Rabi Moşe ben Maymon - RaMBaM
Seçim özgürlüğü herkese verilmiştir. Eğer kişi doğru yolu izleyip, dürüst olmayı arzu ederse, bunu yapmaya muktedirdir. Eğer yanlış yolu izleyip, kötü olmayı seçerse, onu da yapmaya muktedirdir.
7 AdarI 5778 :: 22 Şubat 2018             

Haftanın Bilgileri


18 Şub 2018 - 24 Şub 2018

3 Adar 5778 - 9 Adar 5778

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:34

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:15

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:36

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:27

Haftanın Peraşası

Tetsave

ABRAHAM MOSES KLEİN Yazdır

ABRAHAM MOSES KLEİN

(Ukrayna, Kanada 1890-1972)

Kanada'nın en ünlü Yahudi şair ve yazarlarından biri olan Abraham Moses Klein, Ukrayna'da Ratno'da doğdu. 1910'da ailesiyle beraber Montreal'e göç etti. Klein, 1920'li yıllarda, çeşitli dergilerde şiirler, denemeler ve makaleler yayımlamaya başladı. Gençliğinde, Talmud üstüne çalışmalar yaptı ve ilk başta haham olmak istedi. Ancak daha sonra fikrini değiştirdi ve McGill üniversitesinde hukuk okuduktan sonra, Montreal'de avukat oldu. Gönlünde hukukla ilgilenmek olmadığından, Klein, hayatı boyunca şiir yazmaya, McGill'de şiir üzerine ders vermeye ve bir çok İngiliz-Yahudi dergide editörlük yapmaya devam etti. O, gayretli bir Sionist ve Kanada Yahudi cemaatinin çok okuduğu, Nazizmin sözünü sakınmayan karşıtlarından biriydi. Montreal, onun Yeruşalayimi idi, zira eserlerinin büyük kısmı, şehrin güzellikleri ve sırlarından bahseden lirik çalışmalardı. Toronto Üniversitesi tarafından yayımlanan kitapları arasında, Hath Not a Jew (1940), Hitleriad (1944) ve Kanada'da Büyük Yönetici Ödülü'nü kazanana Sallanan Sandalıe ve Diğer Şiirler (1948) sayılabilir. Ama bunların içinden en unutulmazı, Klein'in 1940'larda yaptığı İsrael gezisinden sonra, Sionizm, ve Diaspora Yahudiliği hakkındaki izlenimlerini yazdığı İkinci Rulo ( The Second Scroll) (1951) adlı şiirsel romandır. Temasında, James Joyce'nin Ulısses romanından esinlenmiştir. "Aramızdaki Peygamber: Bir Pesah Hikayesi" , daha az ilham verici olmasına karşın aynı şekilde unutulmaz olan ve eleştirmen M.W. Steinberg tarafından düzenlenen A.M.Klein: Kısa Hikayeler (1983) adlı kitaptan alınmıştır.

Hikayelerinden...


Aramızdaki Peygamber: Bir Pesah Hikayesi

Aramızdaki Peygamber: Bir Pesah Hikayesi1. Pesah'tan yaklaşık altı hafta öncesinde, Agada'yı çalışmaya başlardık. Normal müfredat bir kenara bırakılır, bütün sınıfımız mucizeler ve Dört Soru'dan doğan milıonlarca başka soruyla dolardı. Günlerimiz, belaların hesaplanmasıyla geçiyor, Rabi, on belanın Tanrı'nın bir parmağı olması durumunda, Tanrı sağ elini kaldırdığında Mısırlılar'ın başına elli belanın geldiğini kanıtlıyordu. Gecelerimiz de melek rüyaları ve ilahi elçilerle doluyordu... devamı

 

Gelecek Bayram


PURİM

Kendini Geliştirmenin Yolları

SORUNLARI ANALİZ EDİN SORUNLARI ANALİZ EDİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir