ALMAN SAVAŞ STRATEJİSİ

Almanlar rahatsızdı. “Büyük Almanya” oluşmuştu, Avusturya ve Çekoslovakya onlarındı. Doğuya doğru, sadece ‘aşağı’ insanların yaşadığı Polonya’ya baktılar . Alman komutanları 1. Dünya Savası’nda savaşmışlar ve derslerini de almışlardı. Kaçınmak istedikleri iki şey vardı:  

Kesinlikle savaşım yükü altına girmek istemiyorlardı. Bombalar, gazlar , harcanan onca para Almanya’ya hiçbir fayda sağlamamıştı. Çözüm ‘ Blitzkrieg’- “yıldırım vuruşu” – idi. Yani tüm statik savunma sisitemlerini kıracak mobil tanklar, top ve birlikler .

2 cepheli savaşa kesinlikle girmek istemiyorlardı. 1. Dünya Savaşı’nda, Almanlar, bir cephede müttefik devletleri ile savaşırken, diğer cephede Rusya ile çatışmaktaydı.

Sonunda, Kominizm’i suçlayan ve sürekli kötüleyen Hitler, Stalin’le iyi arkadaş oldu. Birlikte saldırmazlık anlaşması imzaladılar. ( Bu arada Stalin’in dış işleri bakanı bir Yahudi idi. Ve Stalin , Hitler’in hiçbir şekilde bir Yahudi yle aynı masaya oturup anlaşma imzalamayacağını bildiğinden , Yahudi dış işleri bakanını değiştirmişti. )