George S. Patton
İnsanların genellikle neye alaycı yaklaştıklarına dikkat edin; onların eksikliklerini tam olarak orada bulacaksınız.
25 Av 5780 :: 15 Ağustos 2020             

Haftanın Bilgileri


09 Ağu 2020 - 15 Ağu 2020

19 Av 5780 - 25 Av 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:50

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:30

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:45

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:34

Haftanın Peraşası

Ree

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk Peraşası Hayatta bazı şeyler zaman alır. Bu haftaki peraşada Rivka'nın çocuğunun olmadığını ve çocuk sahibi olabilmek için uzun bir süre beklemek zorunda kaldığını okuruz. Rivka yıllarca umutla dua etti ve sonunda anne olmayı başardı - hem de tüm Yahudi toplumunun annesi. Buradan şunu öğrenebiliriz: Sahip olduklarımızı her zaman kolayca elde edemeyebiliriz; ancak her zaman umut beslemeli ve hiçbir zaman pes etmemeliyiz.arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, bazı durumlar karşısında sabırlı ve umutlu olması gerektiğini öğrenen bir çocuğun hikayesini okuyacağız.

 

BİRAZ ZAMAN VE UMUT

Dani kapıyı büyük bir hızla çarptı ve “Bu yeni okuldan nefret ediyorum” diye bağırdı. Annesinin çalıştığı odanın önüne yaklaşarak ayağını sertçe yere vurdu.

“Bu yeni okulda hiç arkadaşımın olmayacağını biliyordum; görün işte ben haklıyım! Bütün gün tek başıma bir heykel gibi durdum, kimse yanıma gelip bana bir merhaba bile demedi.” Dani, büyük bir kızgınlıkla çantasını yere fırlattı. Dani’nin gözleri ağlamaklıydı.

Annesi Dani’ye, “Tatlım, bugün daha okulun ikinci günü. Yalnızca biraz zamana ihtiyacın var. Eski okulundaki arkadaşlarını da bir günde edinmedin, öyle değil mi?” diye sordu.

Dani, “Biliyorum tamam belki haklısın, ama arkadaş edinene kadar -tabii eğer edinebilirsem-  öğleden sonraları ben tek başıma ne yapacağım?”dedi ve ağlamaya başladı.

Annesinin yapması gereken birçok işi vardı; ama bazı şeylerin daha önemli olduğunu da biliyordu...              

Annesi Dani’ye, “Biraz sabırlı olabilirsen, emin ol ki bu okulda da birçok arkadaş edineceksin. Hadi bugün bir şeyler yapalım, mesela niçin ikimiz büyükbabanın yeni aldığı satranç tahtasında satranç oynamıyoruz? ” dedi.

“Gerçekten mi? Benimle mi oynayacaksın?” diye sordu Dani büyük bir heyecanla. Dani, satranç oynamaya bayılırdı - özellikle de annesiyle; çünkü annesi hem onu zorlayacak kadar iyi bir satranç oyuncusuydu, hem de ihtiyacı olduğunda ona yardım edecek kadar iyi bir partnerdi.

Dani ve annesi hemen satranç taşlarını tahtanın üzerine dizdiler ve birlikte satranç oynamaya başladılar. Dani, okuldan mutsuz gelmesine rağmen annesiyle oldukça güzel vakit geçiriyordu.

Oyun bittiğinde Dani annesine, “Yarın tekrardan oynar mıyız?” diye sordu.

“Kesinlikle evet!”dedi annesi gülümseyerek. “Tabii eğer istersen,” diye de ekledi. Dani annesinin ne söylemek istediğini tam olarak anlayamamıştı; ne de olsa birlikte zaman geçirebileceği başka hiçbir arkadaşı yoktu.

Ertesi gün Dani ve annesi, konuştukları gibi yine satranç oynadılar; fakat bu sefer Dani, matematik sınıfında tanıştığı bir çocukla telefonda konuşmak için oyunu yarıda bırakmıştı. Birkaç gün böyle devam etti. Dani okuldan geliyor, bir şeyler atıştırdıktan sonra annesiyle satranç oynuyordu; fakat her geçen gün oyun daha da kısalıyor, Dani’nin arkadaşlarıyla yaptığı telefon konuşmaları uzuyordu. Telefonu kapattıktan sonra, Dani her defasında annesinden onu beklettiği için özür diliyordu. Fakat annesi bu durumdan hiç de rahatsız oluyor gibi gözükmüyordu. 

Bir hafta sonra, Dani her zaman olduğu gibi eve geldi ve çantasını hafifçe yere bıraktı.

Annesi onu karşılarken “Satranç için hazır mısın?” dedi. “Yanılmıyorsam bugün senin sıran, ilk hamle senin” diye devam etti.

Dani ayaklarını yere sürterek, “Anne seni kırmak istemiyorum ama bu öğleden sonra okuldan birkaç arkadaşla basketbol oynayacağız; sonra da sınıfça pizza yemeye gideceğiz” dedi. “Umarım bana kızmazsın?” 

Annesi, “Elbette hayır Dani, sadece mutlu olurum. Neden senle satranç oynamaya başladığımızı hatırla bakalım” diye sordu.

Dani düşündü sonra gülümseyerek, “Çünkü hiç arkadaşım yoktu,” diye cevap verdi. “Ama şu anda bir sürü yeni arkadaşım var! Sanırım her şey yoluna giriyor, yalnızca biraz zaman ve biraz umuda ihtiyacım varmış” diye cevap verdi.

TARTIŞMA SORULARI:

Yaş 3-5

S: Hikayenin başında Dani yeni okulunda kendini nasıl hissediyordu?

C: Okulu sevmiyordu çünkü hiç arkadaş edinemeyeceğini düşünüyordu.

S: Hikayenin sonunda Dani kendini nasıl hissediyordu?

C: Zaman geçtikçe Dani yeni arkadaşlar edinebildiğini gördü ve bu durumdan mutluydu.

Yaş 6-9

S: Sizce Dani yaşadıklarından nasıl bir ders çıkardı?

C: Hayatta bazen işlerin bizim istediğimiz gibi gitmediğini düşünebiliriz. Fakat eğer sabırlı olup umudumuzu kaybetmezsek, sonunda işlerin yoluna girdiğini görürüz.

S: Sizce Dani’nin annesi en başından beri işlerin yoluna gireceğini nereden biliyordu?

C: Dani’nin annesinin hayat tecrübesi vardı - hayatta işlerin zamanla nasıl yoluna girdiğini yıllarla tecrübe etmişti. Dani’nin eski okulunda birçok arkadaşı olduğunu ve arkadaşlıkların zaman içinde kurulduğunu çok iyi biliyordu. Bu sebeple biraz zaman geçtikten sonra işlerin yoluna gireceğinden emindi.

Vaani Tefilati

Duaların içeriği

Daha önce de belirttiğimiz gibi duayı oluşturan üç esas öğe vardır. Sırasıyla bunlar: 

       a)  Tanrı’nın yüceliğini vurgulamak

       b)  İsteklerimizi belirtmek

       c)  Teşekkürlerimizi sunmak

Buna ek olarak genellikle dualarda dördüncü bir öğeye de yer verilir. Bu öğe, günahlarımızı itiraf ettiğimiz kısımdır. 

Bizler dualarımızda Tanrı’yı tüm evrenin yaratıcısı olduğu için yüceltiriz. İsteklerimizi Tanrı’ya söyleriz; çünkü O bizim babamız ve bizler de O’nun yardımına ihtiyaç duyan çocuklarıyız. O’na teşekkür ederiz; çünkü her şeyin O’ndan geldiğini biliriz. Hatalarımızı O’nun önünde itiraf ederiz; çünkü O merhametlidir ve bizi affeder.

Günlük dualarımızın bir kısmı Tanah ve Talmud’un içinden kısımlar içerir. Diğer bir deyişle, yazılı ve sözlü Tora’dan ilham verici bölümler dualarımızın içinde yer alır. Bu bağlamda, Tora bilginlerimizin düzenlediği dualar kalplerimize ilham olurken, bizlere Yahudiliğin esaslarını da öğretir. 

 

 

pdf Peraşayı indirmek için tıklayın

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Kendini Geliştirmenin Yolları

KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir