Kendini Geliştirmenin Yolları

1._yol.jpgTrafikte sıkışıp kaldığınızı düşünün ve inanmayacaksınız ama başka bir sürücü, bir deste doları arabasının penceresinden dışarı atmaktadır.

ETKİN DİNLEME Bir toplantı sırasında hiç sözlerinizin amacına ulaşmadığını hissettiniz mi?Hiç böyle bağırdınız mı: "Söylediklerimi duyuyor musunuz? Dikkat etmiyorsunuz. Beni duyuyor musunuz!?" 

YÜKSEK SESLE SÖYLEYİN Sus demenin bir kural olduğu bir sessizce öğrenme toplumuna mensubuz. Bir üniversite kütüphanesinde bir kitap düşürdüğünüz zaman insanlar bomba diye ayağa fırlarlar.

KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN Siz, hiç bir trende seyahat ederken, yanlış yöne gittiğinizi fark ettiniz mi? Buna benzer olaylar hayatta da başımıza gelebilir.Bazı planlar yaparız, kendimize hedefler belirleriz, ancak yanlış trende olduğumuzu fark ederiz.

HAYRANLIĞIN GÜCÜKendinizi güneşin o muhteşem mor ve turuncu batımında Büyük Kanıon'un ucunda otururken farz edin. Bir saat kadar donup kaldınız ve yukarıda yıldızların o hayret verici dağılımını gördünüz. 

KORKUYU AŞMAKİbranice'de 'yirah' kelimesi hem 'korkmak' hem de 'görmek' anlamına gelir. 6.Yol -Yirah- hayatın esas seçiminin, gözlerimizi olası fırsatlar için açık tutmak ve gerçeklikten uzaklaşmanın sonuçlarından korkmak olduğunu gösterir.

DOĞRU KARİZMA VE DİKKAT ÇEKİCİLİKKarizmatik ve dikkat çekici insan kimdir? Bir odaya girerken, başkalarının görüş ve izlenimlerini umursamayan ve kendisine bu dünyada sıradan bir üstünlük sağlamak isteyen kişidir.

DAİMA NEŞENeşe kendinizi güçlü hissettirir. Neşeli iseniz gücünüz, motivasyonunuz ve güveniniz olduğundan başka zaman size zor gibi görünen girişimler bir anda kolaylaşır

KONSANTRASYONBaşarıya ulaşmanın en önemli yollarından biri, kendinizi duygu ve düşüncelerinize kaptırmadan, dikkatinizi % 100 konsantrasyon gücü sayesinde yoğunlaştırabilmektir.

BİLGE KİŞİYE SAYGI GÖSTERİNKuşkusuz, bilgelik sahibi olmanın başlıca yolu, bilge insanların peşinden gitmektir.

DOST KİŞİLERLE BERABER ÇALIŞINBazı yollar tek başına aşılmalıdır; ancak hayat yolu bunlardan biri değildir.

GELİŞME YOLUNDA EĞİTİMİnsanların çoğu kendilerini öğretmen olarak düşünemezler. Biz öğretmenliği genelde, sertifika sahibi olunması gereken, profesyonel bir meslek olarak görürüz. Ayrıca, iyi bir öğretmen olmanın, kişisel yeteneklere bağlı olduğunu düşünürüz.

DOĞRU DEĞERLENDİRMEİnsanoğlu,vereceği her karar aşamasında sabretmekten kaçınır. Sonuçları anında ve hemen elde etmeyi isteriz. İnsanların iyi veya kötü,bir karar aşamasına gelmeleri gerekir.

YAŞAMAK İÇİN YAZILI KURALLARYahudilik, ''Yaşamak üzerine, "yazılı kurallar"ve " sözel kurallar" diye, iki kitap setine sahiptir. Yazılı Kurallara, Kutsal Kitap, Sözlü Kurallara Talmud adı verilir.

YAŞAMANIN SÖZEL İLKELERİGenelde Yahudiler Yazılı Tora'yı tanırlar.Moşe 5 kitabını...Ancak çoğu, Sözlü Tora'nın da aynı zamanda insanlara indirildiğinin farkında değildir.

İŞ BAŞARINIZI HAYATA GEÇİRİN48 Yol "İşleri en aza indirme"yi önerir. Gerçekten bir işle iç içe olmanın hiç bir yanlış tarafı yoktur. Hayatta kalabilmek için, muhakkak,bir geçim yolu edinmek gerekir. Bir hayat standardı einmek için çalışmamız gerekir. Bunu yaparken bazı kavramları göz ardı etmememiz gerekir. Aile sahibi olmak, Tora'yı öğrenmek gibi. 

SEKSİN GÜCÜNÜ ARTTIRINSeks, size yaşam katan,bir anlık bir güç idaresidir. "B'miut dereh eretz" İbranice'de, edebi olarak şunu ifade eder: "Seksüel aktiviteyi doğru zamanla sınırlamak". Bilgili insan,seks dürtüsünü kontrol eteyi ve bununla beraber bu gücü yapıcı bir şekilde kullanmayı bilir.

FİZİKSEL ZEVKTEN YARARLANMAFiziksel dünya bizim zevk almamız için vardır. Ruhsal gelişme, kişinin bu maddi dünya ile kendini yükselten ve yücelten bir şekilde mücadele etmesi ile sağlanır.

UYKUYU EN AZA İNDİRİNOda arkadaşınızı sabah saat 7.00'de uyandırmaya gidersiniz. Homurdanır, "Teşekkürler, hemen kalkıyorum." der. Beş dakika sonra geri döndüğünüzde onu horul horul uyurken bulursunuz. Onu tekrar sarsar, "Hani kalkmıştın!" dersiniz. Gözlerini yarı açarak "Evet, evet" der ve tekrar uykuya dalar.

GÜZEL KONUŞMA SANATICef karanlık dar bir sokakta yürürken, birden önüne bir adam çıkar ve ona silah çeker. "Ne olur ateş etme," diye yalvarır Cef, "Sana bütün paramı vereceğim.

GÜLMEK CİDDİ BİR İŞTİRYahudi komedıenlerin listesi bayağı uzundur. Talmud bile, bilge Hahamın binlerce öğrencisine Tora'dan kesitler sunduğu ciddi konuşmasına bir şaka ile başladığını söyler. Neden?

HAYAL KIRIKLIĞINI YENİNKendinize yeni bir spor araba aldığınızı ve bu arabayla ilk defa trafiğe çıktığınızı hayal edin. Bir trafik ışığına yaklaşırken ışık sarıya dönüyor, siz dikkatlice yavaşlayıp duruyorsunuz. Birden arkadan biri sizin arabanız çarpıyor. Bu yeterince sinir bozucu değilmiş gibi, aynı araba size bir kez daha çarpıyor. Şimdi son derece kızgınsınız! Bu sizin bir yıllık maaşınız değerinde olan parlayan mükemmel spor arabanız!

TEMİZ KALPLİLİKHepimiz iyi olmak isteriz, fakat iyi olmak kolay değildir.

ERDEMİ ARAMAKHayat hakkında öğrenecek çok şey var. Bunların hepsini kendi başınıza öğrenmeye çalışmanız mümkün, fakat bu çok saçma ve aynı zamanda büyük bir zaman kaybı olur. Dünyamız erdemli, bilge insanlarla doludur. Erdemi onlardan öğrenin.

ACI YOK, KAZANÇ YOKAcının tersi nedir? On kişiden dokuzu buna zevk diyecektir. Yanlış. Acının tam zıttı "acı olmayan"dır, rahatlıktır. Ve rahatlık ne kadar hoş olsa da, esas zevk değildir. Hayatında hep rahatlığı arayan kişi en sonunda mutlaka hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çünkü hayatınızı acıları engelleyerek geçirirseniz, en derin zevkleri de engellemiş olursunuz.   

YERİNİZİ BİLİNBir muhasebecinin doktorlarla dolu bir odada tıp hakkında yorum yaptığını düşünün. Söyledikleri ne kadar sersemce görünür.

MUTLULUKBir zamanlar genç bir adam, benimle tanışmak için Yeruşalayim'e gelmişti. Alışılmadık derecede mutlu bir mizacı vardı, bu yüzden ona sırrının ne olduğunu sordum. Bana şöyle dedi:

DEĞERLİ OLANI KORUYUNBir çitin amacı nedir? Savunmak ve korumak. Eğer sokağın tam orta yerinde bir delik varsa, belediyeden gelir ve kimsenin düşüp yaralanmaması için, çukurun çevresini bir çitle çevirirler.

KÜSTAHLIĞIN KURNAZ TUZAKLARIPiyangodan tam bir milıon dolar kazandığınızı düşünün. Mutluluktan uçuyorsunuz ve adeta kendinizden geçmiş haldesiniz! Peki bu yeni zenginliğinizi, zekânıza ve inanılmaz dehanıza mı bağlarsınız?

BAŞKALARI TARAFINDAN SEVİLİNBazen " Benim kimseye ihtiyacım yok; kendi başıma da yapabilirim" diye düşünürüz.

NİHAİ ZEVKİ ARAYINÇok paranız, sevginiz ve gücünüz olabilir. Fakat insan doğaüstü boyutla ilişki içinde olmazsa tam olarak tatmin olamaz.

İNSANLIĞI SEVİNKendinizi başka hiçbir insan olmayan bir adada hayal edin. Birine ilk rastladığınızda büyük heyecan duyacaksınız. Yürüyor, konuşuyor,düşünüyor. Bileceksiniz ki o kişi Tanrı'nın inanılmaz harika bir yansıması. 

YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ YERİNE GETİRİNİnsanlar zevk arayıcılarıdır. Çoğu, bu zevki kariyerde, arabalarda, büyük evlerde arar. Bizim neslimizden çoğu insan yükümlülüklerin ağır olmalarından yakınır.

İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANINHepimiz doğru şeyi yapmak isteriz. Kimse sabahları uyanıp da "Ben kötü olmak istiyorum." demez. Bir suçlu bile yaptığı hareketi "iyi" olarak tanımlayabilir.

ELEŞTİRİYİ SEVİNEleştiriyi sever misiniz? Muhtemelen hayır. Çoğu insan eleştiriye onlara yapılmış kişisel bir saldırı olarak görüyor ve bu her türlü savunma mekanizmasını harekete geçiriyor.

SOSYAL BASKIYI ELE ALMAKKonuşurken kafasını sağa sola sallayan birisi ile karşılaştım. Çünkü bir zamanlar birisi ona, profilinin ünlü bir aktörün profiline benzediğini söylemiş. Ancak çoğu insan bu şekilde düşünmüyordu. Aksine, onun ( kafasından ) bir problemi olduğunu düşünüyordu.

ASLA SIKILMAYINBunu zaten biliyordum... Bunları daha önce duymuştum... Ne kadar sıkıcı... Bir sene için görme duyunuzu kaybettiğinizi sonra aniden geri kazandığınızı düşünün. Duyacağınız sevinç sınırsızdır. Her "görüş" bir odak ve büyülenme noktasıdır.

SORUMLU KARARLARBazı insanlar karar vermenin her zaman yaptığımız rutin şeylerden biri olduğunu düşünür. Fakat gerçekte yaşam kararlardan oluşmuştur. Her bilinçli dakika yeni bir karardır. Uyandığımız andan itibaren düşünmeye başlarız: Kahvaltıda ne yiyeceğim? Bugün patronumu nasıl karşılayacağım? Esnediğimiz zaman, dönüp tekrar uyumamız bile bir karardır.

DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞINKendinizi kötü hissettiğiniz anlardan birinde birinin sırtınıza elini değdirip "Neşelen, neşelenmek için her şeye sahipsin!" dediği oldu mu? Büyük ihtimalle o an karşınızdaki kişiye bir yumruk atmak istemişsinizdir. Neden? Çünkü yardım etmeye çalışıyor olsa bile, asla sizin ne hissettiğinizi anlayamayacaktır.

BAŞKALARINI DEĞERLİ KILINBir otelde kalıyorsunuz ve yan odanızdaki adamın balkondan atlamak üzere olduğunu görüyorsunuz. Yardım etmek için bir adım öne çıkar mısınız? .

GERÇEKLİĞE GİRİŞBirçok insan hayal dünyasında yaşar. Bu insanlar ya bir film dünyasına ya da gerçekliğe kaçacaklardır. Gerçek olan en en güzel gerçeklik değil midir?

AKLIN HUZURUHerkes barışa hazırdır. Fakat Yahudiler birbirlerini o meşhur "Şalom Alehem" ile selamladıklarında, bu gerçek bir iç huzur için karşılıklı iyi dilekte bulunmadır. Hayattaki tüm zevkler aslında içimizdeki barış için bir tamplen görevi görürler.

43.jpgYAŞAMA HAYRAN OLUN

Bazen öylesine etkileyici olaylarla karşılaşıyoruz ki koltuğumuzun ancak tam kenarında oturuyormuş gibi oluyoruz. Öyle anlarda yaşamanın heyecanını iliklerimize kadar hissediyoruz.

SORUNLARI ANALİZ EDİNİbranice şoel u mayşiv":"Sormak ve cevaplamak" demektir. İnsanlar çok soru sorduğunuz zaman veya olayları parçalara bölmeye çalıştığınız zaman kızarlar.

FİKİRLERİNİZİ GELİŞTİRİNBilgi bize birçok değişik kaynaktan gelir. Ancak bir başkasının fikri nasıl bizim fikrimiz olur? Ne şekilde bir fikri benimseyip iliklerimize kadar işleriz? 

ÖĞRETMEK İÇİN ÖĞRENİNNe öğreniyor olursanız olun- ister kitaplardan, ister derslerden, ister yaşam deneyiminizden- amacınız öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşmak olsun.

YAPMAK İÇİN ÖĞRENİNPara ve güç söz konusu olduğunda, insanlar akıllıca davranırlar. Ama konu hayat dersine geldiğinde, daha ilgisizdirler.

EĞİTMENLERİ EĞİTİNTezgâhtarların keskin bir kavramayışları vardır çünkü her müşteri onlara farklı sorular sorar - böylece her defasında zekâları biraz daha gelişir.

 

her_saniye.jpgÖncelikli şeyler başta olmalıdır. 48 Yol'dan sonra neden 49.yu da yazdık?

48 Yol'u bitirdikten sonra ilave olarak çok önemli bir adım var.

Organizasyon. Akıl ve bilim, metod ve uygulama gerektirir.Uygun bir şekilde organize etmediğimiz sürece iyi olan nedir?

her_saniye.jpgGüzel bir hikaye, fıkra veya fikir işittiğimiz zaman bunları hemen başkalarına tekrarlamak isteriz. Ancak bunu yaparken, bunlar sanki bizim icadımızmış gibi davranma eğilimi gösterebiliriz.