A.Culmell
Biz olayları oldukları gibi değil, kendi istediğimiz şekilde görürüz.
4 Sivan 5780 :: 27 Mayıs 2020             

Haftanın Bilgileri


24 May 2020 - 30 May 2020

1 Sivan 5780 - 7 Sivan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:12

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:53

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:06

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:57

Haftanın Peraşası

Naso

Öpücük Yazdır

Shachne'nin elleri ve ayakları titriyordu ve ağzında tiksindirici bir tat vardı. İskemlede oturuyor ve sokaktan gelen çılgın bağırışları, ıslıkları, camların kırılışını duyabiliyor ve sanki tüm bu çarpışmaların, çığlıkların ve kırılmaların kafasının içinde olduğunu hissediyordu.

Pogrom o kadar aniden başlamıştı ki, dükkanını kapamaya bile vakit bulamamıştı. Doğru evine gitmişti ama orada kimse yoktu. Sarah ve çocuklar, arkalarında azıcık gümüş ve para bırakarak evi kaderine terk etmiş ve bir yerlere saklanmaya gitmiş olmalıydılar. Kendisi saklanmayı düşünmüyordu... Aslında hiç bir şey düşünmüyordu. Sadece sokaktan gelen gürültüye ve ağzındaki kötü tada odaklanabiliyordu.

Pogromun sesi, tıpkı bir ateş gibi içeri sızıp dışarı çıkıyordu ve birdenbire evi her taraftan sardı. Pencereler titremeye, yemek odasına taşlar yağmaya başladı ve aniden ellerinde sopa ve bıçaklarla, çoğunluğu genç köylüler, kırmızı, sarhoş yüzleriyle içeri daldı. Shachne'nin bir şeyler yapması gerekiyordu. İskemleden zar zor kalktı ve tam da köylülerin önünde koltuğun altına girmeye çalıştı. Hepsi de kahkahayla güldüler.

"Ne pis herif!" dedi içlerinden biri ayağını yakalayarak. "Hey, sen! Ayağa kalk!" o anda Shachne‘nin aklı tamamen boşaldı ve tıpkı bir çocuk gibi gözyaşlarına boğuldu.

"Lütfen çocuklar, "diye yalvarmaya başladı, "Paranın nerede olduğunu göstereceğim.. Gümüşleri, her şeyi, her şeyi göstereceğim size. Lütfen beni öldürmeyin. Neden beni öldüreceksiniz kiş... Bir karım ve çocuklarım var..."

Ama bu işe yaramadı. Her şeyi aldılar, onu dövdüler. Dişlerini kaburgalarını, belini deliler gibi, katiller gibi kırana kadar... O ise ağladı, çırpındı ise de dövmeye devam ettiler. İçlerinden birini tanıyordu ve ona bir parça merhamet için yalvarmaya başladı:

"Vasilenko, sen beni tanıyorsun... Baban bizim evimizde çalışırdı. Haydi, düşünsene... Ben ona parasını ödemedim mi...ona iyi bir maa? verirdim... Vasilenko.... Vasilenko... Bana yardım et! Bana yardım et! Kurtar beni..."

Göğsünün ortasına yediği bir yumruk çırpınmasına son verdi. İki köylü çocuk üstüne atlayıp , dizlerini karnına geçirdiler. Yamuk yüzlü, gri gözlü, küçük ve zayıf bir çocuk olan Vasilenko küstahça güldü ve;

"Ona parasını ödemişsen ne olmuş yani! Ne olmuş yani? Babam çalıştı, sen de ona parasını ödedin. Ona bir de ödemediğini görseydim..." dedi.

Yine de Shachne'nin yardım için kendine döndüğüne sevinmişti, yanındakilere, "Peki çocuklar, bu kadar yeter. Bırakın da ceset yaşasın. Baksanıza.... Tam anlamıyla canı çıktı." dedi.

Yavaşça kurbanlarının başından çekilip, etrafında hala sağlam gördükleri her şeyi kırarak dışarı çıkmaya başladılar.

"Görüyorsun Shache, bana hayatını borçlusun" dedi Vasilenko, önünde başı eğik , nefes nefese kıpkırmızı bir yüzle duran Shachne'ye. "Ben olmasam, çocuklar bir anı bile boşa harcamazlardı...."

Tam çıkıyordu ki aklına bir fikir geldi.

"Tamam" dedi elini Shachne'ye doğru uzatarak. "Elimi öp!"

Shachne kan çanağı olmuş gözlerini kaldırdı ve ona şaşkınlıkla baktı. Anlamamıştı.
Vasilenko'nun yüzü karardı.

"Neş Beni duymadın mı? Elimi öp dedim sana!"

Neler olduğunu merak eden iki oğlan kapıda duruyordu. Shachne, hiçbir şey söylemeden Vasilenko'ya baktı. Köylünün yüzü yeşile döndü.

"Neş Yahudi pislik seni!". Dişlerini gıcırdattı ve Shachne'nin yüzüne sert bir yumruk attı. "Ne bekliyorsun?...Hey, çocuklar, buraya gelin..."

Köylüler yaklaştılar.

"Tamam, onunla işinizi bitirin. O kadar pis bir aristokratsa , benim ayağımı öpmek zorunda! Aksi takdirde..."

İskemleye oturdu. Köylüler Shachne'yi yakalayıp Vasilenko'nun ayaklarının dibine sürüklediler.

"çıkart çizmemi!" diye bağırdı Vasilenko ayağıyla Shachne'nin dişlerine vurarak.
Shachne yavaşça köylünün çizmesini çıkarttı.

"Öp onu!"

İkisi karşıkarşıya kaldılar: Leş gibi kokan, kırmızı, ter içinde bir ayak ile uzun, koyu renkli, asil sakallı, hırpalanmış bir surat. Bir şekilde köylüler sakala aldırmamışlardı, sadece sağdan soldan bir kaç tutam eksilmişti ama hala saygıdeğer bir Yahudi'nin bütün asilliğini koruyordu içinde. Vasilenko'nun yeşil, yamuk yüzü ve gri gözleri ona eğilmişti.

"Sana onu öpmeni söyledim!"

Dişlerine bir yumruk daha attı. Bir an için odadaki herkes sessiz ve hareketsiz kalmıştı. Shachne öne eğildi ve Vasilenko korku dolu, kulakları delen bir çığlık attı. Bütün parmakları ve ayağının büyük bir bölümü Shachne'nin ağzına kaybolmuştu ve iki sıra diş terli, şişman ayağa saplanmıştı

Daha sonra olanlar vahşi ve ağır bir kabus gibiydi.

Köylüler, Shachne'yi öyle fena tekmelemeye başlamışlardı ki, vücudu boş bir fıçı gibi patladı. Sakallarını kopardılar, gözlerini oydular , en hassas bölgelerini bulup bütün vücuduna zarar verdiler. Vücudu titredi, ateşle doldu, döndü, ezildi ve iki sıra diş , daha da sıkı, daha da derine doğru kapandı. Ve ayağın içinde bir şeyler kırıldı: kemik, dişler, ya da her ikisi...Vasilenko sürekli, deli bir domuz gibi çığlık attı.

Köylülerin, bütün olanların ne kadar sürdüğüne dair hiç bir fikri yoktu. Kendilerine ancak, Shacne'nin vücudunun artık kımıldamadığını fark ettiklerinde gelebildiler. Yüzüne baktıklarında ise bütün vücutları, baştan ayağa ürperdi.

Gözler yuvalarından çıkmıştı. Yüzü artık tanınmaz haldeydi. Vasilenko iskemleden düşmüş, yerde kıvranmaktaydı. Vücudu tıpkı bir yılan gibi kıvranıyor ve boğazından uzun, atınkine benzer inlemeler çıkıyordu. Gri gözleri, kısık, şeffaftı.

Dehşete kapılan iki köylü, "Tanrım bize yardım et!" diye bağırarak dışarı kaçtılar.

Pogrom hala bütün sokakta dehşet saçıyordu. Bütün o çığlıkların ve inlemelerin gürültüsü içinde, kimse hala hayatta olan ama cesedin dişleri arasında yavaş yavaş ölen adamın şiddetli çığlıklarını duymuyordu...

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


ŞAVUOT

Kendini Geliştirmenin Yolları

DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir