Rabi Moşe ben Maymon - RaMBaM
Seçim özgürlüğü herkese verilmiştir. Eğer kişi doğru yolu izleyip, dürüst olmayı arzu ederse, bunu yapmaya muktedirdir. Eğer yanlış yolu izleyip, kötü olmayı seçerse, onu da yapmaya muktedirdir.
7 AdarI 5778 :: 22 Şubat 2018             

Haftanın Bilgileri


18 Şub 2018 - 24 Şub 2018

3 Adar 5778 - 9 Adar 5778

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:34

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:15

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:36

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:27

Haftanın Peraşası

Tetsave

DAVİD BERGELSON Yazdır

DAVİD BERGELSON

(Ukrayna, 1884-1952)

Isaac Babel, Der Nister ve Peretz Markish'in de aralarında bulunduğu bir çok yazar gibi David Bergelson da Joseph Stalin'in katliamları sırasında öldürülen Yahudi Sovyet yazarları arasındadır. Dört dörtlük Yidiş yazarlardan biri olmasına karşın, etkisi ve popülaritesi, bir kısım elitten ötesine fazla yayılmamıştır. Bergelson , Rısya'da, ticaretle uğraşan bir ailede doğar. Kiev Üniversitesinde, bir öğrenciyle beraber , büyük başarı elde etmiş ‘Depo'da' adlı romanı yazar. 1913'de, bir Ukrayna Kentinden Yahudi ailelerin sürülüşünü anlatan ‘Herşey Düzene Girip Yapılınca' adlı romanı kaleme alır. Bu romandaki kadın kahraman Emma Bovarı'yi hatırlatır. 1921'de Rısya'yı terk edip Berlin'e gider ,orada Günlük Yahudi Gazetesinde çalışır ve Sosyalist fikirleri ile sanatsal görüşlerinin birleştirdiği bir dergi yayımlamaya başlar. 1940lar'ın sonlarında Bergelson Rusya'ya geri döner ve sosyalist gerçekçi bir üslupla yazmaya başladıysa da sonuç çok başarılı olmaz. Yine de, Yahudi edebiyatına çok büyük katkılarda bulunur. Knut Hamsun'dan etkilenen tarzı özenle işlenmiş , kontrollü , abartısız ve oldukça karamsardır. Bergelson ‘un tercümesi oldukça zordur, çünkü söz dizimi tercüme edilemez. Ama daha da önemlisi Doğu Avrupa'nın kaybolan Yahudi dünyasına endişe ve korkuyla yaklaşır, eskiyi güzelleştirmeye çalışmaz. Yahudilerin dünyası Bergelson'da, Şholem Alehem'in yansıttığının tam tersine dertli, ve yaşanması zor bir dünyadır. İlk kez Joachim Neugroschel'in editörlüğünü yaptığı ‘Yenne Velt: Yahudi Fantezi ve Esrarengiz Hikayeler Antolojsinde' (1976) İngilizce olarak yayımlanmış "Gece Vakti" adlı hikayenin, kaçınılmaz, mistik bir anlamı vardır.

Hikayelerinden...


Gece Vakti

Gece VaktiGece vakti bir keresinde, karanlık, kalabalık, gürültü içinde hareket eden bir tren vagonunda uyandım ve o anda onu karşımdaki koltukta otururken gördüm ve o sırada onu tanıdım. Ne zaman trenle yolculuk yapsa geceleyin hiç bir zaman uyuyamayan ve uyuyamadığı zaman sizi sıkan ve sizi sıktığı zaman gözlerinizde bir şey arayan ve ruhunuzdan sessizce, küçük küçük ve hiç durmadan bir şey koparmak isteyen o yaşlı, tanıdık gece-Yahudisiydi orada oturan "Genç adam" diye bana baktı yaşlı, matem dolu gözleriyle, "Nereye gidiyorsun genç adamş" Ve sesi kulaklarımda yankılandı ... devamı

 

Gelecek Bayram


PURİM

Kendini Geliştirmenin Yolları

SORUNLARI ANALİZ EDİN SORUNLARI ANALİZ EDİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir