Dünya için, anne bir insandan ibaret olabilir. Ama bir insan için, anne koca bir dünyadır.
5 Nisan 5780 :: 30 Mart 2020             

Haftanın Bilgileri


29 Mar 2020 - 04 Nis 2020

4 Nisan 5780 - 10 Nisan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:17

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:58

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:16

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:07

Haftanın Peraşası

Tsav

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk Peraşası Başkalarını inatla dinlememek ya da başkalarına fikir sormamak, kişiye gereksiz hayal kırıkları ve acılar yaşatabilir. Bu haftanın peraşasında, Paro inatla, Moşe’nin Yahudi köleleri
serbest bırakması çağrısını dinlemeyi reddetmiştir. Paro bu inadının karşılığını oldukça ağır ödemiştir. Öyleyse gelin kendimize bir ders çıkaralım ve inatçı olmayalım.


arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, inatçılığın yanlış bir davranış olduğunu anlayan bir çocuğun hikayesini okuyacağız.

BOŞ İNAT

Hayim arkadaşına dönerek, “Alp, sanırım buradan daha evvel de geçmiştik. Bak, biraz önce geçtiğimiz şeker dükkanı da burada” dedi.

Alp ve Hayim, arkadaşlarıyla futbol maçı yapmak için sözleşmişlerdi ve bulaşacakları oyun parkına varmaya çalışıyorlardı. Ama maalesef oyun parkını bir türlü bulamıyorlardı.

Alp, “Haklı olabilirsin. Ama eminim birkaç dakikaya parka varacağız” dedi.

“Birkaç dakikaya mı? Zaten deminden beri yürüyoruz. Gel şuradaki mağazaya girip soralım, çalışanlar mutlaka parkı biliyordur.”

Alp arkadaşına, “Boşver” diye cevap verdi.

“Neden ki?”

Alp kafasını öne eğerek, “Neden birine soralım ki? Ben zaten yolu biliyorum” diye cevap verdi. “Biraz daha yürüyelim, eminim yeri bulacağız.”

Çocuklar daha evvel de geçtikleri şeker dükkanının önünden üçüncü kez geçene kadar yürümeye devam ettiler.

“Bu yaptığımız tam bir saçmalık!” diye bağırdı Hayim. “Al sana, yine aynı şeker dükkanı!

Yuvarlak çizip duruyoruz! Sen ne dersen de, bu sefer ben yol tarifi sormaya gidiyorum” diye çıkıştı.

Alp, Hayim’in arkasından yürümeyi kesti ve öfkeyle “Tamam, git o zaman!” diye bağırdı.

Hayim mağazanın içine girdi ve bir saniye sonra yüzünde büyük bir gülümsemeyle mağazadan dışarı fırladı. Hayim, heyecanlı bir ses tonuyla, “Tamamdır, her şeyi yazdım. Buradan sağa sapmalıyız, sonra da...”

Alp, Hayim’in sözünü keserek, “Kes! Sana söyledim, senin yol tarifine falan ihtiyacım yok!” dedi ve öfkeyle kollarını bağdaştırarak devam etti, “Ben kendim yolu bulabilirim.”

“Hadi yürü gidelim. İnat yapma. Kaybolduk ve bunu sen de çok iyi biliyorsun. Şimdi kağıda yazdığım yol tarifini takip edip parka gideceğiz. Tamam mı?”

Alp kafasını sallayarak, “Sen istersen gidebilirsin; ben kendi bildiğim yoldan gideceğim” dedi.

Hayim omuz silkti ve yazdığı yol tarifini takip ederek kolayca parka vardı. Hemen hazırlanarak biraz önce başlamış olan maça dahil oldu. Hayim ara ara etrafına bakınarak, Alp’in gelip gelmediğini gözüyle kontrol ediyordu; ancak maalesef Alp ortalarda yoktu. Bir
buçuk saat sonra maç bitti ve çocuklar eve gitmek üzere dağılıyorlardı.

“Harika bir maçtı! Unutmayın gelecek hafta, aynı yerde ve aynı saatte buluşuyoruz!”

Hayim eve doğru yürümeye başlamıştı ki, aklına arkadaşı Alp geldi. O sırada atıştırmalık bir şeyler almak için köşedeki şeker dükkanının önünde durdu. Tam dükkana girecekti ki arkadan bir ses onu çağırıyordu: “Hayim!” Hayim arkasını döndüğünde, Alp’in kendisine doğru yavaşça yaklaştığını gördü. Alp oldukça bitkin ve mutsuz görünüyordu.

“Alp! Ne oldu sana? Neden gelmedin? Neden halen buradasın?”

“Hmm, aslında tam olarak buralarda olduğum söylenemez. Sanırım şehrin sokaklarında kayboldum ve geri dönüş yolunu bir türlü bulamadım. İşte sonunda bu dükkanı gördüm de, seninle buradan geçtiğimizi hatırladım...” Alp oflayarak devam etti, “Galiba çok inatçı davrandım. Ben de şimdi dükkana girip parkın yerini soracaktım ki seni gördüm. Sanırım maçı da kaçırdım ama en azından evin yolunu sana sorabilirim, öyle değil mi?”

TARTIŞMA SORULARI:

Yaş 3-5

S: Hikayenin başında yol tarifi almak ile ilgili Alp ne düşünüyordu?

C: Alp yolu bulamamasına rağmen yardıma ihtiyacı olmadığını ve yolu kendisinin bulabileceğini düşünüyordu. Bu yüzden da başkalarından yol tarifi almayı reddediyordu.

S: Hikayenin sonunda Alp kendini nasıl hissetti?

C: Alp inatçılık yaparak bir şey kazanamayacağını anladı ve yardım almak için insanlara soru sormakta yanlış bir şey olmadığını anladı.

Yaş 6-9

S: Sizce Alp yaşadığı bu günden nasıl bir ders çıkarttı?

C: Alp, hatasının farkına varana kadar her şeyi kendi kendine başarmak konusunda inatçı davranıyor, kimseden yardım almak istemiyordu. Alp, bu günden edindiği tecrübe ile yalnızca arkadaşlarıyla geçireceği keyifli bir günü kaçırmamış, aynı zamanda da saatlerce boş boş gezinmek zorunda kalmıştı. Bu ona, bazen başkalarını dinlemenin ve yardım almanın daha doğru olacağını öğretmişti.

S: Sizce inatçılığın pozitif bir davranış olduğu durumlar da var mıdır?

C: Kayda değer şeylerde hedeflerimize ulaşmak konusunda inatçı davranmak, vazgeçmemek olumlu bir davranış sayılabilir. Bunun yanı sıra, etik olmayan ve zararlı şeyleri inatçılıkla reddetmek de pozitif bir davranıştır. Fakat bir tavsiyeyi veya bir yardımı inatla reddetmek kesinlikle yanlıştır.

Vaani Tefilati

Birhot Atora

Her sabah, yenilenen gün için Tanrı’ya duyduğumuz minnetin bir ifadesi olarak söylediğimiz berahalardan sonra, Tora üzerine üç beraha söyleriz. (Sidur Kol Yaakov, sf: 9)

Bu berahalar ile bizden Tora’sı ile meşgul olmamızı isteyen ve bizlere Tora’yı veren ve öğreten Tanrı’yı onurlandırırız.

“Tanrı’mız, lütfen Tora’nın sözcükleri her zaman bize ve halkın Yahudilere güzel görünsün.

Ve biz ve torunlarımız ve onlardan sonra gelecek kuşaklar ismini bilelim ve sadece senin için Tora’nı öğrenelim...”

Yahudi olmak büyük bir ailenin bir ferdi olmak gibidir ve bu bağlamda aile, Yahudiliğin temellerini oluşturan en önemli öğedir. Aile bireye sevildiğini ve değerli olduğunu hissettirirken, gelenek ve değerlerimizin de nesilden nesile taşınmasını da sağlar. Bu bağlamda, hepimiz zincirin birer halkasıyız ve zinciri koparmamak için çaba göstermeliyiz.

Öyleyse, gelin doğru şeyi yapalım! Yahudi halkının geleceğini garantiye alalım ve Tora öğrenelim!

false Peraşayı indirmek için tıklayınız

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


PESAH

Kendini Geliştirmenin Yolları

DOST KİŞİLERLE BERABER ÇALIŞIN DOST KİŞİLERLE BERABER ÇALIŞIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir