Çocuk Eğitimi

İsmin ÖnemiBebek geldiğine göre ona ne isim vereceksiniz? Ne isim verdiğiniz fark eder mi? Tora şuna inanır  “İsim nasıl ise, insan da öyledir.”

Çocuklarımıza alçakgönüllülük aşılamakSarah Chana Radcliffe, M.Ed., C.Psıch.Assoc Çocuklarınız için istediklerinizi düşününce, onların alçakgönüllü olmalarını istemek aklınıza gelir mi? Çoğumuz bu soruyu ' evet ' diye cevaplamakta tereddüt ederiz., çünkü genelde alçakgönüllülüğü zayıflıkla eş anlamlı tutarız.

Çocuklarımıza etkili biçimde disiplin vermekRabbi Noach Orlowek En fazla disiplin sahibi kişiler, azarladıkları kişilerce en çok sevilen insanlardır. Bunun nedeni, etkili bir disipline, disiplin edenle -edilen arasındaki ilişkiye bağlıdır.

Eleştirinin tehlikeleriChana Heller David, ehliyetini aldıktan iki ay sonra ilk trafik kazasını yapar. Kaza yerinden babasını arar, hiç kimsenin yaralanmadığını anlatır ve arabanın çok da iyi durumda olmadığı haberini verir: "Bu kadar erken ehliyet almana izin vermemeliydim" der sinirli bir şekilde baba. " Hala yeterince dikkatli bir insan değilsin!"

Saygı görmekRabbi Dr.Jerry Lob Çocuklarımın bana saygılı davranmasını nasıl sağlayabilirim? Benim bugüne kadarki en sevdiğim öğretmenim olan, bir haham, bizlere hep şöyle derdi:

Sorunları halletmede çocuklara yardım etmekChana Heller Çocuklar, küçüklüklerinde bizim sert olmamıza ve bazı sınırlar koymamıza ihtiyaç duyarlar. Bu,onların sonradan karşılaşacakları hayal kırıklıklarıyla baş etmelerine yardım edecektir.

Anne-Babayı taklit etmekRabbi Yonason Goldson Eğitmenler, sosyal bir işçinin 5 yaşındaki çocuğa, trafik işaretindeki renkleri sorduğu hikayeyi anlatmayı çok severler. "Bana trafik ışıklarını anlatabilir misin?" diye sorar işçi.

Anne-Babaya SaygıBiz her zaman ebeveynlerimizin bize borçlu olduğu düşüncesine kapılır ve yanılırız. Onların bizi besleyip giydirmeleri ve okula, düğünümüze para yetiştirmeleri gerektiğini düşünürüz. Ama sonunda, doğmayı biz istemedik değil mi ? Yanlış ! ...

Çocuğum bir yahudi ile evlenecek mi?Binlerce yıl, Holokost gibi en zor şartlar altında ayakta kalabilmeyi başarmış olan Yahudi milleti, bugün karışık evlilik ve asimilasyonun tehdidi altındadır. Diaspora'da yaşayan Yahudi nüfusu hızla azalmaktadır.

Çocuklarımızla üzücü olaylar hakkında konuşmakYazan: Haham Dr.Jerry Lob Çocuklarımız bizden, huzur, sevgi, şefkat ve umut bekler. Çocuklarımız, dünyaya bakış yönünden bizleri örnek alırlar. Onlara bilgi ve anlayış konusunda rehberlik etmemizi, sorularını yanıtlamamızı, bazen de merak ettiklerini sözle ifade etmelerine yardımcı olmamızı beklerler.

Bir Babanın Çocuklarına MektubuSevgili Steve ve Jennifer, Şimdi 57.doğum günüme geldiğim ve oldukça derin düşüncelere daldığım için, belki de, bir mektupla daha iyi aktarabileceğimi sandığım bir şeyi, her birinizle tartışmak istiyorum.