Kedoşim

ÖzetKedoşim Peraşası "Kutsal olacaksınız çünkü Ben, Tanrınız, Kutsal'ım" ifadesi ile başlar. Bu ifadeyi, Yahudiler'in kendilerini kutsal kılmak ve Tanrı'nın kutsallığına atıf yapmak üzere uymaları gereken düzinelerce mitsva takip eder.

Haftanın Peraşası Bülteni

Nadav ve Aviu'nun ölümünden sonra, Tanrı, "kutsal"a izinsiz giriş konusunda uyarır:

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Kedoşim peraşası, Tora’nın iki büyük sevgi emrini içermektedir. İlki şöyledir: “Akranını kendin gibi sev. Ben A-Şem’im” (Vayikra 19:18). Rabi Akiva bunu “Tora’nın büyük bir ilkesi” olarak nitelendirmiştir. İkincisi de bundan aşağı kalmamaktadır: “Aranızda yaşayan yabancıya, doğma büyüme [sizden] biri gibi davranılmalıdır. Onu kendin gibi sev, çünkü siz Mısır’da birer yabancıydınız. Ben, Tanrı’nız A-Şem’im” (Vayikra 19:34).

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

BU HAFTANIN PERŞASINDAN

Gençken, yaşlılarla çok ortak özelliğimiz bulunmadığını ve onlardan öğrenecek çok da fazla bir şey olmadığını düşünürüz. Ama bu haftanın Peraşasında, Tanrı bize yaşlılara dikkat etmemiz ve saygı duymamız gerektiğini öğretir. Onların çok büyük hayat deneyimleri vardır ve geçmişle ilişki kurmamızı sağlarlar.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Dina, “Binlerce sene evvel işte böyle yaşıyorlardı. Belki bizi içeri almaları için ricada bulunabiliriz, ne dersin?” diye sordu. Bu fikir Dani’yi heyecanlandırmıştı ve iki kardeş hemen kapıyı vurdular. Kapıyı küçük bir kız açtı ve hemen annesine, “Anne, misafirler geldi” diye seslendi. Kadın, Dani ve Dina’yı içeri davet etti ve kızına, “Misafirlerimiz için biraz meyve getirir misin?” diye seslendi. ,Küçük kız gelen misafirlere elma ve armut ikram ettikten sonra annesinin kulağına sessizce, "Bunlar elimizdeki son meyveler, şimdi ne yapacağız?" diye sordu. 

Anne kızının yanağını okşayarak, "Merak etme kızım" dedi. Küçük kız bu cevaptan tatmin olmayınca sesini biraz daha fazla yükselterek sormaya devam etti. "Ama anne hiç unumuz da kalmadı. Biz ne yiyeceğiz?"

Anne kızına, "Öyleyse, bugün birlikte çevredeki tarlalardan hasat sırasında düşüp yerde kalan buğdayı ve bizim için bırakılan üzümleri toplamaya ne dersin?" diye sordu.