Şalom Alehem
Hayat bilgeler için bir rüya, çılgınlar için bir oyun, zenginler için bir komedi, fakirler için bir trajedidir.
18 Av 5779 :: 19 Ağustos 2019             

Haftanın Bilgileri


18 Ağu 2019 - 24 Ağu 2019

17 Av 5779 - 23 Av 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:37

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:17

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:33

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:22

Haftanın Peraşası

Ekev

Sevginin Işığı Yazdır

Hanuka'nın ışığı ile ilgili özel olan nedir?

Kral Şelomo  meşhur Koelet kitabında "Her şey boş, güneşin altında yeni birşey yok" demiştir. Bu sözünde dünyayı doğal bir ışığı olan güneşin altında görmekten bahsetmişti. Ancak kabala bize güneşin ışığının üstüne, doğaüstüne baktığımızda her şeyin yeni olduğunu
öğretir.

Hanukanın ışığı güneşin üzerinde, doğanın üstünde olan ışıktır, mucizenin ışığıdır. Gözlerimizi 8 gün boyunca Hanukanın ışığı ile doldurur, hatta bayram bittiğinde dahi her şeyin, doğanın bile aslında bir mucize olduğunu görürüz.
Albert Einstein ‘ın dediği gibi: “ Dünyaya bakmanın iki yolu vardır: Hiçbir şeyi mucize olarak görmemek veya her şeyi mucize olarak görmek.”


Yahudiler her şeyi mucize olarak görürler. Ancak Yunanlılar hiçbir şeyi mucize olarak görmezlerdi. Onlar için sadece mantıklı ve anlaşılır olan, gerçek olabilirdi. Mucizeler mantık dışıdır bu yüzden de imkansızdır. Onlara göre dünya her zaman var olmuştu, asla yaratılmamıştı. Tanrı kavramları, dünya ve insan ile ilgileri olmayan, kendilerini düşünen süper güçlerdi.
Bu yüzden Yahudiler onları kızdırıyordu. Yahudilik dünyayı Tanrı’nın yarattığını, insanı kolladığını, onunla ilgilendiğini ve dünyayı iyileştirmek için insanı kendine partner olarak seçtiğini söylüyordu. Onlar ise zaten dünyanın mükemmel olduğunu iddia ediyordu.

Herşey olması gerektiği gibiydi. Dünya ebediydi, tarih kaçınılmazdı, mucize beklentisi yok, ümit yok, hayat bir Yunan trajedisiydi.


Yahudi halkının var olması, tarihçileri her zaman şaşırtmıştır. Tarihsel kurallara göre Yahudilerin burada olmaması gerekiyordu, bu koşullar altında hiçbir millet var olmaya devam etmedi ve biz tüm bu kuralları yıktık. Biz Mucizelerin Tanrı’sına inanan bir halkız. Tanrı isterse, yeni ve radikal değişimler her an yaşanabilir, ümit dolu olma nedenimiz var. Bu yüzden her yıl Hanuka’da mum yakıp onun mucizevi ışığını yaşamımıza getiririz. Hanuka’da güneşin üzerinde olan ışığı, ümit ve mucizelerin ışığını kutlarız.

 

Küçük bir grup olan Makabiler, Yunan savaşçılarına karşı geldiler ve kazandılar. Makabiler bunun olabileceğini biliyorlardı çünkü Tanrı dünyayı yarattı ve istediğini yapabilir.

Zaferleri bir mucizeydi ancak 8 günlük yağ mucizesi ön plandadır? Menorayı yakmaları o kadar da gerekli miydi yağ hazırlanıncaya kadar bekleyebilir ve 8 gün sonra menorayı yakabilirdi.

 

İşte bu, mucizenin tanımıdır - olağan olmama hali. Suyu bir damla mürekkep atarsam, o dağılır, bu doğaldır. Ancak mucize tam bunun zıddıdır. Olmak zorunda değildir, onlar çünkü Tanrı öyel istiyordur. Bu yüzdenHanuka mucize bayramdır, çünkü mucizenin esasını kutluyordur. Bunukutlamak gerçek sevginin kutlamasıdır. Çünkü sevgi ve iyiliğin ifadesi, yapmam gerektiğini yapmak değil, yapmaya mecbur olmadığmı yapmaktır.

 

Hanukanın ışığında her şeyin bir mucize olduğunu ve sadece sevginin gerçek olduğunu görürüz. 

Her şey mümkündür bu yüzden ümidimizi kaybetmeyiz.

 

 

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Günün Öğretisi

Anne babanın çocuklarına Anne babanın çocuklarına

Kendini Geliştirmenin Yolları

NİHAİ ZEVKİ ARAYIN NİHAİ ZEVKİ ARAYIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir