Vayeşev

ÖzetYaakov Kenaan'a yerleşir. En sevdiği oğlu Yosef, kardeşleri hakkında sürekli olarak eleştirel raporlar getirmektedir. Yaakov'un Yosef'e çok renkli yün şeritlerden bir gömlek yapmasının ardından, Yosef kardeşlerine görmüş olduğu bazı rüyaları anlatır ve onların kendisine duyduğu kıskançlığı arttırır. Rüyalarının ilkinde kardeşlerin bağladığı buğday demetleri, Yosef'in demetine doğru eğilmekte; ikincisinde ise güneş, ay ve onbir tane yıldız Yosef'e eğilmektedirler.

Haftanın Peraşası Bülteni

Yaakov, on iki oğluyla beraber Hevron'a yerleşir. En sevdiği oğlu 17 yaşındaki Yosef'tir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Yosef ve kardeşlerinin hikayesi dört peraşaya yayılan, Tora’daki en uzun ve en detaylı yazılmış hikayedir. Hiçbir şey tesadüfi değildir, her detayın bir önemi vardır. Ancak bu detaylardan biri apaçık bir şekilde alakasız görünmektedir – ve tam da bu, Tora fikirlerinin en güzellerinden birini içerir.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

Birine fazla iyi davranmak mümkün müdür? Davranışımız diğerlerini kıskandırıyorsa bu mümkün olabilir. Bu haftanın Peraşasında, Yaakov'un, oğullarından biri olan Yosef'e nasıl özellikle yakın davrandığını öğreniriz. Kardeşleri zamanla Yosef'i kıskanmaya başlarlar ve ona zarar vermek isterler. Buradan kıskançlığın yol açabileceği zararları ve birine, başkalarını kıskandıracak biçimde davranmamamız gerektiğini öğreniriz.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Şalom Haverim,

İki arkadaşım, Daniel ve Reuven, yanıma gelerek topumla oynayıp oynayamayacaklarını sordular. Böyle bir durumda, genellikle topu arkadaşlarımla paylaşmaktan memnun olurdum. Ama bu sefer onları görünce içimden onlara topumu vermek hiç gelmedi.

Daniel? Dün beni o kadar çok üzdü ki; şimdi utanmadan nasıl yanıma gelip benden topumu isteyebiliyor anlamıyorum. Reuven'in de çok iyi olduğu söylenemez. Ne zaman bir kaleme ihtiyacım olsa ve ondan bana bir kalem ödünç vermesini istesem, hep vermemek için bir bahane uydurur. Öyleyse ben de neden topumla oynamalarına izin vereyim ki?

Onlara cevap olarak, "Teneffüste bakarız" dedim.