Matot

ÖzetYıl 2448'dir ve çöldeki 40 sene bitmek üzeredir. Miryam ve Aaron ölmüşlerdir ve Yeoşua halef olarak atanmıştır. Bamidbar kitabının bu son iki peraşasında, Tanrı olayları toparlamaya başlar. Kişisel yemin kuralları detaylandırılır ve Moşe'ye Midyan'dan öç alma talimatı verilir. Bu savaşta hem Balak hem de Bilam öldürülürler.

Haftanın Peraşası Bülteni

Moşe, bulunulan vaatlerin (Neder) geçersiz kılınması ile ilgili emirleri Yisrael kabilelerinin liderlerine iletir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Bazı anlar vardır ki, Tanrısal Nezaret omzunuza şöyle bir dokunur ve belirli bir gerçeği son derece parlak bir berraklıkla görmenizi sağlar.

aile perasasi

Seçimlerimiz ve kararlarımız sadece bizleri değil, başkalarını da etkiler. Bu haftanın Peraşası'nda, Yahudi insanların hepsi İsrael Topraklarına girip yerleşecekken, bazı insanlar Moşe'ye gelip, toprakların dışında yaşamak istediklerini söylerler.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Dina, “Böylesine önemli bir zamanda Am Yisrael’e çölde eşlik etmek ne kadar da güzel” dedi. 

Uzun zamandır zaman tünelinde yolculuk eden Dina ve Dani, Am Yisrael’in çöldeki yolculuklarına ve yaşadıklarına tanıklık ediyorlardı.

Dani eliyle belirli bir yöne doğru işaret ederken, “Şurada sıra olmuş insanlara bak, ordudaki askerler gibiler” dedi.

O sırada çevredeki çadırların içinden güler yüzlü bir çocuk dışarı çıktı. Dani hemen çocuğa, “Afedersiniz şurada duran sıra sıra insanların kim olduğunu biliyor musunuz?” diye sordu.