Metsora

ÖzetMetsora peraşası, iyileşen bir Metsora'nın (Tsaraat'a yakalanmış kişi) Koen tarafından iki kuş, çömlek bir kap içerisinde bulunan doğal kaynak suyu, sedir ağacından elde edilmiş bir parça odun ve bir tutam zufa otu kullanılarak saflaştırılmasını sağlayan özel bir işlemin detaylarını anlatarak başlar.

Haftanın Peraşası Bülteni

Tazria peraşası "Tuma veTaara - Manevi Kirlilik ve Saflık" kurallarını ele almaya devametmektedir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

A Beautiful Day in the Neighbourhood (2019) filminde Tom Hanks, sevilen Amerikalı çocuk televizyonu prodüktör ve sunucusu Fred Rogers rolünü oynamaktadır. Fred Rogers, birkaç nesil genç Amerikalı için efsanevi bir simaydı ve “Komşum olmaz mıydın?” şeklindeki müzikal davetiyle ünlenmişti.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

Tora Bölümü: Metsora

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN
Masum denilen ama aslında ölümcül olan nedir?
Leziz denilen ama aslında zehirli olan nedir?

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Dani ve Dina, pencereden içeri bakıyor; Koen’in evin duvarlarını nasıl kontrol ettiğini izliyorlardı. Koen, duvarların üzerindeki lekeleri inceledikten sonra kararını açıkladı: “Bu tsaraat (cüzam)! Evin duvarı tamamen yıkılmalı.”

Dani, “Bu Laşon Ara, kötü konuşma yüzünden” dedi ve ekledi: “Konuştuklarımıza dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu görüyorsun.”

Dina, “Belki de Laşon Ara yüzünden değildir; çünkü bu lekelere sebep olabilecek başka nedenler de var. Bekleyip göreceğiz” dedi.