Kuvvetli kimdir? Dürtüsüne egemen olan.
17 Iyyar 5779 :: 22 Mayıs 2019             

Haftanın Bilgileri


19 May 2019 - 25 May 2019

14 İyar 5779 - 20 İyar 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:08

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:52

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:03

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:53

Haftanın Peraşası

Bear

PRiMO LEVi Yazdır

PRiMO LEVi

Turin'de doğan Primo Levi, kimya eğitimi gördü. 1944'te Faşist rejime karşı direnisçiler arasında bulunugundan dolayı tutuklandı ve Auschwitz'e gönderildi. Levi'nin Auschwitz kampına gelmesinden kısa bir süre sonra bir Nazi subayı ona, "Heir ist kein warum": "Burada niçin yoktur, burada hiç bir şeyin açıklanmasina ihtiyaç yoktur" demişti. Orijinal olarak Eğer Bu İnsansa adıyla ilk kez 1947'de Italia'da yayımlanan Autchwitz'den Kurtulmak adlı anıları, ilk başta çok dikkat çekmedi. Ama daha sonra Holocaust konusundaki klasikler arasında yer aldı.

Levi, 1977'ye kadar kimyager olarak çalıştı, bu tarihten sonra edebiyata yogunlaşmak için yöneticiliğini yaptığı fabrikadan ayrıldı. Auschwitz'deki yılları hakkındaki iki anı kitabi yanında (ikincisi, bir devam nitaliğinde olan, Yeniden Uyanmak (1963) idi), diger kitaplari arasında Periyodik Tablo (1975), Şimdi Değilse Ne Zaman ?(1982) ve Italian gazetesi La Stampa için yazdığı makalelerden olusan Ayna Yapımcısı ve Diğer Hikayeler (1986) sayılabilir.1987'de, derin bir depresyona giren Levi, asansör boşluğuna atlayarak intihar etti. "Ayna Yapımcısı" Jorge Luis Borges'in bir keresinde, lo fantastico şeklinde adlandırdığı, Levi'nin insanin elastik, doğaüstü güçlere sahip olduğu, esrarengiz hikayelerine bir örnektir.

Hikayelerinden...


Ayna Yapımcısı

Ayna YapımcısıTimoteo, babası ve nesillerden beri bütün ailesi, herzaman ayna yapmıştı. Evlerindeki ekmek dolabında, paslanarak yeşile dönmüş bakır aynalar ve insanların zamana yaydıkları ile siyahlaşmış gümüş aynalar hala saklanırdı. Kristalden yapılmış, ya da fil dişi ve değerli ahşap ile çerçevelenmiş diğerleri de bulunurdu bunların yanında. Babası öldükten sonra, Timoteo, geleneğin kelepçelerinden kurtulduğunu hissederek, ticaret kurallarına göre, bölgede tatmin edici bir karla satabildiği aynaları tasarlamaya devam etti ama ayrıca, eskiden beri kafasında kurduğu planın üstüne gitmeye başladı... devamı

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


OMER VE LAGBAOMER

Kendini Geliştirmenin Yolları

BİLGE KİŞİYE SAYGI GÖSTERİN BİLGE KİŞİYE SAYGI GÖSTERİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir