Zeka, gündelik yaşamdan anlam çıkarma yeteneğidir.
18 Sivan 5779 :: 21 Haziran 2019             

Haftanın Bilgileri


16 Haz 2019 - 22 Haz 2019

13 Sivan 5779 - 19 Sivan 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:23

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

21:07

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:18

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

21:08

Haftanın Peraşası

Beaaloteha

Tora'dan Kaynaklar Yazdır

Şemot-Çıkış 16:22-30,Cuma günleri Şabat için yemeğin nasıl hazırlanması gerektiğini anlatır. Ve altıncı gün herkese iki parça olmak üzere her zamankinin iki katı mana ( ekmek ) topladılar. Ve topluluğun reisleri Moşe...

Şemot-Çıkış 16:22-30,Cuma günleri Şabat için yemeğin nasıl hazırlanması gerektiğini anlatır.

Ve altıncı gün herkese iki parça olmak üzere her zamankinin iki katı mana ( ekmek ) topladılar. Ve topluluğun reisleri Moşe'ye gelerek bunu bildirdiler. Moşe onlara şöyle söyledi: Bu da Allah'ın bana söyledikleridir:

Yarın kutsal dinlenme günüdür; Efendiniz'e kutsal Şabat'dır. Pişireceklerinizi pişirin, haşlayacaklarınızı haşlayın ve arta kalanları sabaha kadar kendiniz için saklayın.

Şemot-Çıkış 31:16-17: Şabat'ın Allah ile Yahudiler arasında bir antlaşma olduğunu belirtir.

Nerede olursa olsun İsrael Oğulları Şabat'ı koruyacaktır ve bu, tüm nesiller boyunca daimi bir antlaşma olarak var olacaktır.

Şemot-Çıkış 35: 1-3: Allah Şabat günü ateş yakılmamasını emretmiştir.

Allah'ın yapmanızı emrettiği şeyler şunlardır: altı gün boyunca işinizi yapacaksınız ancak yedinci gün sizin için kutsal bir gün olacak; Efendiniz'e kutsal dinlenme günüdür. Herhangi bir iş yapacak olan kişi öldürülecektir. Şabat günü oturduğunuz yerlerde ( meskenlerinizde ) ateş yakmayacaksınız.

Vayikra -Levililer 23:1-3: Şabat dinlenme ve toplanma günü olarak duyurulmuştur.

Kutsal toplantılar olarak ilan edeceğiniz Allah'ın bayramları benim bayramlarımdır. Altı gün boyunca iş yapılacak ancak yedinci gün kutsal dinlenme günü Şabat'dır; kutsal toplanma günüdür. Hiç bir iş yapmayacaksınız. Tüm meskenlerinizde Allah'a Şabat'dır.

İşaya 58:13-14: Şabat'ı onurlandırmanın ödülüdür.

Eğer Şabat gününden dolayı ayağını çekersen, benim kutsal günümde işlerini yapmazsan o zaman kendini Allah'da sevindirirsin.Seni dünyanın yüksek yerlerine bindirir, babanız Yaakov'un mirasını sana veririm.

İşaya 66:23: Şabat evrensel ibadet günüdür.

'' Yeni aydan yeni aya, bir Şabat gününden diğerine bütün etler önümde tapınmak için gelecek'' dedi Allah.

Yeremıa 17:24,25,27: Şabat'ın korunmasından dolayı Yeruşalayim'in zaferi kutlanacaktır.

Şabat günü bu şehrin kapılarından içeri yük getirmeyerek, hiç iş yapmayarak beni dinlerseniz o zaman krallar, prensler David'in tahtı üzerine oturarak bu şehrin kapılarından girecekler. Ancak Şabat günü Yeruşalayim'in kapılarından girerek ve yük taşıyarak Şabat günümü kutsal saymazsanız o zaman kapılarınızda ateş yakacağım ve bu ateş sönmeyecek.

Hezekiel 20:10-13,17-22: Allah İsrael'in Şabat'ı önemsemeyişine öfkelenir.

Nehemıa 13:15-22: Yahudiler'i Babil sürgününden İsrael topraklarına geri getiren peygamper Nehemıa Şabat'ın korunmasını mecbur tutar.

Yeruşalayim'in kapıları Şabat'tan önce karanlık olduğunda kapıların kapanmasını ve bir dahaki Şabat'a kadar açılmamasını emrettim. O zamandan itibaren Şabat günü gelmediler.

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Günün Öğretisi

Eşinizi kırmayın Eşinizi kırmayın

Kendini Geliştirmenin Yolları

DOĞRU DEĞERLENDİRME DOĞRU DEĞERLENDİRME

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir