Kendini Geliştirmenin Yolları

1. Yol - Her saniyenin farkında olmakTrafikte sıkışıp kaldığınızı düşünün ve inanmayacaksınız ama başka bir sürücü, bir deste doları arabasının penceresinden dışarı atmaktadır.

Etkin DinlemeBir toplantı sırasında hiç sözlerinizin amacına ulaşmadığını hissettiniz mi? Hiç böyle bağırdınız mı?

yuksek sesle soyleyin

Sus demenin bir kural olduğu bir sessizce öğrenme toplumuna mensubuz.

Kendinizi Kendinize Tanıştırın

Siz, hiç bir trende seyahat ederken, yanlış yöne gittiğinizi fark ettiniz mi?

HAYRANLIĞIN GÜCÜ

Kendinizi güneşin o muhteşem mor ve turuncu batımında Büyük Kanyon'un ucunda otururken farz edin.

Korkuyu Aşmak

İbranice'de ‘yirah’ kelimesi hem 'korkmak' hem de 'görmek' anlamına gelir.

Doğru Karizma Ve Dikkat Çekicilik

Karizmatik ve dikkat çekici insan kimdir? Bir odaya girerken, başkalarının görüş ve izlenimlerini umursamayan ve kendisine bu dünyada sıradan bir üstünlük sağlamak isteyen kişidir.

Daima Neşe

Neşe kendinizi güçlü hissettirir. Neşeli iseniz gücünüz, motivasyonunuz ve güveniniz olduğundan başka zaman size zor gibi görünen girişimler bir anda kolaylaşır.

konsantrasyon

Başarıya ulaşmanın en önemli yollarından biri, kendinizi duygu ve düşüncelerinize kaptırmadan, dikkatinizi % 100 konsantrasyon gücü sayesinde yoğunlaştırabilmektir.

Bilge Kişiye Saygı Gösterin

Kuşkusuz, bilgelik sahibi olmanın başlıca yolu, bilge insanların peşinden gitmektir.

DOST KİŞİLERLE BERABER ÇALIŞIN

Bazı yollar tek başına aşılmalıdır; ancak hayat yolu bunlardan biri değildir. 

egitimİnsanların çoğu kendilerini öğretmen olarak düşünemezler. Biz öğretmenliği genelde, sertifika sahibi olunması gereken, profesyonel bir meslek olarak görürüz.

terazi

İnsanoğlu, vereceği her karar aşamasında sabretmekten kaçınır. Sonuçları anında ve hemen elde etmeyi isteriz.

Yaşamak için Yazılı Kurallar

Yahudilik, Yaşamak üzerine, "yazılı kurallar" ve "sözel kurallar" diye, iki kitap setine sahiptir.

Yaşamın Sözel İlkeleri

Genelde Yahudiler Yazılı Tora'yı tanırlar. Moşe'nin 5 kitabını. Ancak çoğu, Sözlü Tora'nın da aynı zamanda insanlara indirildiğinin farkında değildir.

İş Başarınızı Hayata Geçirin

48 Yol "İşleri en aza indirme"yi önerir. Gerçekten bir işle iç içe olmanın hiç bir yanlış tarafı yoktur.

Seksin Gücünü ArttırınSeks, size yaşam katan, bir anlık bir güç idaresidir. "B'miut dereh eretz" İbranice'de, edebi olarak şunu ifade eder.

Fiziksel Zevkten YararlanmaFiziksel dünya bizim zevk almamız için vardır. Ruhsal gelişme, kişinin bu maddi dünya ile kendini yükselten ve yücelten bir şekilde mücadele etmesi ile sağlanır.

Uykuyu En Aza İndirinOda arkadaşınızı sabah saat 7.00'de uyandırmaya gidersiniz. Homurdanır, "Teşekkürler, hemen kalkıyorum." der.

Güzel Konuşma SanatıCef karanlık dar bir sokakta yürürken, birden önüne bir adam çıkar ve ona silah çeker.

Gülmek Ciddi Bir İştir

Yahudi komedyenlerin listesi bayağı uzundur. Talmud bile, bilge Hahamın binlerce öğrencisine Tora'dan kesitler sunduğu ciddi konuşmasına bir şaka ile başladığını söyler.

Hayal Kırıklığını Yenin

Kendinize yeni bir spor araba aldığınızı ve bu arabayla ilk defa trafiğe çıktığınızı hayal edin. Bir trafik ışığına yaklaşırken ışık sarıya dönüyor, siz dikkatlice yavaşlayıp duruyorsunuz.

Erdemi Aramak

Hayat hakkında öğrenecek çok şey var. Bunların hepsini kendi başınıza öğrenmeye çalışmanız mümkün, fakat bu çok saçma ve aynı zamanda büyük bir zaman kaybı olur.

Acı Yok Kazanç Yok

Acının tersi nedir? On kişiden dokuzu buna zevk diyecektir. Yanlış. Acının tam zıttı "acı olmayan"dır, rahatlıktır.

yerinizi bilinBir muhasebecinin doktorlarla dolu bir odada tıp hakkında yorum yaptığını düşünün. Söyledikleri ne kadar sersemce görünür. 

MutlulukBir zamanlar genç bir adam, benimle tanışmak için Yeruşalayim'e gelmişti. Alışılmadık derecede mutlu bir mizacı vardı, bu yüzden ona sırrının ne olduğunu sordum.

Değerli Olanı Koruyun Bir çitin amacı nedir? Savunmak ve korumak. Eğer sokağın tam orta yerinde bir delik varsa, belediyeden gelir ve kimsenin düşüp yaralanmaması için, çukurun çevresini bir çitle çevirirler.

Küstahlığın Kurnaz TuzaklarıPiyangodan tam bir milyon dolar kazandığınızı düşünün. Mutluluktan uçuyorsunuz ve adeta kendinizden geçmiş haldesiniz!

Başkaları Tarafından SevilinBazen " Benim kimseye ihtiyacım yok; kendi başıma da yapabilirim" diye düşünürüz.

Nihai Zevki ArayınÇok paranız, sevginiz ve gücünüz olabilir. Fakat insan doğaüstü boyutla ilişki içinde olmazsa tam olarak tatmin olamaz.

İnsanlığı Sevin

Kendinizi başka hiçbir insan olmayan bir adada hayal edin. Birine ilk rastladığınızda büyük heyecan duyacaksınız.

yukumm

İnsanlar zevk arayıcılarıdır. Çoğu, bu zevki kariyerde, arabalarda, büyük evlerde arar.

icinizdeki rehber

Hepimiz doğru şeyi yapmak isteriz. Kimse sabahları uyanıp da "Ben kötü olmak istiyorum." demez.

elestiriyi sevin

Eleştiriyi sever misiniz? Muhtemelen hayır. Çoğu insan eleştiriye onlara yapılmış kişisel bir saldırı olarak görüyor ve bu her türlü savunma mekanizmasını harekete geçiriyor.

sosyal baskıyı ele almak

Konuşurken kafasını sağa sola sallayan birisi ile karşılaştım. Çünkü bir zamanlar birisi ona, profilinin ünlü bir aktörün profiline benzediğini söylemiş.

asla sıkılmayın

Bunu zaten biliyordum... Bunları daha önce duymuştum... Ne kadar sıkıcı...

sorumlu kararlar

Bazı insanlar karar vermenin her zaman yaptığımız rutin şeylerden biri olduğunu düşünür.

paylasmak

Kendinizi kötü hissettiğiniz anlardan birinde birinin sırtınıza elini değdirip "Neşelen, neşelenmek için her şeye sahipsin!" dediği oldu mu?

degerli

Bir otelde kalıyorsunuz ve yan odanızdaki adamın balkondan atlamak üzere olduğunu görüyorsunuz. Yardım etmek için bir adım öne çıkar mısınız? .

gercekBirçok insan hayal dünyasında yaşar. Bu insanlar ya bir film dünyasına ya da gerçekliğe kaçacaklardır.

Aklın HuzuruHerkes barışa hazırdır. Fakat Yahudiler birbirlerini o meşhur "Şalom Alehem" ile selamladıklarında, bu gerçek bir iç huzur için karşılıklı iyi dilekte bulunmadır.

Yaşama Hayran Olun

Bazen öylesine etkileyici olaylarla karşılaşıyoruz ki koltuğumuzun ancak tam kenarında oturuyormuş gibi oluyoruz.

Soruları Analiz Edinİbranice şoel u mayşiv": "Sormak ve cevaplamak" demektir. İnsanlar çok soru sorduğunuz zaman veya olayları parçalara bölmeye çalıştığınız zaman kızarlar.

Fikirlerinizi GeliştirinBilgi bize birçok değişik kaynaktan gelir. Ancak bir başkasının fikri nasıl bizim fikrimiz olur?

Öğretmek İçin ÖğreninNe öğreniyor olursanız olun- ister kitaplardan, ister derslerden, ister yaşam deneyiminizden- amacınız öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşmak olsun.

Ogrenmek

Para ve güç söz konusu olduğunda, insanlar akıllıca davranırlar. Ama konu hayat dersine geldiğinde, daha ilgisizdirler.

egitmenler

Tezgâhtarların keskin bir kavrayışları vardır çünkü her müşteri onlara farklı sorular sorar - böylece her defasında zekâları biraz daha gelişir.

 

zihin

Öncelikli şeyler başta olmalıdır. 48 Yol'dan sonra neden 49.yu da yazdık?

bagliligin odulu

Güzel bir hikaye, fıkra veya fikir işittiğimiz zaman bunları hemen başkalarına tekrarlamak isteriz. Ancak bunu yaparken, bunlar sanki bizim icadımızmış gibi davranma eğilimi gösterebiliriz.