Aldığını hatırında tut, verdiğini unut.
17 Av 5780 :: 07 Ağustos 2020             

Haftanın Bilgileri


02 Ağu 2020 - 08 Ağu 2020

12 Av 5780 - 18 Av 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:58

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:39

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:54

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:43

Haftanın Peraşası

Ekev

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk PeraşasıSadece birinin bize karşı davranışları iyi değil diye, bizim de o kişiye kötü davranmamız doğru değildir. Bu haftanın peraşasında (Vayikra 19:18), Yahudiliğin en önemli değerlerinden birinin, intikam almamak olduğunu öğreniriz.  

.


arşiv...

Hikaye:

Hikayemizde, intikam alıp almamak arasında kalan bir kızın hikayesini okuyacağız.

İNTİKAM

Yael, herkesin onu “Aptal Yael” diye çağırmaya başlamalarından önceki, eski güzel günlerini hatırlamaya çalıştı. Yael hiçbir zaman çok başarılı bir öğrenci olmamıştı. Bazen okuldan sonraları başarısız olduğu dersleri toparlayabilmek için özel ders alıyordu. Ama bu kafasına taktığı bir durum değildi; ta ki bir ay öncesine kadar sınıfındaki kızlardan biri, Lia’nın, tüm sınıfın önünde boş boğazlık ederek onu “Aptal Yael” diye çağırmaya başlamasına kadar.

Yael derin bir iç çekerek, iki blok ötedeki özel öğretmeninin ofisine doğru yürüyordu. Aslında bugün özel dersi yoktu; ancak son dersini hasta olduğunu için kaçırdığından, bugün telafisini yapacaklardı.

Yael özel öğretmeninin ofisine geldiğinde, tam kapıyı çalacaktı ki kapı bir anda hızla açılarak ona çarptı. Genelde Yael böyle durumlar karşısında ürkek davransa da, bu sefer ürkmemişti. Çünkü odadan çıkan kişinin Lia olması onu çok şaşırtmıştı.

Normalde oldukça rahat ve kendinden emin gözüken Lia, bu sefer

kekeleyerek, “Ben…hmm…şey…” dedi. Yüzü birden kırmızıya dönmüştü. Lia, omuzlarını düşürerek, “Sanırım, beni yakaladın” dedi. “Aslında buraya senin gelmediğin günlerde gelmeye dikkat ediyordum; fakat sanırım bu sefer yanıldım. Peki, şimdi ne olacak? Ne yapacaksın?” diye sordu.

Yael, hala şoktaydı. “Ne demek istiyorsun?” diye sordu.

“Hadi ama Yael. Benden öç alacağını çok iyi biliyorum. Eminim ki bana takacağın isim, yarın tüm sınıfın ağzında olacak. Ne diyeceksin peki?

Kaybeden Lia ya da Ezik Lia mı? Hangisi? Eminim ki, çok güzel bir takma isim seçeceksin ve benden intikamını alacaksın!”

İntikam mı? Yael bunu aklından bile geçirmemişti; ama şimdi bu fikri düşünmek bile onu mutlu ediyordu. Sonuçta, bir aydan fazla zamandır Lia’nın sataşmalarını çekmek zorunda kalmıştı. O da, onun hayatını çekilmez hale getirebilir, hatta en yakın arkadaşlarının bile onunla dalga geçmesini sağlayabilir ve Lia’nın kendini kötü hissetmesini sağlayarak öcünü alabilirdi. Yael’in eline öyle bir fırsat geçmişti ki, Lia’nın kendisine yaptıklarının aynısını ona da yaşatabilirdi!

Yael tam Lia’nın yüzüne sırıtarak yanından geçip gitmeyi düşünüyordu ki, bir an aklından şu soru geçti: Birine isim takarak, onunla alay etmenin ne kadar rahatsız edici olduğunu bile bile, bunu başkasına yaşatmak doğru mu?

Yael, birden önünde duran kıza acıyarak, “Lia” dedi ve devam etti, “Ben küçük bir hatanın büyük bir hataya dönüşmesine izin vermeyeceğim.”

Lia, şaşkınlıkla Yael’e bakarak, “Anlamadım” dedi.

Yael, “Bugün benim buraya gelmem ve seninle karşılaşmam tamamen bir tesadüftü. Aslına bakarsan, normalde bugün özel ders günüm bile değil” dedi. Yael bir an için yutkunup, boğazını temizledikten sonra devam etti: “Seninle karşılaşmış olmamız her ne kadar bana, senden öç alabilmek için elime büyük bir koz veriyor olsa da, senden intikam alarak canını yakmayacağım. Çünkü bunun yanlış olduğunu biliyorum. Merak etme, bugün ne ben seni burada gördüm ne de sen beni. Ayrıca şunu da bilmeni isterim ki, özel ders alıyor olman senin aptal olduğunu göstermez.” 

Lia Yael’e isim takarak, son bir aydır Yael’in sınıfın alay konusu olmasına sebep olmaktan üzüntü duymuş, ona yaşattıkları için pişman olmuştu. Lia, bu durumu düzeltecek bir şeyler yapabileceğini düşünerek, Yael’den özür diledi ve ona verdiği ders için ayrıca teşekkür etti.

Yael, özel öğretmeninin ofisine doğru yürürken, doğru şeyi yaptığı için mutluydu ve her zaman en yüksek notları alamasa da, daha önemli konularda, kesinlikle birçok kişiden daha başarılı olduğunu kanıtladı.

TARTIŞMA SORULARI:

Yaş 3-5

S: Yael, Lia’yı özel öğretmeninin ofisinden çıkarken gördüğünde ilk olarak ne hissetti?

Yael, Lia’yi ilk gördüğünde şaşırdı ve kendisine yaptıklarının aynısını ona yaparak intikam

alabileceğini düşününce mutlu oldu.

 

S: Hikayenin sonunda Yael kendini nasıl hissetti?

C: Yael, intikam alarak hiç kimseyi incitmek istemediğine karar verdi ve Lia’dan intikam

almaktan vazgeçti. Bu davranışından dolayı da kendini iyi hissetti.

 

Yaş 6-9

S: Sizce bu hikayeden nasıl bir hayat dersi çıkarabiliriz?

C:Biri bizi incittiğinde, bizim de onu incitmek istememiz doğal bir histir. Fakat intikam almaktan kaçınmak bizi her zaman daha güçlü kılar.

 

S: Eğer Yael intikam almayı seçseydi, sizce haklı olacak mıydı?

C: Böyle bir durumda, Yael’in nasıl bir dürtü ile hareket ettiğini anlayabilirdik; ama yine de bu doğru ve kabul edilir bir davranış olmazdı. Her ne kadar başkaları davranışlarıyla bizi üzmüş olsalar da, öç almak veya başkalarının canını acıtmaya çalışmak doğru değildir. 

Vaani Tefilati

Sefer Tora

Pazartesi, Perşembe, Şabat, Özel ve Bayram günlerinde Sefer Tora’nın içinden bazı bölümler okunur. Buradaki amaç, Tora’ya ve Tora öğrenimine ara vermemektir. Bu bağlamda Sefer Tora, Amida duasının ardından Ehal’den (Sefer Tora’nın saklı olduğu dolap) çıkarılarak Teva’ya (Duanın yönetildiği yer) getirilir ve Agbaa yapılır.     

Şimdi gelin birlikte düşünelim: Sizi onurlandırdıkları için kendinizle gurur duymanızı sağlayan yaşadığınız en son olay neydi? Belki sene sonunda getirdiğiniz ve takdir aldığınız okul  karneniz, belki turnuvada kazandığınız bir maç veya fen ödeviniz için hazırladığınız bir projede kazandığınız ödül. Muhtemelen elde ettiğiniz başarıdan sonra karnenizi herkesin görebileceği şekilde havada sallamışsınızdır veya maçtan sonra takımınızla birlikte bir grup resmi çekmiş ya da fen projesinde kazandığınız ödülün verileceği gün için büyük bir hazırlık yapmışsınızdır.

Benzer şekilde Yahudiler de Tora’nın kendilerine verilmiş olmasından her zaman büyük onur duymuşlardır. Bu sebeple, Tora’nın okunacağı her sefer, Tora halkın görebileceği şekilde havaya kaldırılır. Tora’nın havaya kaldırılmasına İbranice “Agbaa” denir.  Tora’yı büyük bir gururla havaya kaldırdığımızda, sembolik olarak Tanrı‘nın Yahudi’lere 3500 sene evvel verdiği Tora’nın içinde bir harfin dahi değişmediğini gösterir, buna şahitlik yapmış oluruz.

Vezot Atora, Sefer Tora kaldırılırken parmakla Tora’yı işaret ederek söylenir. Öyle ise, gelin ve Vezot Atora’yı yüksek sesle hep birlikte söyleyelim.                     

pdf Peraşayı indirmek için tıklayın
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Kendini Geliştirmenin Yolları

GÜZEL KONUŞMA SANATI GÜZEL KONUŞMA SANATI

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir