Aktif olmak, mutlaka verimli olmak değildir.
14 Heshvan 5780 :: 12 Kasım 2019             

Haftanın Bilgileri


10 Kas 2019 - 16 Kas 2019

12 Heşvan 5780 - 18 Heşvan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:31

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:10

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:37

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:27

Haftanın Peraşası

Vayera

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk Peraşası Başkalarının başını belaya sokacak şekilde konuşmak ve dedikodu yapmak yanlıştır. Bu haftaki peraşada, birkaç kişinin Paro'ya Moşe hakkında dedikodu yaptıklarını okuruz. Bu durum, neredeyse Moşe'nin ölümüne sebep olurken, Bene Yisrael'in de başına bazı dertlerin açılmasına sebep oldu.


arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, arkadaşının hatasını koçuna ispiyonlayan bir çocuğun, karşı karşıya kaldığı durumu okuyacağız.

İSPİYON


Koç, büyük bir kızgınlıkla kendi aralarında kıs kıs gülüşen koşu takımındaki öğrencilere dönerek, “Pekala, koşu pistindeki engelleri ters çeviren her kimse şimdi hemen bir adım öne çıksın!!” diye bağırdı. Koçun bağırmasıyla gülüşmeler dursa da, hiç kimse bir adım öne çıkmadı.

Koç, öfkeli bir ses tonuyla, “Dalga geçtiğimi mi sanıyorsunuz?” dedi. “O halde şöyle yapalım, kronometremi bir dakikaya ayarlıyorum ve eğer bunu yapan kişi çıkıp hatasını itiraf etmez ve cezasını kabullenmezse, bugünkü takım çalışmasını iptal ediyorum. İşte bu kadar ciddiyim!”

Çocuklar gergin bir biçimde oldukları yerde sallanırken, koç her zaman boynunda asılı duran kronometreyi eline aldı ve başlat tuşuna bastı. Koşu takımı haftalardır bugünkü ilk hazırlık koşusu için çalışıyordu. Koşu takımındakilerin aileleri, arkadaşları da tribündeki yerlerini almışlardı.

Takımdaki herkes, engelleri ters çevirenin Alper olduğunu biliyordu. Alper engelleri ters çevirirken, takım arkadaşları da onun bu şakasını gülerek desteklemişlerdi. Herkes bunun komik olduğunu düşünmüştü; ancak koç bu duruma tam aksine oldukça
sinirlenmişti. Koçun sinirini ve ciddiyetini gören Alper yaptığı şakayı itiraf etmeye korkuyordu.

Kronometresine dikkatle bakan koç, “Son otuz saniye” diye bağırdı.

“Yirmi saniye!”

“On saniye!”

“Beş!”

Ve o anda, Ceki’nin sesi duyuldu. “Koç! Koşu engelleri ile Alper oynadı” dedi Ceki.

Takımdakiler, Ceki’ye büyük bir kızgınlıkla bakarak, “Şiiit! Sessiz ol” diye söylenseler de Ceki, kimseye aldırmadan ve yaptığının doğru olduğundan emin bir şekilde konuşmaya devam etti.

“Bugünkü çalışmayı hiçbir şekilde kaçırmaya niyetim yok! Evet, bunu yapan Alper’di!” dedikten sonra arkadaşlarına dönerek, “Kimse kusura bakmasın ama bunu hepimizin iyiliği için söylemek zorundaydım. Aramızdan bir kişinin yaptığı hata yüzünden hepimizin ceza alması hiç de doğru değil! Koç, sizce de öyle değil mi?”

Bir anda tüm gözler koça çevrilmişti.

Koç, “Ceki, ben sizden bu hatayı yapan kişinin yaptığı hatayı kendisinin itiraf etmesini istedim ve kimsenin bir suçlamada bulunmasını istemedim” dedi kendinden emin bir ses tonuyla. Ceki neye uğradığını bilmez bir şekilde koça bakıyordu.

