Behukotay

Özet Behukotay peraşasında Tanrı, Yisrael halkı emirlerine uyduğu takdirde, onların maddi refaha kavuşacaklarına ve anavatanlarında güvenli biçimde yaşayacaklarına söz verir.

Haftanın Peraşası Bülteni

Tanrı, Sinay Dağı'nda Moşe'ye Şemita (toprağın çalıştırıldığı altı yılı takipeden yedinci "Şabat" yılı) kanunlarını verir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Vayikra kitabı, sonuna yaklaşırken, halkın Tanrı ile olan antlaşmasına bağlı kalması halinde bunu takip edecek bereket ve nimetlerin bir özetini sunmaktadır. Bunun ardından, aksi durumda başlarına gelecek olan lanetleri tarif etmektedir. Genel prensip açıktır: Tanah döneminde, ulusun kaderi, ulusun tutum ve davranışının bir aynasıydı. Eğer halk iyi bir davranış içindeyse, ulus refah içinde gelişecekti. Kötü davranmaları halinde, sonunda kötü şeyler meydana gelecekti. Peygamberlerin bildiği buydu. Martin Luther King’in mealen belirttiği gibi: “Ahlaki evrenin kavisi uzundur, ama adalete doğru meyleder. Her zaman, belki hemen o anda değil, ama sonuçta iyi iyiyle ödüllendirilir, kötü de kötüyle cezalandırılır.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

Hepimizin sahip olduğu çok değerli bir şey vardır, ancak bazılarımızın, bunun varlığından haberi yoktur. Verilmesi çok kolay, ancak korunması zor olan bu şey, sözümüzde durmaktır. Yani, yerine getirebileceğimiz sözler vermek ve bu sözlerimize sadık kalmak.

 

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Dani ve Dina meyve bahçesinin kapısını açık görünce içeri girdiler.

Ağaçların arasında yürürlerken Dina, “Şu meyvelerin güzelliğine bak. Meyvelerin tadına bakmayı çok isterdim” dedi.

Dani, “İşte bahçenin sahibi geliyor. Belki ondan izin alabilirsin?” dedi.

Çocuklar bahçe sahibine, “Affedersiniz, izin verirseniz birkaç portakal koparabilir miyiz?” diye sordular.