Yahudi Atasözü
Nefret, insana doğru olanı eğri gösterir.
11 Sivan 5778 :: 25 Mayıs 2018             

Haftanın Bilgileri


20 May 2018 - 26 May 2018

6 Sivan 5778 - 12 Sivan 5778

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:09

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:51

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:03

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:54

Haftanın Peraşası

Naso

Yahudi gözüyle: Kahraman kime denir? Yazdır

Yahudi gözüyle: Kahraman kime denir?

Kahramanlık kavramı neredeyse her kültürde fiziksel güçle ilişkilendirilir. Kahraman başkalarına göre daha kuvvetlidir, gücünü rakiplerini yenmek için ve her zaman olmasa da çoğunlukla, iyilik yapmak için kullanır. Bir toplumda kahraman olabilecek kişilerin sayısı sınırlıdır, zira çoğu bu sıfatın gerektirdiği fiziksel güç ve cesaretten yoksundur.

Ancak Yahudi anlayışına göre kahramanlık, dış güçten ziyade genellikle içten gelen güçle ilişkilidir. "Kahraman kimdirş" diye sorar

"Pirkei Avot" ve soruyu şöyle yanıtlar, "Yolunu şaşırmayan, günah yoluna sapma dürtüsünü yenebilen kişi." Yolda başkasına ait değerli bir eşya bulan fakir adam veya kadın, eğer onu saklama dürtüsünü yenip sahibine geri verirse bu insan bir kahraman sayılır. Aynı düşünce şekli alkolü çok seven, ancak sarhoş olmamak için kendini kontrol etmeyi becerebilen biri için de geçerlidir. Yahudilik esaslarına göre dürtülere karşı koymak, sadece yapılması gereken iyi bir şey değil, aynı zamanda bir kahramanlık göstergesidir.

Yahudilik bakış açısından, dürtülerine hakim olamayan güçlü kişi, zayıf; fiziksel açıdan zayıf olmasına rağmen dürtülerine hakim olan kişi, bir kahramandır.

Peki ya siz? Hangi dürtülerinizi kontrol etmekte zorlanıyorsunuz? Eğer sahtekar olmaya meyilli iseniz, buna karşı koyabiliyor musunuz? Eğer size yasak olan bir kişiyle cinsel ilişkiye girme isteğiniz varsa, bu dürtünüze karşı koyma gücünü kendinizde bulabiliyor musunuz? Eğer çabuk kızan biri iseniz, aşırı tepki göstermekten ve öfke ile parlamaktan kendinizi alıkoyabiliyor musunuz?

Genel olarak dünyada kahramanlık çok değerli bir özelliktir ancak bu kavram çok az insanı kapsar ve sık sık da sınanmaz. Yahudi anlayışına göre kahramanlık ise her kişinin erişebileceği bir özelliktir. Her birimiz de neredeyse hayatımızın her günü bu konuda sınanırız. ***

 

Günün Öğretisi

Haksız rekabet Haksız rekabet

Kendini Geliştirmenin Yolları

YAŞAMANIN SÖZEL İLKELERİ YAŞAMANIN SÖZEL İLKELERİ

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir