Ahare Mot

Özet Nadav ve Aviu'nun ölümünden sonra, Tanrı, "kutsal"a izinsiz giriş konusunda uyarır: Sadece bir kişi, Koen Gadol, yılda ancak bir kez, Yom Kipur'da, Mişkan'ın en içteki odasına girebilecektir.

Haftanın Peraşası Bülteni

Nadav ve Aviu'nun ölümünden sonra, Tanrı, "kutsal"a izinsiz giriş konusunda uyarır:

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Kedoşim peraşası, Tora’nın iki büyük sevgi emrini içermektedir. İlki şöyledir: “Akranını kendin gibi sev. Ben A-Şem’im” (Vayikra 19:18). Rabi Akiva bunu “Tora’nın büyük bir ilkesi” olarak nitelendirmiştir. İkincisi de bundan aşağı kalmamaktadır: “Aranızda yaşayan yabancıya, doğma büyüme [sizden] biri gibi davranılmalıdır. Onu kendin gibi sev, çünkü siz Mısır’da birer yabancıydınız. Ben, Tanrı’nız A-Şem’im” (Vayikra 19:34).

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

Bir çok insan kendi istek veya ihtiyaçlarıyla ilgilenir ve bu konuda sorun yaşamaz. Acıktığımız zaman yemek yeriz. Yorulduğumuz zaman dinleniriz. Ama başkalarının istek ya da ihtiyaçları söz konusu oldu mu, duygular o kadar kolay oluşmaz.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Dina, “Binlerce sene evvel işte böyle yaşıyorlardı. Belki bizi içeri almaları için ricada bulunabiliriz, ne dersin?” diye sordu. Bu fikir Dani’yi heyecanlandırmıştı ve iki kardeş hemen kapıyı vurdular. Kapıyı küçük bir kız açtı ve hemen annesine, “Anne, misafirler geldi” diye seslendi. Kadın, Dani ve Dina’yı içeri davet etti ve kızına, “Misafirlerimiz için biraz meyve getirir misin?” diye seslendi.

Küçük kız gelen misafirlere elma ve armut ikram ettikten sonra annesinin kulağına sessizce, "Bunlar elimizdeki son meyveler, şimdi ne yapacağız?" diye sordu.