Talmud Baba Kama 93a
Zalim olmaktansa mazlum olmayı tercih et.
16 Nisan 5780 :: 10 Nisan 2020              :: PESAH 2. gün

Haftanın Bilgileri


05 Nis 2020 - 11 Nis 2020

11 Nisan 5780 - 17 Nisan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:24

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:05

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:22

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:13

Haftanın Peraşası

Şemini

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk Peraşası Öngörü, ileriyi görebilme ve gelecekte olabileceklere karşı akıllı kararlar verebilme yeteneğidir. Geçtiğimiz ve bu haftaki peraşalarda Yosef,  öngörüsü ile Paro'ya ve Mısır halkına kıtlık zamanı için yemek stoku yapmaları konusunda yardımcı olur. Bu bağlamda bizler de hayatımız ile ilgili birçok konuda öngörülü davranarak sorunlarımızla daha rahat mücadele edebiliriz. 


arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, öngörülü olmanın hayatımızı nasıl daha kolay hele getirdiğini keşfeden birkaç çocuğun hikayesini okuyacağız. 

ÖNGÖRÜ

PİSSSSS… Semih bisikletini zorlukla kontrol etmeye çalışırken, bisikletinin arka tekerleğinin havasının indiğini gördü.

“Off yaa olamaz!!” diye bağırdı Semih. “Nerede olduğumuzu bile bilmiyorum. Bisiklet turumuz mahvoldu. Buna inanamıyorum!!”

Semih ve arkadaşı Eli, bu sabah Burgazada’da büyük bisiklet turu yapmayı kararlaştırmışlardı; ancak geçirecekleri bu güzel gün bir anda bir felakete dönüşüvermişti.

Semih’in biraz önünde bisikletini süren Eli, Semih’in geride kaldığını görünce bisikletini hemen durdurdu ve arkasını dönerek Semih’e, “Hey, iyi misin?” diye sordu.

Semih büyük bir üzüntü ile başını sallayarak, “Ben iyiyim; ama tekerlek tamamen sönmüş ve yanımda ne bir tamir çantası ne de şişirmek için pompa var. Yani, bisiklet gezimiz mahvoldu ve şimdi de eve kadar yürüyüp bisikleti de beraberimde sürüklemeliyim” dedi.

“Neden yürümek zorundasın ki?” dedi Eli gülümseyerek. Sonra bisikletinin arka kasasını açarak, pompa ve tamir çantasını çıkardı. “İşte ihtiyacın olan her şey burada, hemen halledebiliriz” dedi.

Lastiği şişirdikten sonra, Semih ve Eli öğlen yemeği için mola vermeye karar verdiler.

Eli sandviçini çıkardı ve yemeye başladı. O sırada Semih’in kaşlarını çatarak kendi yemeğine baktığını gördü.

Eli, “Sorun nedir?” diye sordu.

“Öğlen yemeği için ekmek ve ton balığı konservesi getirdim.”

“Yani?”

“Ama maalesef ki, konserve açacağını getirmedim.” Bunu duyan Eli, hemen yemek çantasına eğildi ve küçük bir konserve açacağı çıkararak Semih’e verdi.

Semih, “Teşekkür ederim! Ama bunun yanında ne işi var anlamadım? Öğlen yemeğin için konserve de getirmemişsin?”diye sordu.

“Evet ama böyle şeylere ne zaman ihtiyacın olacağını bilemezsin. Aslında belki marketten birkaç konserve alabiliriz diye düşünmüştüm.”

İki arkadaş öğlen yemeğinin ardından tekrardan yola koyuldular ve yağmur başlayana kadar manzaranın ve güzel havanın tadını çıkardılar. Yağmur başlayınca Eli çantasından yanında getirdiği yağmurluğu çıkarttı ve neredeyse hiç yağmurdan etkilenmedi; ancak Semih sırılsıklam olmuştu.

Bir süre sonra Eli gökyüzüne baktı ve “Birazdan gerçekten karanlık olacak. Yavaş yavaş eve dönmeye ne dersin?” diye sordu.

“Evet, bence de” diye cevap verdi Semih. “Fakat önce sana bir şey sorabilir miyim?” dedi.

“Elbette.”

