Ki Tisa

ÖzetYisrael halkına, her kişinin yarım gümüş şekel ile Mişkan'a katkıda bulunması söylenir. Mişkan'daki su havuzu, meshetme yağı ve tütsüsü ile ilgili talimatlar verilmiştir. "Bilge yürekli" zanaatçılar Betsalel ve Aoliav, Mişkan'ın inşaatı ile görevlendirilirler ve halka Şabat'a uyması tekrar emredilir.

Haftanın Peraşası Bülteni

Yisrael halkına, her kişinin yarım gümüş şekel ile Mişkan'a katkıda bulunması söylenir. Mişkan'daki su havuzu, mesh yağı ve tütsüsü ile ilgilitalimatlar verilmiştir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Yom Kipur’un başlangıcında söylenen Kal Nidre duası, etrafı gizemle sarılmış bir muammadır; dini düşüncenin oluşturmuş olduğu belki de en tuhaf metindir bu. Her şeyden önce, bu aslında bir dua değildir. Bir itiraf metni de değildir. Neder adı verilen sözel taahhütlerin iptal edilmesini amaçlayan, kuru, kanuni bir formüldür. Aramca yazılmıştır. Tanrı’dan bahsetmemektedir. İbadetin bir parçası değildir. Ve nesiller boyunca alaha otoriteleri tarafından onaylanmamış veya en azından sorgulanmış bir metindir.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

Tora Bölümü: Ki Tisa

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

İnsan, bezen sinirlerine hakim olamadığını hisseder. Hepimiz, zaman zaman, sabrımızı deneyen veya bizi neredeyse delirten insanlarla veya durumlarla karşılaşırız. Bu haftanın Peraşa'sında, Yahudiler, Tanrı'nın sabrını çok sert bir şekilde denemişlerdir.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

“Dinleyin Dinleyin, Moşe Rabenu’nun emri üzere, nüfus sayımı için herkesten yarım şekel getirmesi isteniyor.” Yapılan duyuru üzere, sayım için Bene Yisrael’in yarım şekel getirmesi isteniyordu.

Çadırlardan birinden saygın bir adam dışarı çıkarak sordu: "Tanrı beni çok para ile mubarek kıldı ve dolayısı ile ben daha yüklü miktarda bağışta bulunabilirim. Yarım şekel'den daha fazla verebilir miyim?"

"Hayır!" diye cevap verdi duyuruyu yapan adam. "Sayım için herkes aynı miktarı getirecek. Zengin, fakir, tsadik veya raşa (kötü) herkes yarım şekel verecek, ne fazlası ne de eksiği."