Rabi Moşe ben Maymon - RaMBaM
Seçim özgürlüğü herkese verilmiştir. Eğer kişi doğru yolu izleyip, dürüst olmayı arzu ederse, bunu yapmaya muktedirdir. Eğer yanlış yolu izleyip, kötü olmayı seçerse, onu da yapmaya muktedirdir.
7 AdarI 5778 :: 22 Şubat 2018             

Haftanın Bilgileri


18 Şub 2018 - 24 Şub 2018

3 Adar 5778 - 9 Adar 5778

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:34

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:15

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:36

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:27

Haftanın Peraşası

Tetsave

İTALO SVEVO Yazdır

İTALO SVEVO

(Italya, 1861-1928)

Alman-Yahudi bir ailede Treste'de doğan (doğumu Ettore Schmitz) ve Bavarya'da eğitim gören Italo Svevo (Svevo, "Swab" bölgesinden gelen anlamındadır) ticaret okuluna gitmiş , Triste bankasında çalışmış ve tüm hayatını, ne yeteneği ne de isteği olduğu iş dünyasında geçirmiştir. Bir yandan, yazmaya başlamış, İtalıanca yazdığı ‘Bir Yaşam'(1892) ve ‘İnsan Yaşlanırken' (1898) kitaplarını tamamlamıştır. Tek başına finanse ettiği her iki kitabı da ticari olarak başarısızlığa uğrar. Yirmi yıl yazmaya ara verdikten sonra , 1907 yılında James Joyce ile tanışır. Joyce, Svevo'nun edebi yeteneğinden o kadar etkilenir ki , Svevo'nun en etkileyici romanı ‘Zeno'nun İtirafları' (1923)'nı Avrupa'da Fransız avant-garde çevrelerinde duyurmak için onu destekler. Svevo, 1928 yılında, tam ülkesinde ve Avrupa'da tanınmaya başlamışken bir trafik kazasında ölür. Svevo'nun çalışmaları genellikle dilin potansiyelleri ile ilgilenir. Trajedileri komediye dönüştürüp insan varlığı hakkında yazarken Yahudi altıapısı açığa çıkar. "Anne" adlı hikayesinde Svevo, hırs ve annelik konusunu işlemek için hayvan karakterlerini kullanır.

Hikayelerinden...


Anne

AnneAğaçlı tepelerin ve gülümseyen ilk bahar renklerinin arasında kalmış bir vadide, yan yana iki büyük çıplak , taş ev vardı. Aynı kişi tarafından inşaa edilmiş olabilirdi. Sık ağaçlardan oluşan bir çitle ayrılmış karşılıklı duran bahçeler de aynı biçim ve aynı büyüklükteydi. Ama evleri içinde yaşayanlar birbirinden çok farklıydı. Bahçelerin birinde, zincirli köpek uyurken ve çiftçi meyve ağaçlarıyla uğraşmayı sürdürürken , bir köşede toplanmış tavuklar birbirlerinin heyecanlı maceraları hakkında görüş alış verişinde bulunuyorlardı... devamı

 

Gelecek Bayram


PURİM

Kendini Geliştirmenin Yolları

SORUNLARI ANALİZ EDİN SORUNLARI ANALİZ EDİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir