Omer ve Lagbaomer Felsefesi

avelut_omer.jpg

Pesah ile Şavuot arasındaki döneme Sefirat Aomer denir. Bu dönem bizleri her ne kadar Tora'yı alacağımızeŞavuot bayramına bağlıyorsa da, Rabi Akiva'nın yirmidört bin öğrencisinin böylesi kısa bir süre içerisinde hızla yayılan salgın hastalık ile ölmeleri nedeniyle ayrıca avelut yani yas günleridir.

 

Omer ve ToraOMER KORBANI

Omer dönemi adını Bet Amikdaş döneminde sunulan özel bir korbandan alır. Yeni mahsul arpa ile Omer adlı Minha korbanını getirmek Tora'nın 613 mitsvasından biridir. 

rabisimonuhatirlamak_omer.jpg

Lag Baomer - Omer'in 33. Günü - İyar ayının 18'i Rabi Şimon Bar Yohay'ın ölüm yıldönümüdür. Bu günde Rabi Şimon Bar Yohay Kabalistik öğretileri " Zohar" açıklamış olduğundan Yahudi halkı için büyük bir kutlama günü sayılır.

Pesah'ın ikinci gününden başlayarak Sinay dağında Tora'nın verilişi olan Şavuot bayramına kadar her gün "Omer " sayarız. Rabi Aaron Kotler Tora'yı karşılamaya hazırlanmanın en iyi metodunun "Bilgeliğin 48 yolu " nu öğrenmek olduğunu söyler.Bu Talmud'un (Avot 6:6) belirttiği "Tora tacı 48 yolla kazanılır " öğretisinden gelmektedir.Bu 48 yolun her biri kişisel hünerlerimizi bileyerek hayattan en iyiyi almamızı sağlayan özel bir alettir.

Lag Baomer'i Anlamakİsrael'de özellikle çocukların, kırkdokuz günlük Omer döneminin otuzüçüncü günü yani Lag BaOmer için haftalar önce ellerinde yanıcı maddeler, kırık tahtalar, ağaç dalları, sandalyeler, kartonlar sürüklediklerini görebilirsiniz. Nereye mi? Tüm hazinelerini sakladıkları ve büyük bir heyecanla bekledikleri Lag Baomer gecesini kutlayacakları boş bir alana.