“Anlamadığım bir şey var. Bütün gün ummadığımız şeyler olduğunda- sağanak yağmur, benim patlayan lastiğim veya bir konserve açacağına ihtiyaç duymam gibi,

sen tüm bunlara karşı hazırlıklı gibiydin ve ben değildim. Bunu nasıl başarıyorsun?” diye sordu Semih.

Eli güldü, “Çünkü ben her duruma karşı hazırlıklı olmak için öngörülerimi kullanıyorum.”

“Nasıl yani?”

Eli yola çıkmak için bisikletinin farlarını yaktı ve Semih’e “Farlar yanarken, nereye gittiğini görebiliyorsun, değil mi?” diye sordu. 

“Evet, yani?”

“Yani, ben de aklımı bu şekilde kullanmaya çalışıyorum ve karşıma nelerin çıkabileceğini önceden düşünüyorum ve başa çıkmak için nelere ihtiyaç duyacağımı da buna göre planlıyorum. Babam buna ‘öngörü’ diyor. Anladın mı?”

“Sanırım anladım” dedi Semih. “Yani mesela bir bisiklet gezisinde tekerleğin patlayabileceğini ya da yağmur yağabileceğini önceden düşünüp hazırlığını yapıyorsun, öyle mi?”

“Evet, aynen öyle. Haydi yola çıkalım. Bu sefer sen önden gitmek ister misin?”

Semih kafasını sallayarak, “Sanırım eve kadar sen önden gitsen daha iyi olacak” dedi.

“Neden ki?”

Semih hafifçe gülümseyerek, “Bu öngörü fikrini sevdim ve bundan böyle ben de senin gibi düşünmeye çalışacağım. Fakat bu seferlik önden gidemem; çünkü farımdaki kırık ampulu değiştirmeyi unuttum ve eğer sen önden gitmezsen, ben hiçbir şey göremeyeceğim!” dedi.

TARTIŞMA SORULARI:

Yaş 3-5

S: Semih ihtiyaç duyduğu şeylerin yanında olmadığını düşündüğünde kendini nasıl hissetti?

C: Kendini üzgün ve sinirli hissetti.

S: Eli’nin ‘öngörü’ fikrinden bahsetmesinden sonra Semih kendini nasıl hissetti?

C: İleriyi düşünmenin iyi bir fikir olduğunu ve kendisinin de artık bu şekilde davranmak istediğini anladı.

Yaş 6-9

S: Sizce Semih Eli ile birlikte geçirdiği günden nasıl bir ders çıkarmış olabilir?

C: Küçük ve basit bir öngörünün bile hayatını çok daha keyifli bir hale çevirdiğini gördüğünde, ileriyi düşünmek için zaman ve çaba harcamanın önemini anlamış oldu.

S: Sizce bir insanın gelecekte tüm olacaklara önceden hazırlıklı olması mümkün müdür?

C: Hayat bazen o kadar karışıktır ki, ne kadar hazırlıklı olsak da, karşımıza yeni sürprizler çıkabilir. Fakat öngörümüzü kullanarak ve dikkatli davranarak, birçok şeyi önceden tahmin edip hazırlıklı olabiliriz.

Vaani Tefilati

Netilat Yadayim

Hepinize günaydın! Uyandınız, giyindiniz, hatta yeni bir güne uyandırdığı için Tanrı’ya teşekkür bile ettiniz – daha ne olsun ki? Ama durun! Ellerinizi yıkadınız mı?

Uyurken bilinçsiz olduğumuz için ellerimizle farkında olmadan

vücudumuza dokunabiliriz. Bu sebepten sabah dua etmeye başlamadan evvel mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.

Nasıl mı?

İçi su dolu kabı önce sol elinizle tutarak, sağ elinize su dökün. Sonra kabı sağ elinize geçirin ve suyu sol elinize dökün. Ve bu işlemi üç kere tekrar edin.

Haydi gelin birlikte deniyelim ve sonrasında şu berahayı söyleyelim:    

Baruh Ata Ad. Elo_enu Meleh Aolam Aşer Kideşanu Bemitsvotav Vetsivanu Al Netilat Yadayim.            

pdf Peraşayı indirmek için tıklayın

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Kendini Geliştirmenin Yolları

TEMİZ KALPLİLİK TEMİZ KALPLİLİK

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir