A.Culmell
Biz olayları oldukları gibi değil, kendi istediğimiz şekilde görürüz.
15 Nisan 5780 :: 09 Nisan 2020              :: PESAH 1. gün

Haftanın Bilgileri


05 Nis 2020 - 11 Nis 2020

11 Nisan 5780 - 17 Nisan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:24

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:05

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:22

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:13

Haftanın Peraşası

Şemini

RICHARD RUBENSTEIN Yazdır

Richard Rubenstein1924'te doğan Richard Lowell Rubenstein 1952'de New York Yahudi Teoloji okulundan mezun olur ve 1960'da Harvard'da doktorasını tamamlar.

En önemli eseri, 'After Auschwitz', 1966'da yayımlanır ve dini kesim tarafından tepkiyle karşılanır. 1970'de Florida State Üniversitesinde profesör olur ve John Roth ile beraber hazırladığı Holocaust hakkındaki 'Approaches to Auschwitz' adlı kitabını yayımlar.

Yazılarında Rubenstein, Nazi döneminde yaşananlardan sonra doğaüstü bir Tanrı fikrine inancın mümkün olamayacağını söyler. Bu görüş, Evanjeli Kilisesi başkanı Heinrich Grüber'le Ağustos 1961'de yaptığı bir toplantıda gelişir. Rubenstein batı Almanya'ya gitmeyi planlar ama 13 Ağustos'da doğu ile Batı Almanya arasında duvar örülür. Rubenstein ziyaretini iki gün sonraya erteler. Bonn'a vardığında Federal Cumhuriyet tarafından, Berlin'e, toplu bir gösteriye davet edilir. Aırıca Doğu Almanya'ya da gider. Bu karışık atmosferde Rubenstein Dean Grüber ile Batı Almanya'daki evinde görüşür.

Sava? sırasında Grüber Nazilerin Yahudi karşıtı politikalarına karşı çıkmıştır. Bunun sonucunda Sachsenhausen Toplama kampına gönderilir. Grüber, 1961'de Adolf Eichmann'ın mahkemesinde şahitlik yapan tek Almandır. Rubenstein'la yaptığı görüşmede Grüber altı milıon Yahudi'nin ölmesinden Tanrı'nın sorumlu olduğunu ileri sürer. Mezmurlar'dan 44:22'ye ('Senin uğruna her gün kurban edildik') işaret ederek, Yahudilerin yok edilişini Tanrı'nın büyük planının bir parçası olması gerektiğini öne sürer Nazi rejiminin koşullarını o gün ile karşılaştırarak şöyle der:

Farklı zamanlarda Tanrı farklı insanları, Kendi halkı Yahudiler'e karşı kamçı olarak kullanıyor ama kullandığı kişiler, Tanrı'nın halkından çok daha kötü biçimde cezalandırılıyor
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Günün Öğretisi

Mum Yandığı Müddetçe Mum Yandığı Müddetçe

Kendini Geliştirmenin Yolları

DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN DERTLERİ VE SORUMLULUĞU PAYLAŞIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir