Şemot

Özet Yosef'in ölümüyle Bereşit kitabı bitmiştir. Tora'nın ikinci kitabı Şemot, Yaakov'un oğullarından oluşan ve "Bene-Yisrael" adını alan milletin bağımsızlığa kavuşmasını konu eder. Bu haftaki peraşamızın başında, Mısır hakimi Paro'nun, Bene-Yisrael'in gösterdiği nüfus patlamasından korkarak onları köleliğe zorlamasını okuruz.

Haftanın Peraşası Bülteni

Bene-Yisrael Mısır'da çoğalırlar. Onların gittikçe artan nüfusundan korkan Paro, onları köleleştirir ve Yahudi ebeler Şifra ile Pua'nın bütün erkek bebekleri doğum sırasında öldürmelerini emreder...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Mısır Çıkışı hikâyesinin dünyaya tanıttığı radikallikten bir nebzeyi, Tanrı’nın Kendisi’ni Moşe’ye Yanan Çalılık’ta tanıtırken kullandığı üç anahtar sözcüğün istikrarlı bir şekilde yanlış tercüme edilişinde görmek mümkündür.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

Tora Bölümü: Şemot

Bizden, yanlış olduğunu düşündüğümüz bir şeyi yapmamız istenirse nasıl davranmamız gerekir? Bu haftanın Peraşası'nda, iki Yahudi ebe Şifra ve Puah bu çelişkiyle karşı karşıya kalmışlardır. Görevleri, Yahudi kadınlara sağlıklı doğum yapabilmeleri için yardım etmekti ama, Mısır'ın kötü kalpli kralı Paro, onların,sağlıklı Yahudi bebekleri doğar doğmaz öldürülmeleri hakkındaki gaddar planına katılmalarını istemişti.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Şalom Haverim,

Merhaba Arkadaşlar,

Yoğun bir haftadan sonra, "Bu gerçekten bir işkence" diye şikayet ettim. "Her gün okula gittikten sonra, hafta sonları da duaları öğrenmek için Talmud Tora'ya gitmem ve bayramlar ile ilgili konuyu tekrar etmem gerekiyor."

Dina, annemin hep söylediği gibi, "İyi şeyler kolay elde edilmez" dedi ve ekledi: "Zorluklar insanı biçimlendirir ve sonraya hazırlar; tıpkı Mısır'daki kölelik gibi. Şöyle ki, Mısır'daki kölelik Tora'yı almaları öncesinde, Bene Yisrael'i saflaştırmayı ve onun belirli bir manevi düzeye ulaşmasını amaçlıyordu. Bugün de Bene Yisrael halen belirli sınavlardan geçerken, bu durumun iyi bir amaca hizmet ettiğini biliyoruz."