A.Culmell
Biz olayları oldukları gibi değil, kendi istediğimiz şekilde görürüz.
4 Sivan 5780 :: 27 Mayıs 2020             

Haftanın Bilgileri


24 May 2020 - 30 May 2020

1 Sivan 5780 - 7 Sivan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:12

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:53

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:06

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:57

Haftanın Peraşası

Naso

Ayna Yapımcısı Yazdır

Ayna YapımcısıTimoteo, babası ve nesillerden beri bütün ailesi, herzaman ayna yapmıştı. Evlerindeki ekmek dolabında, paslanarak yeşile dönmüş bakır aynalar ve insanların zamana yaydıkları ile siyahlaşmış gümüş aynalar hala saklanırdı. Kristalden yapılmış, ya da fil dişi ve değerli ahşap ile çerçevelenmiş diğerleri de bulunurdu bunların yanında. Babası öldükten sonra, Timoteo, geleneğin kelepçelerinden kurtulduğunu hissederek, ticaret kurallarına göre, bölgede tatmin edici bir karla satabildiği aynaları tasarlamaya devam etti ama ayrıca, eskiden beri kafasında kurduğu planın üstüne gitmeye başladı.

Henüz bir çocukken bile, babasından ve büyükbabasından saklı bir şekilde loncanın kurallarını çiğnemisti. Gündüzleri, atölyedeki çalışma saatlerinde, disiplinli bir çırak olarak, her zamanki sıkıcı, düz aynaları yapardı: Transparan, renksiz, ve dünyanın ve özellikle de insan yüzlerinin (zahiri olmasına rağmen) gerçek görüntüsünü yansıttığı söylenilen aynalardı bunlar. Geceleri ise, kimsenin onu seyretmediği zamanlarda farklı bir tür ayna üstünde uğraşırdı. Bir ayna ne yapar? Insan zihni gibi "yansıtır", ama aynaların sıradan işleyişi basit ve acımasız bir fiziksel kanuna dayanıyordu: Onlar, tıpkı , dünyanın bütün gerçeğini kendinde topladığını iddia eden sabit, takıntılı bir zihin gibi yansıtıyorlardı- sanki tek bir gerçek varmiş gibi! Timoteo'nin gizli aynalarının elinden gelen bunun çok daha fazlasıydi.

Baziları renkli, buzlu camlardı: Bunlar, gerçeğinden daha kırmızı ya da daha yeşil dünyalar yansıtıyordu.Bazıları çok renkliydi ya da kenarlarında narince, dikkatle gölgelendirilmiş konturları vardı. Öyle ki, nesneler ya da insanlar bulutlar gibi topak topak olurdu. Bazı aynalar ise parçalıydi. İncecik camların dahice, ustaca bir araya getirilmesiyle yapılıyor ve görüntüyü parçalara ayırıyor, onu zarif, ancak şifresi çözülemeyen bir mozaiğe indirgiyordu. Timoteo'nun haftalarca süren çalışmaya mal olan bir araç, yüksekle alçağıi, sag ile solu tersine çeviriyor, buna ilk kez bakan kişilerin yoğun bir şekilde başı dönüyor ancak bir kaç saat buna dayanabilenler sonunada tersine dönen bu dünyaya alıştıktan sonra, birdenbire düzelen gerçek dünyayla karşı karşıya kaldıklarinda mide bulantıları geçiriyorlardi. Bir başka ayna üç parçadan yapılıyordu ve içine bakan her kimse yüzünün üçe katlandığını görüyordu.

Öküz gözlerinin de aynı etkiyi yaptığı söylenilen büyüten aynalar da vardı, küçültenler ya da nesneleri çok uzaktaymış gibi göstenler de... Bazılarında kendinizi uzun boylu ve şişman, bazılarında ise kısa ve sıska görebilirdiniz. Agatha'ya hediye etmek için yaptığı bir dolap aynasında Timoteo, biraz dalgalı bir cam kullanmış ve tahmin etmediği bir sonuç elde etmişti. Eğer kişi hareket etmeden kendine bakarsa, görüntü çok az deforme oluyordu, ama eğer yavasça , dizleri kirip parmak üzerine çıkarak asağı yukarı hareket ederse, bel ve göğüs bölgesi şiddetle bir aşağı bir yukarı kayıyordu. Agatha, kendini leyleğe benzer bir insana dönüşmüş gördü: omuzlar, göğüsleri ve kalçaları toparlanmış, aşırı uzun iki bacağın üstünde dengelenmişti. Bundan hemen sonra görüntü, incenik bir boyundan herseyin sarktığı , tipki kendi ağırlığı altinda eğrlip büzülmüş çömlekçi çamurunu andıran bir canavara dönüştü. Hikaye kötü bitti. Agatha aynayı kırdı, nisani bozdu . Timoteo incinmişti, ama çok fazla değil.

Aklında hırsla gerçekleştirmeyi arzuladiği bir amacı vardı. Çok gizli bir şekilde, çesitli aynalari ve gümüş kaplamaları test ediyor, aynalarını elektirk alanlarından geçiriyor, uzak ülkelerden gönderilen lambalarla aydınlatiiordu. En sonunda amacina adim adim yaklastigini gördü. Metafiziksel aynalar üretmekti amaci. Bir Metamir, yani metafiziksel ayna, optik yasalarina uymuyor, bunun yerine karsisinizda durdugunuz insanin sizi nasil gördügünü yansitiyordu aynaya: Bu fikir biraz garipti, Ezop buna daha önceden sahip olmustu ve kim bilir Timoteo'den önce ve sonra bir çok kisi de bunu elde etmisti ve edecekti belki de ama bunu ilk fark eden Timoteo oldu.

Timoteo'nun Metamirleri, kartvizit büyüklüğünde, esnek ve yapışkandı: aslında asil amacı alına koymaktı bunları. Timoteo ilk numuneyi duvara yapıştırarak test etti ve bu aynada özel hiç bir şey göremedi : Her zamanki nükteci, hayali ama biraz da ihmal edilmiş havası içinde, otuzunda, kelleşmeye baslamış görüntüsü vardı. Ama tabii ki bir duvar sizi göremez, sizin görüntülerinizi barındıramazdı. Yaklaşık yirmi numune hazırladı ve ilkini ,uzun zamandır ateşli bir ilişki yaşadığı Agatha'ya teklif etmeyi uygun buldu. Böylelikle, dalgalı ayna için kendisini affedeceğini de umuyordu.

Agatha onu soguk karsiladi, açiklamalarini gösterisçi bir aldirmazlikla dinledi ama Timoteo , metafizik aynayi alnina koymasini önerdiginde, bunu hemen kabul etti: Timoteo'nin düsüncesini gayet iyi anlamisti. Ancak, Timoteo'nun küçük ekrandaki görüntüsü pek de çekici degildi. Saç çizgisi geri çekilmiyordu, tamamen keldi, dudaklari çürük diislerini ortaya çikartacak sekilde, aptal bir ifadeyle yari açıktı (evet,dişçinin tavsiye ettiği tedaviyi uzun zamandan beri ertelediği doğruydu), ifadesi hayali değil kesinlikle aptalcaydı ve gözlerindeki bakış da gerçekten çok garipti. Kısa bir süre sonra anladı: Normal bir ayna da gözleriniz sürekli size bakarken, bu aynada yamuk bir şekilde sola doğru bakıyordu. Yaklaşıp biraz kenara doğru ilerledi: gözler aniden kopup sağa kaydı. Tiimoteo , Agatha'nın yanından çelişkili düşüncelerde ayrıldı: Deney başarılı olmuştu, ama eğer Agatha'nin kendisini böyle gördüğü doğruysa, ayrılmaları kaçınılmazdı.

İkinci bir Metamiri , hiç bir açıklama talep etmeyen annesine verdi. Timoteo, kendini on alti yasinda, sarışın , pembe ve meleksi bir halde gördü, saçları düzgünce taranmış, kravatının düğümü özenle baslanmıştı : Kendi kendine bir yıllık fotoğrafinda olduğunu düşündü. Yıllar önce çekmecede bulduğu, canlı, küçük bir çocuğun olduğu ancak arkadaşlarının çoğu ile ayırd edilemeyen okul fotoğrafıyla hiç bir ortak noktası yoktu .

Üçüncü Metamir, süphesiz Emma'ya aitti. Timoteo, uygunsuz sarsıntılar yaşamadan Agatha'dan Emma'ya kaymıştı. Emma, ufak, tembel, yumuşak başlı ve kurnazdı. Örtülerin altında, Timoteo'ya, tekbaşına asla öğrenemeyeceği bazı beceriler öğretmisti. Agatha'dan daha az akıllıydı ama onun tas gibi katılığına da sahip değildi. Akik Agathe: Timoteo, şimdiye kadar bunu fark etmemişti ama isimlerin gerçekten de bir anlamı vardi. Emma, Timoteo'nun ne yaptığı hakkında hiç bir şey anlamaz, ama ara sıra atölyesinin kapısını çalıp, hayranlık dolu gözlerle saatlerce onu izlerdi. Emma'nın pürüzsüz alnında, Timoteo muhteşem bir Timoteo gördü. Yarı boyunda, gövdesi çıplakti: herzaman sahip olmadığına pişman olduğu oranlı bir göğsü, defne yapraklarından bir taçla süslü, kalın saçlarla çevrili Apollo'ya benzer bir yüzünde, aynı zamanda hem sakin, hem mutlu, hem de kartalvarı bir bakış vardı. Tam o anda, Timoteo, Emma'yi yoğun, hassas ve kalıcı bir aşkla sevdiğini hissetti.

Timoteo bir çok Metamiri arkadaşlarına dağıttı. İki görüntünün birbirine hiç bir zaman benzemediğini fark etti: Kısacası, gerçek Timoteo yoktu. Daha sonra Metamirin ap açk bir özelliği olduğunu da fark etti: Eski ve uzun arkadaşlıkları güçlendiriyor, ancak alışkanlığa ve sıradanlığa dayananları hızla bozuyordu. Malesef Metamirin dağıtımı için ticari olarak attığı her adım başarısızlığa uğradi: Bütün satıcılar, arkadaşlarının alınlarındaki görüntüden tatmin olan müşterilerin hepsini bildirmeyi kabul etti. Ancak satışlar çok azdı, bu sorun fiyat yarıya indirildiğinde de değişmedi. Timoteo, Metamirin patentini aldı ve patenti elinde tutabilmek için uzun yillar uğraştı. Satış yapmak için boş yere çabaladı ama bir süre sonra, bu işten çekilip, emekliye ayrılana kadar, gerçekten de mükemmel kalitedeki düz aynalarını yapmaya devam etti.

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


ŞAVUOT

Kendini Geliştirmenin Yolları

DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir