Thomas Carlyle
Amaçsız kişi, dümensiz gemiye benzer.
22 Tammuz 5780 :: 14 Temmuz 2020             

Haftanın Bilgileri


12 Tem 2020 - 18 Tem 2020

20 Tamuz 5780 - 26 Tamuz 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:18

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

21:00

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:12

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

21:02

Haftanın Peraşası

Matot

İçinden Gelmese de Cömert Ol Yazdır

Cömert olmayan insanlar çoğunlukla cimri addedilir. Aslında bu yakıştırma, imkanları olduğu halde, muhtaç kişilere bağış yapmayı reddedenler için doğru sayılabilir. Ancak parasal olmayan konularda insanların yardımcı olmayı reddetmeleri, cimrilikten ziyade tembellikle ilgilidir.

Örnek olarak: Dolaplarınızı düzenlerken kendinizin ve ailenizin giymediği giysileri toparladığınızda onları ne yaparsınız? Hemen telefona sarılarak daha iyice durumda olan eşyaların yoksul kişilere giysi dağıtan bir kuruluş tarafından alınmasını mı sağlarsınız? Arkada? veya tanıdıklarınız arasında birilerinin giysilere ihtiyacı olup olmadığını mı araştırırsınız? (Örneğin: Küçük çocukları olan çiftler birkaç sene boyunca büyük meblağlar tutan giysi değiş tokuşunda bulunabilirler.) Belki de bütün giysileri büyük plastik torbalara doldurarak çöpe mi atarsınız?

Tembellik yüzünden başkalarından eşyalarımızı esirgemek, sadece bencillik belirtisidir. Hepimiz, zaman zaman bu tip davranışlar sergileyebiliriz. Ancak daha sonra, konu hakkında biraz daha düşündüğümüzde, hatalı davrandığımızı anlarız.

Rav Aharon Lichtenstein insanların başkalarıyla ilgili düşüncesiz davranmaları konusunda farklı bir örnek verir: Bir tiyatro veya konsere bileti oluduğu halde bu gösterilere katılamayan kişiler çoğunlukla bunları verecek bir arkadaş bulmaya çalışmadan bu biletleri atabilirler.

Başkalarına iyilik yapmak, çoğu zaman, biraz düşünce ve biraz çaba gerektirebilir. Ancak, zamanımızı değerli kılmanın bundan daha iyi bir yöntemi olabilir mi? ***
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


TİŞA BEAV

Günün Öğretisi

Zengin Kime Denir? Zengin Kime Denir?

Kendini Geliştirmenin Yolları

HAYRANLIĞIN GÜCÜ HAYRANLIĞIN GÜCÜ

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir