Breslov'lu Rabi Nahman
Her yeni başlangıç, yeni bir kapının açılmasını gerektirir.
19 Elul 5779 :: 19 Eylül 2019             

Haftanın Bilgileri


15 Eyl 2019 - 21 Eyl 2019

15 İlul 5779 - 21 İlul 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:51

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:30

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:50

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:39

Haftanın Peraşası

Ki Tavo

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk PeraşasıAile Peraşası - "Yargıda Aceleci Olma!"

Akıllı biri, olayları veya insanları ilk göründükleri şekliyle yargılamaz. Bu haftaki peraşada, Koen'lerin, bir kişinin cüzamlı (Tsaraat) olup olmadığını anlamak için kişiyi iki kere kontrol ettiklerini okuruz. Bu bağlamda bizler de, başkaları hakkında veya belirli durumlar karşısında bir yargıya varmadan önce mutlaka kişiyi veya durumu ikinci bir kez daha değerlendirmeliyiz.   


arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, birine ikinci bir şans verip vermeme konusunda ikilemde kalan bir çocuğun hikayesini okuyacağız.

YARGIDA ACELECİ OLMA!

Neden bilmiyorum ama okula gelen yeni öğrencileri karşılama sorumluluğunu ben kendi üzerime aldım. Okula ne zaman yeni bir öğrenci gelse, ona “Merhaba” deyip, arkadaş gurubuna dahil olması için ona yardımcı olmaya çalışırım. 

İşte bu yüzden, okula yeni gelen Eytan’ın yanına gidip, ona güler yüzlü bir şekilde “Aramıza hoş geldin” demem pek de alışılmadık bir durum değildi.

Ama alışılmadık olan bir durum varsa, o da Eytan’ın tepkisiz kalmasıydı.

Eytan’ın arkasından ona yetişmeye çalışırken, “Eytan merhaba!” diye seslendim ona güler yüzlü bir ifadeyle. Ama Eytan hiçbir şey söylemeden yoluna devam etti; hatta arkasını bile dönmedi. Bazı çocukların utangaç ve sessiz olabileceklerini biliyordum ve bu sebeple belki daha sonra tekrar denerim diye düşündüm.  

Daha sonra yine arkadaşça bir ses tonuyla, “Eytan aramıza hoş geldin!” diye bağırdım. Bu sefer Eytan’ın arkasını dönüp gülümseyeceğini umuyordum. Ama arkasını dönmedi ve sanki hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti.

Hayatta dayanamadığım bir şey varsa o da insanların büyüklük taslayıp başkalarına burun kıvırmalarıdır. Bu Eytan denilen çocuk da benim için öyle birisiydi. Eğer tek başına kalmak ve kimseyle arkadaş olmak istemiyorsa, öyle kalabilirdi; benim için hiç bir mahsuru yoktu! Artık onun kendini rahat ve ‘evinde’ hissetmesi için uğraşmayacaktım.

Ertesi gün Eytan’ı oyun bahçesinde bir bankın üzerinde otururken gördüğümde çok yalnız gözüküyordu. Aklımdan, ‘Bunu hak ediyor!’ diye geçirdim. Ne de olsa ben ona arkadaş olabilmek için bir şans tanımıştım ama o yüzümü bile görmek istememişti. 

Oturduğu yerin önünden geçerken, neden bilmiyorum ama Eytan’ın yalnız bakışları gözüme çarptı ve belki de dün iyi bir gün geçirmemişti diye düşündüm. Belki de ona bir şans daha tanımalıydım. Bazen ilk izlenim yanıltıcı olabilir diye düşündüm ve Eytan’ın oturduğu banka doğru yöneldim. Eğer bu sefer de büyüklük yapıp bana cevap vermeyecekse, en azından bunu yüzüme karşı yapmak zorunda kalacaktı. 

Elimi sallayarak ona, “Merhaba” diye seslendim. Kafasını çevireceğini veya dün olup bitenlerden sonra utanacağını beklerken, açıkçası beni sıcak ve arkadaşça bir şekilde yanına davet etmesi beni şaşırttı.

Birbirimize isimlerimizi söyledik ve bir süre arkadaşça sohbet ettikten sonra, geçen gün bana neden cevap vermediğini sormaya karar verdim ki, Eytan ona sormadan sorumun cevabını verdi…

"Devora, üzgünüm ama senden benimle konuşurken yüzüme bakmanı rica edebilir miyim?” Üzgün bir ifadeyle, “Kulaklarım çok az duyabiliyor ve bana söylenilenleri anlayabilmek için dudak okumak zorundayım. Hatta bazen insanların bana konuştuklarını anlamak için bile onların yüzlerini görmeliyim” dedi.

İşte bu her şeyi anlatıyordu! Eytan büyüklük tasladığı için değil, iyi duymadığı için beni fark edememişti. Yüzümü de görmediği için olup bitenin farkında değildi!

Şimdi ise Eytan ve ben iki çok yakın arkadaşız; o gerçekten müthiş bir çocuk. Onun büyüklük tasladığını düşünmem ne büyük bir hataydı. Ama ona ikinci bir şans vererek onu tanımaya çalıştığım için de gerçekten çok mutluyum. 

TARTIŞMA SORULARI:

 Yaş 3-5

S: Başlangıçta, Devora’nın, Eytan’ın tepkisiz kalması konusundaki düşüncesi neydi?

C: Devora, Eytan’ın büyüklük tasladığını ve arkadaş canlısı olmadığını düşündü.  

 

S: Hikayenin sonunda Devora kendini nasıl hissetti?

C: Devora, Eytan’ın iyi duymadığını öğrenmişti ve ona karşı ön yargılı olmayıp onu tanımak için bir şans daha verdiği için kendini şanslı hissediyordu.  

 

Yaş 6-9

S: Hikayeden nasıl bir hayat dersi çıkarabiliriz?

C:Bazen insanlarla veya olaylar karşısında edindiğimiz ilk izlenim gerçek olmayabilir. Akıllı bir kişi herhangi bir yargıya varmadan evvel insanları veya olayları mutlaka ikinci bir kez daha değerlendirmelidir.

 

S: Olaylar ile ilgili edindiğimiz izlenimlerin doğru olduğundan emin olabilir miyiz?

C: İnsanlara ve olaylara ikinci bir şans vermek ve dolayısı ile ön yargılı olmamak önemlidir. Bu, bizlerin neyin nasıl olduğunu anlayamadığımız veya neyin doğru olup olmadığına karar veremediğimiz anlamına gelmez. Şöyle ki, Tanrı bize doğru ile yanlışı ayırt edebilme yeteneğini verdi ve bizler de eğer yeterince çaba gösterirsek kesin doğrulara erişebiliriz.       

Vaani Tefilati

Şema Yisrael ve Veaya İm Şamoa Tişmeu

Şema duasının ilk iki bölümüne yakından bir göz atmaya ne dersiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Harika! Öyleyse gelin hep beraber ‘Kol Yaakov’ sidurunu elimize alalım ve Şema’nın ilk iki bölümünün Türkçe anlamını birlikte okurken, aşağıdaki listede yer alan konu ve başlıkların hangi bölümde yer aldığını da bulmaya çalışalım. 

 

Uygun olan tarafa (+) koyun.

 

Konular                                                       1. Bölüm        2. Bölüm

1. Tanrı Sevgisi

2. Tanrı’nın Tekliğinin Kabulü

3. Mitsvaların Kabulü

4. Mezuza İle İlgili Mitsvalar

5. Tefilin İle İlgili Mitsvalar

6. Bireysel Yaklaşım

7. Toplumsal Yaklaşım

8. Çocuklara Tora Öğretilmesi

9. Akşam ve Sabah Şema Okuma Geleneği

10. Mitsvalara Bakanlara Ödül

11. Putlara Tapanlara Verilecek Cezalar

12. Erets Yisrael 

 pdf Peraşayı indirmek için tıklayın

 

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Günün Öğretisi

Kendini sevmek üzerine Kendini sevmek üzerine

Kendini Geliştirmenin Yolları

YAŞAMA HAYRAN OLUN YAŞAMA HAYRAN OLUN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir