Doğru cevabı almak için, doğru soruyu sorun.
11 AdarI 5779 :: 16 Şubat 2019             

Haftanın Bilgileri


10 Şub 2019 - 16 Şub 2019

5 Adar 5779 - 11 Adar 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:24

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:05

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:28

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:19

Haftanın Peraşası

Tetsave

Göz Yaşı Kapıları Yazdır

Rabilerimiz, Bet-Amikdaş'ın yıkılışından sonra "[duaların geçtiği] tüm [manevi] Kapılar, Gözıaşı Kapısı haricinde, kapalıdır" (Bava Metsia 59a) demişlerdir. Bet-Amikdaş'ın yıkılışından sonra dualarımızın Gökyüzü Tahtı'na kadar ulaşması imkansız hale gelmemişse de, çok zorlaşmıştır. Fakat bir Kapı daima açıktır - Gözıaşı Kapısı.

Kotsk Rebbesi şu soruyu sorar: Eğer Gözıaşı Kapısı hiçbir zaman kapanmayacaksa; bu Kapı'nın var olması ne ifade etmektedir? Bir yerde kapının olmasının amacı bazı kişilerin ya da nesnelerin girmesine izin vermek, bazılarına ise geçit vermemektir. Herkesin içeri girebildiği bir kapının ne işlevi vardır? Kotsk Rebbesi kendi sorusuna şöyle cevap verir: Gözıaşı Kapısı, gözyaşı içeren her içten duayı içeri alır. Tek istisna ümitsizlik gözyaşlarıdır.

Tanrı'nın yardımına ihtiyacı olduğunu hisseden bir kişi ağladığında, bu gözyaşları o kişinin en içteki ve en içten duygu ve düşüncelerini taşıdığında - bir anlamda Tanrı'ya ulaşmaya çabalayan "ruhun teri" halini aldığında - gözyaşlarının gücü inanılmazdır. Ancak eğer bunlar çaresizlik ve ümitsizlik gözyaşlarıysa, bunlar hedeflerine ulaşamazlar. Gözyaşı Kapısı'nın işlevi budur.

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


PURİM

Günün Öğretisi

Taraf Tutucu Olma Taraf Tutucu Olma

Kendini Geliştirmenin Yolları

İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANIN İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir