A.Culmell
Biz olayları oldukları gibi değil, kendi istediğimiz şekilde görürüz.
15 Nisan 5780 :: 09 Nisan 2020              :: PESAH 1. gün

Haftanın Bilgileri


05 Nis 2020 - 11 Nis 2020

11 Nisan 5780 - 17 Nisan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:24

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:05

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:22

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:13

Haftanın Peraşası

Şemini

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk Peraşası Bu haftanın peraşası bize atamız Avraam hakkında öğretiler verir. Avraam küçük bir çocukken neredeyse tüm dünya putlara tapıyordu. Farklı olmaya çalışmak ve putlara tapmamak neredeyse imkansız gibiydi. Fakat Avraam farklıydı, o putlara tapmayı reddetti. Çünkü ona göre putlara tapmak bir yalan üstüne yaşamakla aynı şeydi. Avraam her zaman gerçek olanın yanında yer almayı tercih etti ve bu özelliğini de bize miras bıraktı. 


arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, bir çocuğun doğru olanı yapıp yapmamak için verdiği savaşı okuyacağız.

 

DOĞRU OLANI YAPMAK

“Bugün derse başka bir öğretmen geliyor!”                   

“Nereden biliyorsun?

“Müdürün odasının önünden geçerken müdürün sekretere, Bay Kohen’in bugün bir konferansa katılacağı için okula gelemeyeceğini söylediğini duydum.” Bay Kohen’in bugün okul dışında olacağı ve derse onun yerine temsilci başka bir öğretmenin gireceği haberi büyük bir hızla yayıldı. Bu haberin yayılması, sınıftaki sıkıcı havayı götürmüş, yerine keyifli ve mutlu bir hava yaratmıştı.

Bay Kohen oldukça iyi bir öğretmendi; ancak çok katı ve her ders çıkışı tonlarca ödev vermekten çekinmeyen ve her dersinde de mutlaka sınav yapan bir öğretmendi. Sınıftaki öğrenciler de iyiydi ama en zor derslerden biri olan Bay Kohen’in geometri dersinin boş geçmesini kim istemezdi ki?! 

Sami, sınıf arkadaşı Avi’nin, Bay Kohen’in dersini dolduracak temsilci öğretmen için masasının üzerine bıraktığı ders planı ve notlarını alıp sırasının altına sakladığını gördü. Ders planı olmadan dersi dolduracak olan öğretmenin de dersin konusunu bilmesine imkan yoktu. Sınıfta bir kısım öğrenci kağıttan yaptıkları topları birbirine atarken sınıftaki gürültü de gittikçe artıyordu.

Tam o sırada, meraklı bakışlarıyla genç bir adam sınıfa girdi. Yüzünde büyük bir gülümseme vardı; fakat bu gülümse sınıfın halini görünce ortadan kayboldu.

“Pekala arkadaşlar, artık herkes yerine oturabilir mi lütfen?” dedi genç adam. Fakat kimse Bay Kohen’in yerine derse giren öğretmen Bay Aaron’u dikkate almamıştı.

Bay Aaron, “Hadi ama herkes yerine otursun, derse başlıyoruz!” diye bağırdı. Öğrenciler bu sefer Bay Aaron’u dikkate almış yerlerine oturuyorlardı. Bay Aaron bir süre öğretmen masasının üzerindeki kağıtları karıştırdı ve sonra kaşlarını çatarak, “Burada Bay Kohen’in bıraktığı ders planı ve notları olmalıydı. Ancak onları göremiyorum…” diye söylendi. O sırada Sami, Avi’nin yüzünde büyük bir gülümseme gördü. Bay Aaron sözlerine devam etti, “O halde ders defterini bulana kadar ödevlerinize bir göz atalım. Söyleyin bakalım dünden ne ödeviniz var?”

Semih, “Öğretmenim, Pazartesi günleri bizim hiçbir zaman ödevimiz olmaz!” diye öne atıldı.

“Evet, Bay Kohen bugün bize izin vermek istedi sanırım” diye ekledi Avi. “Belki siz de bize bugünlük izin verebilirsiniz?” diye devam etti. Bu arada sınıftaki gürültü tekrar yükseldi. 

Bay Aaron çaresiz gözüküyordu. Sami, öğretmen için gerçekten üzülmüştü.

Önündeki yarım saati ders planı ve notları olmadan nasıl geçirecekti?

Sami, ders planı ve notunu alan Avi’ye baktı. Avi, o sırada arkadaşlarıyla eğleniyor ve aralarında gülüşüyorlardı. “Bunu yapmasına ne gerek vardı ki?” diye düşündü Sami. “Yaptığı açıkça yanlış; hem öğretmenin ders planını alıp saklamış hem de öğretmene yalan söylemişlerdi.” Sami, hızlı bir el hareketiyle Avi’nin sırasının altından sakladığı ders planını aldı ve öğretmenin bakmadığı bir anda tekrar masasına yerleştirdi.

Sami, “Öğretmenim, bakar mısınız?” diye seslendi. “Şurada masanızda duran dosya aradığınız ders planı olabilir mi?” diye eliyle işaret etti.

Bay Aaron, “Evet haklısın, aradığım buydu!” diyerek güldü. Sonra öğrencilere dönerek,  “Eveeet! Açın bakalım şimdi ödevlerinizi. Ödevlerinizi kontrol ettikten sonra Bay Kohen’in hazırladığı sınavı yapacağız” dedi.

Avi ve diğer öğrencilerin suratı asılmıştı. 

Avi, “Sami bunu senin yaptığını biliyorum!” diye çıkıştı. “Niçin ona ders planını geri verdin ki? Ne güzel ders boş geçecekti,” diye söylendi. Tam o sırada Sami, Avi’nin gözlerinin açıldığını gördü ve arkasını dönüğünde Bay Kohen’in sınıfa girdiğini gördü!

Bay Kohen, “Konferans için ihtiyacım olan çok önemli bir dosyayı unutmuşum, hemen alıp çıkacağım. Her şeyin kontrol altında olduğunu görmek de çok güzel” dedi ve hemen unuttuğu dosyasını alarak sınıftan ayrıldı.

Sınıftaki öğrencilerin hemen hepsi, “Eğer Bay Kohen sınıfa birkaç dakika önce girseydi yanmıştık. Sınıftaki kargaşayı görseydi mutlaka çok kızacak ve bize ceza verecekti” diye düşündüler.

Sami, arkadaşlarını ve tabi ki Bay Aaron’u bu zor durumundan kurtardığı için kendiyle gurur duyuyordu; doğru şeyi yapmış

olmaktan da çok mutluydu. 

 

TARTIŞMA SORULARI:

Yaş 3-5

S: Sami sınıfın davranışları karşısında kendini nasıl hissetti?

C: Arkadaşlarının yanlış bir şey yaptıklarını ve kendisinin onların yanlışının yanında yer almak istemediğini hissetti.


S: Çevrendeki herkes yanlış bir şey yaptığında, senin onların aksine doğru olanı yapman, sence nasıl bir histir?

C: Kolay olmayabilir; fakat kesinlikle doğru olanı yaptıktan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

 

Yaş 6-9

S: Sizce Sami neden bu şekilde davranmayı tercih etti?

C: Sami sınıfta yanlış ve haksız bir şey yapıldığını gördü ve doğrunun yanında durmayı tercih etti. Bu özellik bize Avraam’dan miras kalmıştır- diğer insanların gözünde değersiz bile olsa her zaman doğrunun yanında yer almalıyız.

 

Vaani Tefilati

Tefila, Tora’dan kaynaklanan bir mitsvadır.

Tefila’nın Yahudi yaşamında önemli bir yeri vardır. Tanrı’ya ibadet veya diğer bir deyişle dua, Tora’nın bize emrettiği pozitif mitsvalardan biridir. Şöyle ki, Tora’nın Şemot kitabında (23:25), “Tanrınız Aşem’e ibadet edeceksiniz” ve Devarim kitabında (6:13), “Tanrın Aşem’den kork ve O’na ibadet et” denmektedir.

Tora’nın Tanrı’ya ibadet etme zorunluluğuna karşın, Tora’da duaların ne zaman, ne şekilde ve günde kaç kere yapılması ile ilgili açık bir bilgi yoktur. Bu bağlamda Rambam, Mişne Tora kitabında mitsvanın ayrıntısını şu şekilde açıklar:

“Kişinin, her gün kendi yeteneğine göre, Tanrı’ya yakarışlarda bulunması ve dua etmesi bir zorunluluktur. Kişi, tefilayı Tanrı’ya övgü ile açar, daha sonra kendi isteklerini dile getirir ve Tanrı’nın ona yaptığı iyilikler için teşekkür ederek bitirir.”

Öyle ise, dua etmek Tora’dan kaynaklanan pozitif bir misvadır ve duayı oluşturan üç öğe vardır. Bunlar: 1) Tanrı’yı övmek 2) İstek ve arzularımızı belirtilmek 3)Tanrı’ya teşekkürlerimizi sunmak.

    

  pdf Peraşayı indirmek için tıklayın

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Günün Öğretisi

Mum Yandığı Müddetçe Mum Yandığı Müddetçe

Kendini Geliştirmenin Yolları

DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir