Rabi Yisrael Salanter
Kişi ilk önce kendi evini toparlamalıdır; ancak sonra şehrini, ve ancak sonra dünyayı.
21 Av 5779 :: 22 Ağustos 2019             

Haftanın Bilgileri


18 Ağu 2019 - 24 Ağu 2019

17 Av 5779 - 23 Av 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:37

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:17

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:33

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:22

Haftanın Peraşası

Ekev

Affetmek için pratik bir sebep Yazdır

Birinin size acı çektirdiğini, daha sonra af dilediğini, ancak onu affetmeyi içinize kesinlikle sindiremediğinizi göz önüne getirin. Belki de ortaya sürdüğü savunmanın yeteri kadar samimi olmadığını düşünüyor, hala çok acı çekiyor veya size acı çektiren kişiye biraz da siz acı çektirmek istiyorsunuz.

Ancak seve seve affetmeye bizi teşvik edecek pratik bir sebep vardır; Yahudi geleneğine göre af, karşılığında Tanrı'dan gelen cömert ve özel bir armağanın vadedildiği bir eylemdir: "Raba şöyle der...Kimin günahı affedilir ki? [Kendine karşı işlenen] günahları affeden kişinin." (Talmud Bavli, Megilla 28a)

Başka bir deyişle, size karşı hatalı davranan birine karşı merhametle yaklaşırsanız Tanrı da, siz onu gücendirdiğinizde, size merhametli davranacaktır. Bu Talmud öğretisini bir çeşit "Tanrısal aklıselim" olarak algılamak gerekir. Sizi gücendirenlere karşı acımasız davranırsanız, başkalarına göstermek istemediğiniz merhameti Tanrı'dan isteme hakkını kaybedersiniz. Aksine, merhametli bir şekilde davranırsanız, sizin de Tanrı'dan daha büyük bir merhamet payı almaya hakkınız doğar.

Apokrifa kitaplarından biri olan Ben Sira (Ekleziastikus olarak da bilinir) aynı düşünceyi şöyle ifade eder: "Komşunun sana karşı yaptığı hatayı affet ki, dua ettiğinde, senin de günahların af edilsin. Başkasına karşı kalbinde öfke barındıran kişi, Tanrı'dan nasıl şifa bekleyebilir ki? Kendi gibi olana merhamet etmeyen kişi, kendi günahları için nasıl af dileyebilir ki?" (Ben Sira 28:2-4)

Dolayısıyle, biri sizden af dilediğinde merhametli olun. Kendi günahlarınızı affetirmenin daha kolay bir yolu olabilir mi? ***
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Kendini Geliştirmenin Yolları

YAŞAMAK İÇİN YAZILI KURALLAR YAŞAMAK İÇİN YAZILI KURALLAR

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir