanın ölmesi gerekecekti.