Yahudilik Felsefesi

Yahudilerin Yahudilik hakkındaki 4 yanlış düşüncesi1-Yahudilik ya hep ya hiçtir.

2- Bazı Yahudiler kendilerinin daha iyi olduğunu düşünürler 

3- Din hayattan eğlenceyi çıkarır 

4- Dindar olmak bir kaçıştır 

Yahudilikte Günah Ne Anlama Gelir?Sıkça yanlış çevrilen İbranice kelimelerden biri "Het" tir; biz bu kelimenin genelde "günah" olarak tercüme edildiğini görürüz. Günah, bizlerin uzaklaştırıcı olarak görmeye meyilli olduğumuz kelimelerden biridir.

Yahudilik MutlulukturHanuka hikayesi zamanında, Yunanlılar Yahudilere Helenizmin en büyük hazinelerini sundular: Sanat, müzik, moda Teknoloji, mimarlık, atletizm Lezzetli yemekler,çekici eğlenceler, rekreasyon merkezleri.

Cheeseburger AdasıDört "birlikte olan" çifti alın, 26 bekar kız ve erkek, 380 şişe bronzlaşma losyonu ve sınırsız meyve aromalı alkollü meşrubatla birlikte hepsini uzak bir adaya koyun.

Gladyatör
2001 yılında Oscar ödülünü alan Gladyatör filmi seyircilerin sevdiği birçok şeyi içeriyor.

 

Gün gün Yahudilik : ŞefkatTanrı, Yahudilerin her zaman Yahudi olmasını ister, sadece Şabat için Yahudi olmak değil. Tanrı Şabat'ı yarattı ve onu kutsadı. Ancak O, haftaiçi günleri de yarattı.

Yahudiliğin 'ABC'siBütün sistemler temel prensipler üzerine kurulmuştur. Okumayi ve yazmayi ögrenmek isterseniz öncelikle alfabeyi ögrenmelisiniz. Yahudiligin de herşeyin üstüne kurulu oldugu bir "ABC" si vardir.

Dualarınızın cevaplanmasını nasıl sağlarsınız?Yaşamınızın herhangi bir döneminde dua ettiniz mi ? Çoğumuz ettik. "Niçin" dua ederiz ? Tanrı'nın,egomuzun kırılmasına veya O'nu dürtüp kendi zorluklarımızı hatırlatmamıza ihtiyacı yoktur.

yahudi_kimliginin_temelleri.jpg

Benim babam koyu bir Yahudi’ydi ve ateistti. Kendisi hayatını Yahudilere adadı ve benimle İbranice konuşmakta ısrar etti. Bir sabah bana “Şalom” diyerek veda etti. “Nereye gidiyorsun?” diye sordum. “Ben gitmiyorum, sen gidiyorsun” diye cevap verdi. “Nereye gidiyorum?” diye sorduğum zaman, şöyle cevap verdi: “Sen genç bir Yahudisin ve bir Yahudi devletimiz var. Şalom.”