“Takım arkadaşını ispiyonlamak zayıf bir davranıştır. Alper, öncelikle takımdaki arkadaşlarını ve sonra kendisini düşünmeliydi. Ama sen sadece kendini düşündün ve bu, benim bu takımda olmasını istediğim bir şey değil! Bence oturup bu takıma ne yaptığını çok iyi düşünmelisin.”

Ceki, “Ben mi? Neden ben? Engelleri ben ters çevirmedim ki! Ben yanlış hiçbir şey yapmadım!” diye çıkıştı.

“Evet, belki engelleri ters çevirmedin; ama kesinlikle yanlış bir şey yaptın. Koşu engelleriyle oynamak nasıl yanlış bir hareket ise, takım arkadaşını ispiyonlamak daha da yanlış bir davranıştır.”

“Fakat kimin yaptığını bilmek istediğinizi düşünmüştüm...”

Koç, “Evet, kimin yaptığını bilmek istedim” dedi. Ancak bu hatayı yapan kişinin, kendisinin itirafta bulunmasını istedim. Takımdaki hiçbir koşucuya bunu kimin yaptığını sormadım.

Yapılan bu şakaya sinirlendiğimi kabul ediyorum; fakat aynı zamanda da sizin takım olarak birlikte hareket etmenizi de takdir ettiğimi söylemek istiyorum. Ben de size tam bu konu hakkında konuşacaktım ve bu hatayı bir uyarı ile geçiştirecektim ki, hepinizin takım olarak beraber hareket etmediğini gördüm. Ceki, bugünlük tribünde oturmanı ve takım arkadaşlarını en ön sıradan alkışlamanı istiyorum.”

TARTIŞMA SORULARI:


Yaş 3-5


S: Ceki arkadaşını en başta ispiyonladığında kendini nasıl hissetti?

C: Ceki doğru bir şey yaptığını ve kendini cezadan kurtardığını düşündü.

S: Sizce, hikayenin sonunda Ceki kendini nasıl hissetti?

C: Başkalarını ispiyonlamanın yanlış bir davranış olduğunu ve bu durumun kendisini daha zor bir duruma düşürdüğünü anladı.

Yaş 6-9

S: Sizce bu hikayeden nasıl bir ders çıkarabiliriz?

C: Birini, yanlış bir şey yapsa dahi başkalarına ispiyonlamak doğru bir davranış değildir.

Ceki, takımın ceza alacağını düşündüğü için zor bir kararla karşı karşıya kaldı; ancak takım arkadaşına sırtını dönerek, takım içindeki birliği bozdu ve böylece daha büyük bir yanlışa sebep oldu.

S: Sizce başkalarını şikâyet etmenin de doğru olduğu zamanlar var mıdır?

C: Eğer bir kişi kendine ya da başkalarına ciddi bir şekilde zarar verecek bir davranışta bulunduysa, bunu uygun bir dille bu konuda yardımı dokunabilecek birine anlatabiliriz. Fakat bunu, birinin başını belaya sokacak şekilde yapmamak gerekir.

Vaani Tefilati

Elo_ay Neşama

Cep telefonunuzun pilinin bittiğini ve böyle bir durumda nasıl tepki vereceğinizi düşünün. Muhtemelen biran evvel telefonunuzu şarj etmek isteyecek ve bunun için bir şarj noktası arayacaksınız. Peki insanların da cep telefonu gibi olduklarını hiç düşündünüz mü?

Tüm gün hareket halinde olan bizler, belirli faaliyetlerde bulunurken yoğun şekilde enerji harcar ve günün sonunda yorgun düşeriz. Ertesi günkü faaliyetlerimize normal akışında devam edebilmemiz için şarj edilmeye ve enerji depolamaya ihtiyaç duyarız. İşte bizler bu işlemi uyku sırasında yaparız. Vücudumuz dinlenirken, ruhumuz da kendi kaynağı - Tanrı’ya geri dönerek ondan beslenir. Sabah olduğunda, artık yenilenmiş ve enerji dolu bir şekilde günlük faaliyetlerimize dönebiliriz.

pdf Peraşayı indirmek için tıklayınız

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


HANUKA

Kendini Geliştirmenin Yolları

ERDEMİ ARAMAK ERDEMİ ARAMAK

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir