Talmud Baba Kama 93a
Zalim olmaktansa mazlum olmayı tercih et.
16 Nisan 5780 :: 10 Nisan 2020              :: PESAH 2. gün

Haftanın Bilgileri


05 Nis 2020 - 11 Nis 2020

11 Nisan 5780 - 17 Nisan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:24

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:05

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:22

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:13

Haftanın Peraşası

Şemini

Talmud Tora Çocuk Peraşası 5774 Yazdır

Talmud Tora Çoçuk Peraşası

Hayatımızda işler yanlış ya da kötü gittiğinde genellikle yaptığımız, işlerden elimizi kolumuzu çekip kolayca vazgeçmektir. Ancak doğru olan, kendimize moral verip tekrardan denemek ve başarı için çaba göstermektir. Bu haftaki Noah Peraşası’nda Tanrı’nın dünyaya getirdiği tufan sonucunda her şeyin harap olduğu anlatılır. Tufandan sadece Noah ve onunla birlikte gemide bulunan karısı ve çocukları kurtulmuştu. Noah ve karısı gördükleri tüm yıkıma rağmen vazgeçmediler, dünyayı tekrardan yaşanılabilir bir yer yapabilmek için çok çalıştılar – evlerini yeniden inşa ettiler, toprağı ekip biçtiler, çocuklarını büyüttüler… Ve eğer bizler bugün buradaysak onların mücadeleden vazgeçmemiş olmaları sayesindedir! 

 


arşiv...

Hikaye:

Hikâyemizde, bir kızın vazgeçmek ile yoluna devam etmek arasında kaldığı durumu okuyacağız.

 

KUŞ YUVASI RESMİ

Lisya, henüz bitirdiği karakalem çalışmasını iki eliyle tuttu ve gururla baktı. Üzerinde çok çalışmıştı; kuşun, odasının penceresinden gördüğü meşe ağacının içine yuva yaptığı anı çizimine geçirebilmişti. Lisya, çizimini ertesi günkü resim dersine götürmek ve okulda düzenlenecek resim sergisine katılmak için sabırsızlanıyordu. Yaptığı bu çalışmayla bir ödül bile kazanabilirdi.

Lisya, karakalem çalışmalarının büyük kolaylıkla yayılabildiğini çok iyi biliyordu; bu sebeple

çalışmasını bitirir bitirmez alt kata indi ve çalışmasına sıkmak için özel sabitleştirici spreyi aldı.

Böylece resmini, okula en iyi şekilde ulaştırabilecekti. Elinde sprey kutusu ile tam odasına doğru merdivenleri çıkacaktı ki, telefonun çaldığını duydu. Telefondaki, en sevdiği kuzeni Suzi'ydi. Lisya, telefonda Suzi'yle konuşurken zamanın nasıl geçtiğini anlamadı ve odasına geri döndüğünde neredeyse bir saat geçmişti.

Maalesef ki, geçen bir saat içerisinde hava bozmuş ve kuvvetli yağmur başlamıştı. Rüzgarla karışık yağan yağmur Lisya'nın açık olan oda

penceresinden içeriye girmişti. Lisya'nın çalışma masası ıslanmıştı, ancak sorun değildi rahatlıkla silinebilirdi. Maalesef ki çalışması masasının üzerinde duran karakalem çalışması, yağmur damlalarının ardından çamur görünümlü karmakarışık bir resim olarak görünüyordu!!

"Aman Tanrım, hayır olamaz!! Bu bir felaket!" diye bağırdı Lisya. " Tüm çalışmam- güzel resmim - mahvolmuş!"           

Odanın penceresini büyük bir hışımla kapatırken; bu kuvvetli yağmurlu fırtınanın çizdiği kuş yuvasını da uçurduğunu gördü.

Soğuk pencere camına yüzünü dayadı ve ağlamaya başladı. Bunu düzeltebilmek için elinden gelen hiçbir şey olmadığını bilerek, kendini çaresiz ve zavallı hissetti. Bu resmi düzeltebilmesine imkan yoktu ve tabi yenisini yapacak zamanı ve enerjisi de yoktu. Aklına gelen tek fikir, öğretmenine ne olduğunu tek tek anlatmaktı. Ve tabi ki öğretmenin de onu anlamasını umut ediyordu.

Sonra birdenbire yağmur dindi ve gökyüzündeki bulutlar yerini güneşe bıraktı. Lisya içinden "Artık çok geç Güneş Efendi! Olan oldu" diye geçirdi.

Üzgün bir şekilde oturduğu çalışma masasından kalkarken Lisya

pencereden dışarı baktı ve resmini çizdiği kuşun, yuvasını yaptığı yerin etrafında uçtuğunu fark etti. "O da benim gibi hayal kırıklığı içinde olmalı" diye düşündü. Ama sonra kuşun ağzında bir dal taşıdığını görünce çok şaşırdı. Kuş, gagasıyla taşıdığı dallar ile yuvasını tekrar inşa ediyordu.

"Bu harika, bu kuş hiç vazgeçmiyor" diye düşündü Lisya. Sonra kafasını masasına doğru eğdi ve masasının üzerinde duran çizim tahtası ve kalemlerine baktı.

Lisya hızlı ve emin kalem darbeleriyle, vazgeçmek yerine yoluna devam etmeyi seçen kahraman kuşun yeniden yaptığı yuvanın resmini çizdi.

Lisya çalışmasını bitirdiğinde gülümsedi. Yaptığı çizim ilkinden çok daha güzel olmuştu. Karakalem resmin kâğıda yayılmasını önlemek için, resme koruyucu spreyi sıktıktan sonra resmi dikkatlice dosyasına koydu ve artık okula götürmek için hazırdı. Lisya resim yarışmasını kazanıp kazanamayacağını bilmiyordu ama emin olduğu bir şey vardı ki, bozulan resmin yerine yenisini çizmiş olması ona çok şey kazandırmıştı. 

TARTIŞMA SORULARI:

Yaş 3-5

S: Lisya çizdiği resmin yağmurdan ıslandığını gördüğünde ne hissetti?
C: Lisya vazgeçmek ve okula hiçbir resim götürmek istemedi.

S: Lisya kendini hikayenin sonunda nasıl hissetti?
C: Kuşun vazgeçmeyip yuvasını yeniden inşa etmek için çalıştığını görünce; Lisya da resmini yeniden çizmeye başladı.  

 

Yaş 6-9

S: Sizce Lisya yaşadıklarından ne gibi bir ders çıkardı?
C: Başta, Lisya mahvolan resminden sonra tekrar yenisini yapmak istemedi. Ama dışarıda yuvasını yeniden inşa etmek için çalışan kuşu görünce tekrar baştan başlanabileceğini ve başarılı olunabileceğini öğrendi. 

S: Sizce Lisya ikinci resmi çizdikten sonra neden kendisini daha iyi hissetti?
C: Çoğu kez bazı şeylerle ikinci kez yüzleşmemiz gerekir ve bu bizi daha güçlü kılar. Lisya da resmi ikinci kez çizerek başarabileceğini kendine kanıtladı ve bundan tatmin oldu.

 

Vaani Tefilati

Hepinize merhaba,

Geçen hafta da söylediğimiz gibi bu bölümümüzde duanın ve dua etmenin Yahudi yaşamındaki yeri ve öneminden bahsederken; neden, ne, nasıl, ne zaman, nerede dua edilir gibi birçok soruya cevap bulmaya çalışacak duaların anlamlarını ve içeriklerini hep beraber anlamaya çalışacağız.

 

Tefila

İbranice bir kelime olan "Tefila" kelimesi Türkçe'de "Dua" kelimesi ile aynı anlamı taşır.

Tefila'larımızda, Tanrı'dan olan isteklerimizi ve O'na teşekkürlerimizi belirtiriz. Tanrı'ya yönelik yaptığımız her sesleniş bir Tefila'dır. Örneğin, bir sınav öncesinde başarılı olabilmek için Tanrı'dan yardım istemek de bir Tefila'dır.

İbranice'de "Leitpalel" kelimesi dua etmek anlamına gelir. Ancak daha derin anlamı ile "Leitpalel" kişinin kendini incelemesi ve yargılaması anlamına da gelebilir. Bu bağlamda, dua ettiğimiz zaman kendi tutum ve davranışlarımızı yargılar, kendimizi nasıl daha iyi yönde geliştirebileceğimize odaklanırız.

Şimdi bir iki dakika kendi kendinize düşünün ve içinizden geldiği gibi bir Tefila söyleyin.

 

 pdf Peraşayı indirmek için tıklayınız

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Kendini Geliştirmenin Yolları

TEMİZ KALPLİLİK TEMİZ KALPLİLİK

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir