Kuvvetli kimdir? Dürtüsüne egemen olan.
17 Iyyar 5779 :: 22 Mayıs 2019             

Haftanın Bilgileri


19 May 2019 - 25 May 2019

14 İyar 5779 - 20 İyar 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:08

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:52

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:03

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:53

Haftanın Peraşası

Bear

Bir iyilik aracı olarak telefon Yazdır

Yahudilik, "Laşon hara", yani hakkında konuşulan kişiyi toplumda küçük düşürücü nitelikteki sözleri yaymayı özellikle ciddi bir ahlak suçu addeder. Telefon kadar (ve şimdilerde e-posta kadar) hiçbir icat, "laşon hara" olgusunu etrafa yaymayı bu denli kolaylaştırmamıştır. Bir kişinin başına gelen utandırıcı bir olay artık, birkaç saat içinde, çok uzak şehir ve ülkelerdeki birçok kişi tarafından kolayca bilinmektedir.

Bazı Ortodoks Yahudiler, hayatı boyunca "laşon hara" konuşulmaması için çaba gösteren bilge Hafetz Hayim'in bir resmini telefonlarının üzerine koyarlar. Onun yüzünü görmek başkasını küçük düşürücü sözler sarfetmekten onları alıkoyar.

Ancak telefon önemli bir iyilik aracı olarak da kullanılabilir. Eskiden, "bikur holim" (hasta ziyareti) buyruğunu yerine getirmeyi arzulayan Yahudilerin hasta kişinin yakınlarında oturmaları, ya da daha uzakta oturuyorlarsa, biraz zahmete girerek bu ziyareti gerçekleştirmeye çalışmaları gerekirdi. Genel olarak hastanın bulunduğu yerden uzakta oturanlar sadece mektup yazabilirdi. Telefon, "sürpriz hasta ziyareti" yapmayı mümkün kılmıştır (yine de yakınlarınızı bizzat ziyaret etmek gerekir). Hasta olan kişinin yanına gidip ziyaret etmek ne kadar önemliyse de, eğer bu yerine getirilemiyorsa, telefon açıp sohbet etmek hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

Telefon, ayrıca, bir iki ziyaretin ardından hastayla devamlı olarak irtibat halinde kalmayı sağlar. Telefon ettiğinizde hasta sesinizi duyar ve onunla ilgilendiğinizi hisseder.

Geniş aileleri olmayan veya dar bir arkadaş çevresi olan kişileri aramak özellikle çok önemlidir. Siz aramasanız başka arayanı olmayan "gönülden ırak" kişilere bilhassa özen gösterin.

Telefonu muhtaç olan kişilere bir yardım aracı olarak kullanmak ne kadar kolay görünse de, daha çok iş, kişisel meseleler ve belki de dedikodu için kullanır, bir "mitzva"yı yerine getirmek için faydalanmayı çoğunlukla ihmal ederiz.

Arada bir telefon defterinizi karıştırarak uzun süredir görüşmediğiniz birilerine rastladığınızda onu arayıp hatırını sorun. Eğer bu öneriyi yerine getirirseniz, hiç kopmamış olması gereken bir bağı yeniden kurduğunuzu keşfedebilirsiniz. ***

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


OMER VE LAGBAOMER

Kendini Geliştirmenin Yolları

BİLGE KİŞİYE SAYGI GÖSTERİN BİLGE KİŞİYE SAYGI GÖSTERİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir