Beşalah

ÖzetBene-Yisrael'in Mısır'dan çıkışına izin verdikten kısa bir süre sonra, Paro onları zorla geri getirmek üzere peşlerine düşer ve Bene-Yisrael kendilerini Paro'nun orduları ile deniz arasında kıstırılmış halde bulurlar. Tanrı, Moşe'ye asasını suyun üzerinde kaldırmasını söyler; deniz yarılarak Bene-Yisrael'in geçişine imkan tanır ve sonrasında, onları takip eden Mısır ordusunun üzerine kapanır.

Haftanın Peraşası Bülteni

Bene-Yisrael'inMısır'dan çıkışına izin verdikten kısa bir süre sonra, Paroonları zorla geri getirmek üzere peşlerine düşer ve Bene-Yisraelkendilerini Paro'nun orduları ile deniz arasındakıstırılmış halde bulurlar...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Peraşamız ilk bakışta basit görünen bir önermeyle başlamaktadır:

Paro halkı salıverdiğinde, Tanrı onları, daha kısa olmasına rağmen, Pelişti Yolu’na yönlendirmedi; çünkü Tanrı, “Eğer halk savaşla yüzleşirse, fikir değiştirip Mısır’a dönebilir”demişti. Böylece Tanrı halkı Kızıldeniz’e doğru çöl yolundan dolaştırdı. Bene-Yisrael Mısır’dan savaşa hazır halde çıkmışlardı. (Şemot 13:17-18)

Tanrı halkı Vaat Edilmiş Topraklara, daha doğrudan bir yol olan sahil yolundan götürmemişti.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

Tora Bölümü: Beşalah

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN
Sahip olduklarımızla tatmin olmak kolay bir şey değildir. Kişi, ihtiyacından fazlasını elde etse bile, daha da fazlasına sahip olmak ister. Bu haftanın Peraşa'sında, Yahudi insanlar çöldeyken, Tanrı, onlara ellerindekiyle yetinmek ve kendilerine güvenmekle ilgili önemli bir ders verir. Tanrı, onlara özel bir yiyecek olan Magna'yı gönderir.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Şalom Haverim,

Merhaba Arkadaşlar,

Dana, "Hazırladığım tabloyu boyarken bana yardım etmek ister misin?" diye sordu. Dana birkaç gündür Tu Bişvat'ta sınıfın kapısına asmak için hazırladığı tablo üzerinde çalışıyordu.

Tablodaki üzüm salkımlarına bakarken ona, "Dün sana yardım ettim ya..." diye cevap verdim.