Calvin Coolidge
Kimse aldığı şeyler için onurlandırılmamıştır. Onur daima insanın verdiği şeylerin ödülü olmuştur.
7 Kislev 5779 :: 15 Kasım 2018             

Haftanın Bilgileri


11 Kas 2018 - 17 Kas 2018

3 Kislev 5779 - 9 Kislev 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:30

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:10

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:37

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:26

Haftanın Peraşası

Vayetse

Karakterinizi ele veren üç özellik Yazdır

Talmud'da yer alan bir İbranice kelime oyununa göre, insanın karakterini ortaya çıkaran üç özellik vardır: "insanın kadehi, cüzdanı ve öfkesi" (Talmud Bavli, Eruvin 65b).

Kadehiyle ("be-koso"): Karşımızda duran adam aşırıya kaçmadan içebiliyor mu? Yahut ta bu adam bir alkolik midir? Alkolun etkisi altındayken nasıl davranıyor acaba?

Yahudi yasalarına göre alkol tüketilmesine izin verilmesine rağmen (Şabat günü "kiduş"okunurken şarap içilir, Pesah'ta dört kadeh şarap tüketilir), Tora, alkolik olanları hor görür. Örneğin Lot, kendini kaybedercisine sarhoş olduktan sonra öz kızları ile yatarak onları hamile bırakır (Bereşit 19:33-38). Vayikra'da ise rahiplerin alkol aldıktan sonra kutsal görevlerini yapmaya çalışmaları kesinlikle yasaklanmıştır (Vayikra 10:8-11).

Cüzdanıyla [cebiyle] ("be-keeso"): Karşımızdaki adam cömert mi, cimri mi? Rav'lara göre, hayır işlemeyi sevmeyen cimri adamın putlara taptığı addedilir. Gerçekten de Yahudi kaynaklarına göre, Tanrı'dan ziyade altına taptığı için bu tür kişilerin putlara taptığı söylenebilir.

Öfkesiyle ("be-ka'aso"): Karşınızdaki insan çok çabuk kızan türden mi? Daha da önemlisi, öfkelendiğinde, onu kızdıran kişiye haksız sözler mi söylemektedir? Çabuk sakinleşip daha sonra o kişiyle barışıyor mu?

Karakterinizi ele veren üç özellik - "koso, keeso, ka'aso"
Aşırıya kaçmadan içebiliyor musunuz? Yahut ta alkolik misiniz?
Cömert misiniz, cimri mi?
Gerektiği zaman kızıp, öfkenizi adil bir şekilde ifade edebiliyor musunuz? Yahut ta çabuk hiddetlenip haksız sözler mi söylüyorsunuz?

"Koso, keeso, ka'aso" ***
 

Gelecek Bayram


HANUKA

Günün Öğretisi

Engelleri kaldırmak Engelleri kaldırmak

Kendini Geliştirmenin Yolları

DEĞERLİ OLANI KORUYUN DEĞERLİ OLANI KORUYUN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir