Şalom Alehem
Hayat bilgeler için bir rüya, çılgınlar için bir oyun, zenginler için bir komedi, fakirler için bir trajedidir.
18 Av 5779 :: 19 Ağustos 2019             

Haftanın Bilgileri


18 Ağu 2019 - 24 Ağu 2019

17 Av 5779 - 23 Av 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:37

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:17

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:33

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:22

Haftanın Peraşası

Ekev

Göz Yaşı Kapıları Yazdır

Rabilerimiz, Bet-Amikdaş'ın yıkılışından sonra "[duaların geçtiği] tüm [manevi] Kapılar, Gözıaşı Kapısı haricinde, kapalıdır" (Bava Metsia 59a) demişlerdir. Bet-Amikdaş'ın yıkılışından sonra dualarımızın Gökyüzü Tahtı'na kadar ulaşması imkansız hale gelmemişse de, çok zorlaşmıştır. Fakat bir Kapı daima açıktır - Gözıaşı Kapısı.

Kotsk Rebbesi şu soruyu sorar: Eğer Gözıaşı Kapısı hiçbir zaman kapanmayacaksa; bu Kapı'nın var olması ne ifade etmektedir? Bir yerde kapının olmasının amacı bazı kişilerin ya da nesnelerin girmesine izin vermek, bazılarına ise geçit vermemektir. Herkesin içeri girebildiği bir kapının ne işlevi vardır? Kotsk Rebbesi kendi sorusuna şöyle cevap verir: Gözıaşı Kapısı, gözyaşı içeren her içten duayı içeri alır. Tek istisna ümitsizlik gözyaşlarıdır.

Tanrı'nın yardımına ihtiyacı olduğunu hisseden bir kişi ağladığında, bu gözyaşları o kişinin en içteki ve en içten duygu ve düşüncelerini taşıdığında - bir anlamda Tanrı'ya ulaşmaya çabalayan "ruhun teri" halini aldığında - gözyaşlarının gücü inanılmazdır. Ancak eğer bunlar çaresizlik ve ümitsizlik gözyaşlarıysa, bunlar hedeflerine ulaşamazlar. Gözyaşı Kapısı'nın işlevi budur.

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Günün Öğretisi

Anne babanın çocuklarına Anne babanın çocuklarına

Kendini Geliştirmenin Yolları

NİHAİ ZEVKİ ARAYIN NİHAİ ZEVKİ ARAYIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir