Vayişlah

ÖzetEvine yaklaşırken, Yaakov Esav'ı yatıştırmak amacıyla melek- elçiler gönderir. Elçiler geri geldiklerinde Esav'ın 400 kişilik bir kuvvetle kendisini karşılamaya hazırlandığını bildirirler. Yaakov beraberindekileri iki kampa ayırır, yardım için Tanrı'ya dua eder ve Esav'ı yumuşatmak için hediyeler gönderir.

Haftanın Peraşası Bülteni

Yaakov, Haran'da geçirdiği 20 yılın ardından Kutsal Ülke'ye döner ve ağabeyi Esav'ı yatıştırma ümidiyle, ona melek - ulaklar gönderir...

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

Bu haftanın peraşası ile ilgili bir unsur yorumcuların uzun süre akıllarını karıştırmıştır. Adsız hasmı ile güreşinin ardından Yaakov’a şöyle dendi: “İsmin bundan sonra Yaakov olmayacak, İsrael olacak, çünkü İlahi varlıklarla ve insanla mücadele ettin ve galip geldin” (Bereşit 32:29). Veya “Bundan sonra ismin Yaakov olarak söylenmeyecek, İsrael olarak söylenecek. T.nrı ve insan önünde büyük (sar) oldun. Kazandın”.

Rav Sacks ile İnancı Peraşada Bulmak

aile perasasi

BU HAFTANIN PERAŞASINDAN

Hepimiz, hiç maliyeti olmayan, başkalarıyla ilişkilerimizi güçlendiren, insanların bizi sevmesini sağlayan; aksi takdirde düşmanımız olabilecek kişilerin dostumuz olmasını sağlayan bir yöntem biliriz.

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Şalom LeKulam,

Herkese merhaba, 

Bu hafta tam da kendimi iyi yönde geliştirmeye, kızıp insanlara bağırmamaya karar vermişken, herkes beni kızdırmayı başardı.

Anneme, “Kendimi bu kadar çok geliştirmek isterken, neden özellikle şimdi tüm bu sinir bozucu durumlar karşıma çıkıyor?” diye sordum.

Annem, "Bu iyiye işaret" dedi ve ekledi, "Kendimizi iyi yönde geliştirmek istediğimizde, içimizdeki kötü dürtü, Yetser Ara, şaşkına döner ve bizi sınamaya çalışır. Dolayısıyla bu durum bize doğru yolda olduğumuzu ve zorlukların üstesinden gelebilmek için çaba göstermeye devam etmemiz gerektiğini öğretir."