TARİHSEL ARKA PLAN


Almanya, 1. Dünya Savaşı’nı ordunun kesin mağlubiyeti sonucu kaybetmemişti. Sonuçları görmüşler ve bir anlaşmayı , ateşkesi tercih etmişlerdi. 1. Dünya Savaşı sonucunda Versaille Anlaşması imzalandı.

Kimse bu anlaşma sonucunda mutlu olmamıştı. Savaşta  birçok cephede savaşan, çok kan döken İngiltere ve Fransa, Almanya’nın bu işten çok kolay sıyrıldığını düşünüyorlardı. Öte yandan, Almanya, haketmedikleri kadar ağır cezalara  çarptılıldıklarını düşünmekteydi.

Şartlardan biri, Almanya’nın 23 milyar dolar savaş tazminatı ödemesiydi. Bu 200 milyar dolarlık zararın sadece bir kısmıydı. Fakat Almanya’nın savaş sonunda  zaten 100 milyar dolarlık borcu olduğu ve tüm kaynaklarına 20 yıllığına el konulduğu düşünülürse, Almanya’nın bu tazminatı ödemesine imkan yoktu.  Bu olanaksız bir istekti ve Almanya’nın tüm ekonomisini çökertti. Ve sonuç: Almanya ‘da enflasyon hat safhaya ulaştı, işsizlik boyutu kontrolden çıktı ve ülke , sokaklarda çatışan birçok rakip gruplar yüzünden karışıklık içine girdi.

Almanya’daki politik durum ise tamamen dengesizdi. Trotcky ve Lenin’in yazıları ‘uluslararası komunizmin’ Almanya’ya sızdığını açığa çıkarıoırdu.Hiçkimsenin, Almanya’nın bir sonraki komünist ülke olacağından şüphesi yoktu .

Böyle bir ortamda, birdenbire, küçük milliyetçi partiler ortaya çıkmaya başladı. Hepsinin, gündeminde benzer maddeler vardı: Demokrasi , bazı kanunları ve düzeni geri getirmeliydi. Bu partiler, Almanya’nın 1. Dünya Savaşı’nı aslında kaybetmediğini, bazı güçlerin  ön cephedeki kişilerin ayakları altından halıyı  çektiğini iddia adiyorlardı.

Bunu kim yapmıştı ?

Bu düzenbazlar ve ikiyüzlüler geri gelmişlerdi….Yani Yahudiler…