George S. Patton
İnsanların genellikle neye alaycı yaklaştıklarına dikkat edin; onların eksikliklerini tam olarak orada bulacaksınız.
22 Iyyar 5779 :: 27 Mayıs 2019             

Haftanın Bilgileri


26 May 2019 - 01 Haz 2019

21 İyar 5779 - 27 İyar 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:14

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:57

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:08

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:59

Haftanın Peraşası

Behukotay

Çamaşır Sepeti Yazdır

Erdemlerin en yükseği iyilik yapmaktır.

Talmud

İsrael Savunma Kuvvetleri, askeri mükemmelliğini korumak için her zaman en son teknolojik gelişmeleri takip etmesiyle dikkat çekmiştir. Ancak bir çok askeri üste önemli bir teknolojik makinenin bulunmadığını birçok kişi bilmez:

Bunlar çamaşır makineleridir. İsrael ordusunun genç üyeleri, sabırsızlıkla beklenen hafta sonu izninden önce toprağa bulanmış üniformalarını toplarlar, kirli çamaşırlarını da çantalarına yerleştirip eve getirirler. Dünya bir çok açıdan değişmiş olsa da, çoğu zaman çamaşırları yıkamak yine annelere düşer.

Her cuma günü, İsrael'in ana caddeleri ve otoyolları, eve dönmek için araç arayan, ellerinde kocaman çantalar bulunan asker erkek ve kızlarla dolar. Birçok ana kavşakta, otobüs yollarında,askerlerin otostop çektikleri görülür.

Bir cuma öğleni, askerlerden biri eve dönmek için araç bulabilecek kadar şanslı ama kirli çamaşır çantasını bindiği arabanın bagajında unutacak kadar şansızdı. Neyse ki ertesi gün, çantadaki etiketten askerin ismini ve telefon numarasını öğrenen sürücüden telefon geldi.

Araba sürücüsü, askerle, otostop yaptığı köşede buluşmayı önerdi. Planladıkları gibi buluştular ve genç asker çantasını getirdiği için adama çok teşekkür ederek ayrıldı. Çantasını geri alabildiği için rahatlamış olsa da üssüne yine o kirli eşyalarıyla gideceği için sıkıntı duymuyor da değildi.

Üsse geri dönünce, asker çantasını, korkunç manzarayla tekrar karşılaşmayı göze alarak açtı. Ama bunun yerine, çantanın içinde tertemiz ütülenmiş, mis kokulu üniforması, iç çamaşırları ve çorapları görünce şaşkınlıktan donakaldı. Bunların yanında bir kap kurabiyeye iliştirilmiş bir de not buldu. İmzalanmamış not birinin annesindendi ve üniformaları, kendi oğlununkilerle birlikte yıkadığını söylüyordu. " Umarım kurabiyeler hoşuna gider" diyordu not, " Kendine iyi bak ve dikkatli ol..."

Chava Weiss
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


ŞAVUOT

Günün Öğretisi

Fedakarlığın sınırları Fedakarlığın sınırları

Kendini Geliştirmenin Yolları

KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir