Şalom Alehem
Hayat bilgeler için bir rüya, çılgınlar için bir oyun, zenginler için bir komedi, fakirler için bir trajedidir.
18 Av 5779 :: 19 Ağustos 2019             

Haftanın Bilgileri


18 Ağu 2019 - 24 Ağu 2019

17 Av 5779 - 23 Av 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:37

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:17

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:33

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:22

Haftanın Peraşası

Ekev

Miss Persia Yazdır

Ester, Ahaşveroş'un önüne getirilir. "Esareti" sebebiyle fiziksel olarak çok şey kaybetmiş olsa da, Ahaşveroş kendisini çok güzel bulur. Hatta beğenisi, Ester'den daha iyisini bulamayacağını düşünecek derecede yüksektir.

Ester'den sonraki kadınlara bakmayı bile gereksiz bulur ve hemen Ester'in kafasına tacı yerleştirerek onu kraliçe ilan eder. Ahaşveroş, yeni kraliçeden oldukça memnundur; Vaşti'nin yerini tam olarak dolduracak birini bulmuştur. Ester'in sessiz kalarak geçmişi hakkında konuşmaması da bu durumu değiştirmez. Ahaşveroş yeni kraliçenin onuruna bir parti düzenler. Ester'in mensup olduğu millete de bir jest yapmak ister; fakat bunu bilmediği için, imparatorlukta genel bir vergi affı ilan ederek, Ester'in halkının da dolaylı olarak da olsa ödüllendirilmesini sağlamaya çalışır.

Ahaşveroş kalan kızları evlerine göndererek Ester'e, artık onlara ihtiyacı olmadığı konusunda bir mesaj verir. Ester tüm saray tarafından en üst düzeyde saygı görmektedir. Fakat Mordehay Ester için hala çok endişelidir. Ester'in tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ve güvende olduğu konusunda emin olmak için, sürekli olarak sarayın kapısında durmaktadır. Ester'in, geçmişi konusunda açıklama yapmaması konusundaki isteğinde de inat etmekte, Ester de bu isteğe uymaktadır.

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Günün Öğretisi

Anne babanın çocuklarına Anne babanın çocuklarına

Kendini Geliştirmenin Yolları

NİHAİ ZEVKİ ARAYIN NİHAİ ZEVKİ ARAYIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir