Mişpatim

ÖzetSinay'daki tecrübenin ardından Tanrı Yisrael Ulusu için bir dizi kanun verir. Bunlar arasında, Yahudi köleler; cinayet, adam kaçırma, saldırı ve hırsızlık konularındaki cezalar; zarar ve tazminatları konu alan medeni kanunlar; borçlanma kuralları; dört çeşit emanetçi ve mahkemelerde adaletin yerine getirilmesi için gereken kurallar vardır.

Haftanın Peraşası Bülteni

Sinay’daki tecrübenin ardından Tanrı Yisrael Ulusu için bir dizi kanun verir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Peraşamızın sonuna doğru okuduğumuz iki sözcük – naase ve-nişma; “yapacağız ve dinleyeceğiz” – Yahudilik’teki en ünlü sözcükler arasındadır. 

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

Tora Bölümü: Mişpatim

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

Hepimiz, dünyanın, insanların birbirleriyle iyi geçindiği, barış dolu bir yer olmasını isteriz. Bunun gerçekleşebilmesi için bizim yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Yapabileceklerimizden biri, başkalarını gerçekten düşünmek, ve bu konuda başkalarına örnek olmaktır..

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Şalom Haverim, Merhaba Arkadaşlar,

Öğretmenimiz derse başladığından beri, vücudumuzun nasıl 248 organ ve 365 sinirden oluştuğunu anlatıyordu. Şaşkınlık içinde ona, "Bu Tora mı yoksa doğa bilgisi dersi mi?" diye sorduk.

Öğretmen güle yüzlü bir ifadeyle, "Evet, birazdan peraşaya da değineceğiz" dedi ve bize Tora'nın yap şeklinde emrettiği 248 pozitif mitsvanın, vücudumuzdaki 248 organa eşdeğer olduğunu söyledi.