Doğru cevabı almak için, doğru soruyu sorun.
23 Elul 5779 :: 23 Eylül 2019             

Haftanın Bilgileri


22 Eyl 2019 - 28 Eyl 2019

22 İlul 5779 - 28 İlul 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:39

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:17

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:39

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:28

Haftanın Peraşası

Nitsavim

Mutluluk Üzerine Bir Midraş Yazdır

Mutlulukla demek istediği şuydu: Her şeye sahip olmak, ya da eskiden sahip olmuş olmak ya da hala sahip olmaya devam etmek... ‘Her şey' ile, ilk olarak çocukları, daha sonra birlikte yaşayabileceği , tercihen bir erkek olan sevgili bir insanı ( birlikte yaşayabileceği ile ,şart olmasa da uzun bir zamanı ifade etmeye çalışıyordu) kastediyordu. Bunun yanında, ama tercih sırasını dikkate almadan, her türlü kişisel meseleyi anlatabileceği, en özel, en derin en umutsuz olayları, ekonomiyi, sürekli, defedilmez, acımasız savaş ekonomisini, bu ekonomi fikrinin büyüdüğü Amerikan işçilerin köleliğini, bütün bu yapılaşmada erkeklerin suç ortaklığını ve erkeklerin aptallığını ( kendi tercih ettiği erkek de buna dahildi ) da tartışabileceği en iyi üç ya da dört kadın arkadaşını da istiyordu. Aptallıkla her zaman kastettiği şeyi söylemeye çalışıyordu: Budalalık ve sessizlik. Sessizlik ile konuşmanın reddedilmesini, budalalık ile de duymayı reddetmeyi anlatmak istiyordu. Mutluluk için beraber konuşabileceği kadınlara ihtiyacı vardı. Şehirde kol kola bir kadın arkadaşıyla dolaşmak ( annesinin yıllar önce teyzeleri ve kuzenleriyle yaptığı gibi) kesinlikle gerekliydi. Oh! O uzun yürüyüşler ve samimi sohbetler, en güzel dağların doruklarından , harika ormanların ya da tarlaların içinden ( bunların hepsi de kesinlikle rüzgara susamış ruhlar için birebirdi) daha güzeldi., küçük bir kızken oğlanlarla çıktıkları yürüyüşlerden bile daha önemliydi (belki de yaş dolayısıyla daha az tatlı) ... Ah, o dostları hatırlıyor musun Ruthış

Hatırlamak mı? Onlardan biriyle evliyim.

Tam olarak değil.

Pekiyi, bir anlaşma yaptım diyelim.

Mutluluk için bu dünyada çalışmak ve sofraya ekmek koyması da gerekiyordu. Çalışma ile , çocuklarını erdemli bir şekilde yetiştirmeyi kastediyordu. Erdemli ile de, toplum içinde yararlı ve doğru konuşan, zarar vermeyen kişiler olmaları gerektiğini anlatıyordu. Zarar ile sadece arkadaşlara, sevgiliye ya da iş arkadaşına verilen kişisel zararları değil, yabancılarla ilgili olanları da katıyordu. Her türlü farklılıklar buna dahildi, çünkü bizler de Mısır'da yabancıydık ve her yabancı, yabancılık bitene kadar hayatta özel bir iyiliğe gereksinim duyar. Sofraya ekmek koyabilmek , onun için kelimenin tam anlamıyla, tıpkı babasının her gün yaptığı gibi ekmeği evine getirmekti.

Birden bir kaç şeyi unuttuğunu fark etti: Sevgi. Evet! Bunca zamandır, çocukları, pizza lokantalarını ya da sebze satıcılarını tanımadığı bir mahallede yürüyor ve tüm bunları sabırlı Ruth'a anlatıyordu. Akşamın erken saatleriydi ve Riverside parkında kolkola dolaşan ve batmakta olan güneşe dönen sevgilileri seırediyordu. Ah, şimdi fark ettim ki unutmuşum Ruthı. Sevgisiz ölürüm ben. Sevgi ile, herhalde aşık olmadan öleceğini söylemek istemişti. Aşık olmak ile belli bir insanı gördüğü anda kalbinin keskinleşmesini ya da bir kaç yıllık ilgili bir arkadaşlık sürecinde, insanın o arkadaşın varlığı ile daha çok nefes alma isteği karşısında hayretle kalmasını anlatıyordu. Belki de aylarca , hatta şans iyi giderse yıllarca sürecek manevi enerjiyi de göz ardı etmemek gerekiyordu.

Tabii ki de sevgi. Ben de bazen düşünüyorum ama çok emin değilim dedi Faith'i dinlemek isteyen Ruth.O da öpüşen sevgilileri seırediyordu. Bugünlerde, çocuklara bakıp fazla şey yapacak zamanımızın olmadığı düşünmek haddinden fazla bir gururmuş gibi geliyor bana( zamanla, Ruth'un demek istediği hem kişisel zaman hem de evrensel zamandı) . Gazeteleri okuyup bütün bu kavga dövüşü, birbirlerine zarar veren insanları gördüğümde, her şeyi -bütün dünyayı- tamamen öldürmeden önce değiştirmemiz gerektiğini anlıyorum. Dünyayı öldürmememiz gerekiyor ve bunu çocukların bir şekilde anlaması lazım. Bu başlamadan önce mutluluğu anlamıyorum ve senin de ne anlatmak istediğini algılayamıyorum.

Faith, aynı anda bu kadar çok ve bu kadar az şey istediğine utanmıştı- acılar içindeki her yerin uydular aracılığıyla bütün televizyon odalarına girdiği bu korkunç yerde kolaylıkla ve tek başına tatmin olma isteği onu rahatsız etmişti. Her şey oradaydı. Bir bakmak yeterliydi ve dünyanın yarısına ait haberler işte önünde duruyordu. Ve tüm bu vicdani ve teknik nedenlerden dolayı Faith utanmıştı. Mutluluğun, bu kadar fazla konuşma ve bu kadar az devrimsel değişimin olduğu bir yerde zahmete değer bir şey olmadığı açıktı. Tabii ki dedi Faith ben bütün bunları biliyordum. Biliyorum ama ne yapayım? Bazen bir dostumla yürürken dünyayı unutup gidiyorum işte...

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Kendini Geliştirmenin Yolları

İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANIN İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir