Vayigaş

ÖzetKadehin Binyamin'in çuvalında bulunmasıyla kardeşler şaşkınlığa kapılırlar. Yeuda tek başına öne çıkar ve nazik ama kararlı bir şekilde, kendisini sunarak Binyamin'in serbest kalmasını talep eder. Bu fedakarlık hareketi, Yosef'in, kardeşlerinin kendisini kuyuya atan insanlardan çok farklı hale geldiklerini anlaması için yeterlidir; hemen kimliğini açıklar.

Haftanın Peraşası Bülteni

Yeuda Yosef'e yaklaşarak Binyamin'in serbest bırakılması için onu ikna etmeye çalışır...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Peraşamızda, Yosef sıra dışı bir şey yapar. Kendini açığa çıkardığında, kardeşlerinin kendisini Mısır’a sattıklarını hatırladıklarında önce şok sonra suçluluk duyacaklarının tamamen bilincinde olan Yosef geçmişi tekrar yorumlar.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

Tora Bölümü: Vayigaş

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

Hayat genellikle mantıklıdır. Olaylar, bir o yöne bir bu yöne, her zamanki gibi ilerler.Ama hayatınızda, daha belirsiz ve garip dönemler de olabilir. Her zaman güvenebileceğimizi düşündüğümüz bazı şeylerin artık öyle olmadıklarını görebiliriz.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Şalom Haverim, Merhaba Arkadaşlar,

Sınıfta yer değişimini sever misiniz?

Öğretmenimiz bugün bizden yer değiştirmemizi istedi. Sonra da bize bunu sevip sevmediğimizi sordu. Sınıftakilerin çoğu, "Kimin yanında oturduğumuza bağlı" diye cevap verdi.

Öğretmen, "Gelin Vayigaş peraşasına bir göz atalım" dedi ve devam etti, "İbranice Vayigaş kelimesi Türkçe'de yaklaşmak anlamına gelir."