Breslev'li Rabi Nahman
Şunu aklınızda tutun ki, duanın özü, kabul edileceğine dair inançtır.
9 Tevet 5779 :: 17 Aralık 2018             

Haftanın Bilgileri


16 Ara 2018 - 22 Ara 2018

8 Tevet 5779 - 14 Tevet 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:23

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:04

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:33

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:24

Haftanın Peraşası

Vayhi

İçinizdeki Alev Yazdır

Menora'nın alevleri küçük ve sessizdir. Hanuka'nın birinci gecesinde, bir mum yakarız. Küçük ve sessiz... Odaya girdiğimizde onun varlığını ancak hissederiz. Ruhlarımız gibi, alev oradadır ancak gizli ve zor farkedilmektedir.

Günlerimizi gürültü ve karışıklık içinde geçirdikçe, ruhlarımızın izini kaybetmek çok kolaydır. Aile yükümlülüklerimiz, çocuklar, okul, iş, ardaşlıklarımız, tatiller, akşam haberleri, tuttuğumuz takımların durumları, akşam yemeği hazırlamak,e-mailleri okumak, arabayı tamir ettirmek, telefonla arayanları geri aramak, faturaları ödemek ve Web'de surf yapmak...

Ve her nasılsa... bütün bunların arasında, herbirimiz bir ruha sahip olduğumuzu hatırlamak durumundayız. İçimizin derinliklerindeki o gizli özümüz, ruhumuz bu günlük işlerden çok daha fazlasını yapmak ister. Sonsuza, aydınlık, kutsal ve üstün boyuta ulaşmayı arzulamak gibi...

Menora'nın yakılması yaşamlarımızda yeni bir yer açar. Bu yerde, kendimizi bir süre için, bizi meşgul eden, kuvvetle çeken her şeyden ayırabilir ve yaşamın derinliğine odaklanabiliriz. İçimizin derinliklerinde biz gerçekte kimiz ? Değerli kabul ettiğimiz ruhumuzla ilgili ve yaşam adını verdiğimiz bu kısa zaman ile ne yapmak istiyoruz, neyi temsil etmek ve içimizin derinliklerinde, kim olmak istiyoruz ?

Hanuka'nın her gecesi yaşamın derinliği ile ilgili konuları düşünün.

Kendinize bir soru sorun ve sonra, Menora'nızın sessiz parlaklığı önünde, kendi içinizdeki alevin yumuşak sesini dinleyerek, sessizce oturun. Bu,birkaç dakika sürebilir- hatta belki de daha fazla- ancak sabırlı olun, yanıt gelecektir.

Yanıt geldiğinde, yanıtınızı yazın. Birinci geceden sonra bir yanıtınız, ikinci gece iki... olacak. Ve Hanuka'nın sonuncu gecesine gelindiğinde, hem evinizdeki menora- hem de ruhunuzun derinliklerindeki alev daha parlak bir şekilde parlıyor olacak.

DÜŞÜNMEK İÇİN SORULAR

1.Ruhumun derinliklerinde gerçekten istediğim nedir ?
2.Kendimi ruhuma ne zaman en yakın hissediyorum ?

3. Yarın ne yapabilirim ki, varlığımın en derin bölümünü bir şekilde ifade etsin ?

4. Eğer kendime, en derin arzularımla temasımı devam ettirebilmek için, bir parça öğüt verebilseydim, ne derdim ?

5. Eğer eşime, çocuğuma ya da en yakın arkadaşıma, hayattaki en önemli şeyleri unutmamak için bir tavsiyede bulunabilseydim, ne derdim ?

Rabbi Shimon Apisdorf'un "Hanuka-Işığın Sekiz Gecesi - Ruhunuz için Sekiz Hediye" kitabından uyarlanmış Aish Hatora yazısından tercüme edilmiştir.

 

Günün Öğretisi

İki Kağıt Parçası İki Kağıt Parçası

Kendini Geliştirmenin Yolları

SORUMLU KARARLAR SORUMLU KARARLAR

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir