Morris Joseph
Yahudilik kendi bütünlüğü içinde bir Yahudi için olsa da, getirdiği inanç ve etik bütün insanlık içindir.
4 Iyyar 5777 :: 30 Nisan 2017             

Haftanın Bilgileri


30 Nis 2017 - 06 May 2017

4 İyar 5777 - 10 İyar 5777

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:50

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:32

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:46

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:37

Haftanın Peraşası

Ahare Mot

Gelişigüzel hayırseverlik eylemleri Yazdır

Onsekizinci yüzyılda Hazidizm'i kuran Ribi İsrael Baal Şem Tov, bir gün taraftarlarıyla birlikte otururken odaya fakir bir adam girmiş. Adamın hiçbir belirgin özelliği olmamasına rağmen Baal Şem onu yanına, masanın başına oturmaya davet etmiş. Daha sonra adam ayrıldığında şaşkın Hasid'ler Baal Şem'e adama niçin bu kadar şeref verdiğini sormuşlar.

Ermiş biri miydi acaba? Baal Şem şöyle yanıt vermiş: "Günün birinde Gelecek Dünyada, oturacak onurlu bir yer aradığımda ve bana bu yere layık olmak için ne yaptığım sorulduğunda ne cevap vereceğimş Onlara benim de, bir kez, fakir, belki de layık olmayan bir adamı şerefli bir yere oturttuğumu söyleyeceğim."

Baal Şem Tov'un taraftarlarının yaptığı gibi birini dikkatli ve eleştirisel bir şekilde çok fazla incelediğinizde, o kişinin saygınızı hak etmemesi için muhakkak bir sebep bulursunuz. Nikolsberg'li Ribi Şmelke bu konu ile ilgili şöyle bir uyarıda bulunmuştu, "Fakir bir insan sizden yardım istediğinde ona yardımda bulunmamak için kusurlarını öne sürmeyin. Çünkü o zaman Tanrı da sizde kusurlar arayacak ve büyük ihtimalle, birçok hatanızı bulacaktır."

Önünüzdeki birkaç gün için başkalarına yardım edip etmemeye veya hayırseverliğe muhtaç olup olmadıklarına karar verirken onları aşırı dikkatle incelemeyin. Dünya gelişigüzel bir şekilde uygulanan şiddet eylemleriyle dolu, siz de, biraz olsun, gelişigüzel hayırseverlik eylemleri ile doldurmaya bakın. ***
 

Gelecek Bayram


OMER VE LAGBAOMER

Kendini Geliştirmenin Yolları

SORUNLARI ANALİZ EDİN SORUNLARI ANALİZ EDİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir